PISMO  PREMIJERU

 

Zagreb


Ponedjeljak, 29.09.2014.


 
 

Predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Bruno Bulić uputio je u ponedjeljak 29. rujna 2014. godine Otvoreno pismo predsjedniku Vlade RH Zoranu Milanovića:

 
Otvoreno pismo Milanoviću


 

 „Poštovani,

Teško je prihvatljiva činjenica da domaće gospodarstvo pada već 11 kvartala za redom i da je sve uži prostor za optimizam. Jer slabe su investicije, kao i industrijska proizvodnja; visoki su porezi, nikakva osobna potrošnja građana, među kojima raste broj blokiranih; nezaposlenost nam je među najvišim u Europi,  prednjačimo i u broju godina provedenih u recesiji, svakodnevno nestaju radna mjesta…Ipak, tu smo gdje smo i pogrešno je očekivati da će naše probleme riješiti bilo tko izvana. Snagu i volju  za to  moramo pronaći u sebi, u vlastitim resursima i vrijednostima, na svojim greškama i neodgovornostima koje su brojne i koje su bile povod za ovo naše sindikalno pismo.

Uz borbu za radna mjesta, radnička prava i socijalni dijalog, zalaganje za socijalnu državu kao imperativa modernog društva  jedna je od temeljnih programskih zadaća svakog sindikata, uključujući i Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije. Nije to nimalo lak zadatak u teškim gospodarskim uvjetima u kojima se nalazimo i koji nalažu maksimalnu racionalnost na svim razinama.

 Nažalost, u svojem sindikalnom djelovanju, usmjerenom na zaštitu socijalnog i ekonomskog interesa radnika i građana,  svjedočimo da na razini lokalnih zajednica, gdje smo kao teritorijalni sindikat najviše prisutni, to nije tako, da se ionako teško izdvojen novac poreznih obveznika, umjesto za potrebe građana i javnog interesa, vrlo često i u znatnim količinama troši u svrhe od kojih se ni građanima ni radnicima ni društvu u cjelini ne otvaraju vrata bolje budućnosti.

Poseban primjer rasipnosti, a, po nama, često i upitne zakonitosti, su proračunska sredstva jedinica lokalne i područne samouprave, odnosno kontroliranih trgovačkih društava i ustanova u njihovom vlasništvu, koja se troše na šarolike usluge promidžbe, informiranja, savjetovanja, PR agencija… Iako revizijska izvješća u pravilu upućuju na goleme izdatke za ove namjene, čak i na nenamjensko korištenje javnog novca, problematična praksa se nastavlja bez posljedica, naravno, tek na štetu građana i razvoja zajednice koja je svakim danom siromašnija.

Budući se, po svemu sudeći, izvori legalnosti navedenih ( ali i drugih) društveno štetnih radnji koje se čine na razini lokalne samouprave nalaze u zakonima, odnosno u propisima koji uređuju funkcioniranje lokalnih jedinica samouprave,  

tražimo od Vlade  da, kao mjere racionalizacije, hitno pokrene proceduru njihove izmjene, odnosno da, radi zaštite građana i sprječavanja daljnjih društvenih i gospodarskih posljedica,  odmah posegne, ako je moguće, i za drugim instrumentima koji su joj ustavno na raspolaganju, a koji će osigurati funkcioniranje sustava sukladno materijalnim mogućnostima i ustavnim načelima.“