Izvještaj o radu za 2005

 

 

 

 

 13-01-2006

IZVJEŠTAJ O RADU SINDIKATA ISTRE I KVARNERA   za 2005 godinu

 

 

 

 

Jedan od najmjerljivijih kriterija stanja u jednom sindikatu je zasigurno podatak o kretanju članstva. Po tom je kriteriju 2005. godina za SIK bila još jedna uspješna godina koju je obilježio, u ovih deset godina našeg postojanja, stalni trend članskog rasta. U prošlogodišnjoj bilanci članstva bilježimo tako oko tisuću novih članova, uz stotinjak onih kojima je prestalo članstvo,  13 novih sindikalnih podružnica ili ukupno 133 organiziranih sindikalnih podružnica, odnosno djelovanje našeg Sindikata u više od 160 poduzeća i ustanova. Ugašena  nije nijedna podružnica, a gubitak od oko sto članova uglavnom se odnosi na članstvo iz kooperantskih tvrtki Uljanika i malih poduzeća u djelatnosti tekstila, u kojima je velika fluktuacija radnika stalna. Treba ipak istaknuti da u nekoliko sindikalnih podružnica zapravo nema pravog sindikalnog rada tj. sindikalno djelovanje samo je formalno dok se ne okončaju  stečajni postupci, odnosno postupci za zaštitu prava radnika.

Najviše novih članova i 7 novih podružnica u 2005. godini s područja je Ureda Pula. S tri nove podružnice pokazali su se prvi rezultati aktivnijeg organizacijskog djelovanja na području sjeverozapadne Istre gdje je krajem 2004. godine bio otvoren ured u Umagu. Na područjima ostalih ureda, u Poreču, Labinu, Pazinu, Buzetu te na području Primorsko-goranske županije nije bilo većeg učlanjivanja; osnovane su tri nove podružnice. Sindikalna aktivnost u 2005. godini u tim je uredima imala obilježje redovitog  i uspješnog opsluživanja članstva i podružnica s čime u cjelini možemo biti zadovoljni. Međutim, s obzirom na gospodarsku razvijenost zapadnog dijela Istre, na tom području ne možemo biti zadovoljni postignutim u ostvarivanju programske zadaće značajnije prisutnosti SIK-a, kako s aspekta zaštite radnika tako i sudjelovanja u kreiranju i ostvarivanju gospodarske i socijalne politike.

Zapravo, zbog apsolutne neaktivnosti istarskog županijskog Gospodarsko-socijalnog vijeća koje se po našom saznanjima tijekom 2005. godine nije nijednom sastalo, možemo reći da smo općenito vrlo nezadovoljni stanjem obilježenim  isključenošću iz većine procesa koji određuju gospodarsku i socijalnu politiku, ne samo SIK-a, kao najvećeg i najznačajnijeg sindikalnog faktora, već i drugih sindikata. U istarskom GSV-u, inače,  još nije riješen problem članstva SIK-a u tom tripartitnom tijelu. Razlog je nažalost samo formalan: članstvo u GSV-u uvjetovano je pripadnošću sindikata nekoj od reprezentativnih sindikalnih središnjica, a SIK je u tom pogledu neovisan. Činjenica da je istovremeno to najveći i najorganiziraniji Sindikat na prostoru Istarske županije koji okuplja 11 tisuća članova te je kao takav i presudan socijalni partner, zagovornicima puke forme, nažalost nije bitan, na štetu socijalnog tripartizma. Usprkos tomu, SIK je neposrednim djelovanjem u svojim podružnicama, ali i stalnom prisutnošću sa svojim stavovima, kritikama i inicijativama u javnosti i prošle 2005. godine uglavnom uspješno provodio programsku obvezu zaštite članova i građana. Primjerice: upravo zahvaljujući upornosti SIK-a, na njegovu je inicijativu Skupština istarske županije nedavno konačno raspravljala i usvojila zaključke kojima se potvrđuje problem diskriminacije građana Istre u prometovanju  istarskom ipsilonom te od nadležnih republičkih institucija zahtijevaju isti uvjeti prometovanja kao na drugim hrvatskim prometnicama. Na zahtjeve i prijave Državnom odvjetništvu i USKOK-u  za nezakonito poslovanje i vođenje stečajnog postupka pokrenute su istrage u pulskoj Mljekari; Nadzor nad, procijenjenom nezakonitom radu Uprave i Nadzornog odbora je zatražen i u crikveničkom Jadranu. Za zaštitu prava radnika i spašavanje ovog poduzeća dovedenog na rub propasti, a koje bi trebalo biti stupom razvoja crikveničke rivijere, SIK se cijelu 2005. godinu vrlo angažirano borio nizom javnih istupa i prijava nadležnim institucijama i vlasnicima (HFP, HZMO, Vlada, Predsjednik RH, ministarstva) imajući velikog protivnika u upravljačkim strukturama, ali i u drugom sindikatu – SSUTH-u. U aferi oko poništene privatizacije opatijskih Liburnia riviera hotela, za zaštitu radnika, izuzetno je značajna bila uloga SIK-a koji nije dopustio da ga se uvuče u privatizacijske igre predstavnika nijedne strane.        

 

Sukladno trajnom programskom cilju da se kroz kolektivne ugovore što kvalitetnije urede svi aspekti sindikalnih i radničkih prava,  i u 2005. godini taj je zadatak realiziran kroz više potpisanih ugovora i aneksa (pregled u izvješćima o aktivnostima po uredima)

Kako je 2005. godina bila i izborna godina za radnička vijeća koja su izuzetno važan mehanizam za afirmaciju radničkog suodlučivanja, Sindikat Istre i Kvarnera se  aktivno uključio u izborne aktivnosti  i sa svojim listama uglavnom polučio dobre rezultate. Odmah po izborima u svibnju, a sukladno programskoj zadaći o potrebi stalne edukacije sindikalista, za nove članove radničkih vijeća u Istarskim toplicama organizirano je savjetovanje na temu radničkog suodlučivanja.  U uobičajenom, pak, listopadskom terminu za isključivo sindikalnu edukaciju održano je trodnevno savjetovanje na otoku Krku.

Što se tiče pravne zaštite, odvjetnička praksa pokazuje da se u posljednje vrijeme sporovi za zaštitu prava radnika ipak nešto brže rješavaju. Od većih uspješno dobivenih sporova izdvajamo: spor protiv MUP-a za isplatu naknade vatrogascima u akciji Tramontana, ovršna prodaja imovine Genetskog centra iz Buzeta iz čega se namiruju radnička potraživanja.

S dobrim izgledima za uspjeh u tijeku su sporovi za isplatu potraživanja radnika novigradske Nove Ariane i labinskog UNITED CLOTHINGA u kojima je obustavljen proizvodnja. Još uvijek, nažalost, nije riješen spor za zaštitu prava radnika opatijskog IN-MAR-a čiji su ugovori o radu bili prebačeni iz Liburnie.

 

U 2005. godini,  nije bilo radikalnijih javnih aktivnosti većih razmjera. Dva su puta, oba puta na području labinšćine ( SE.DE i Prvomajska-Jager) pokrenute aktivnosti za štrajk zbog neisplate plaća, odnosno ugrožene egzistencije radnika.

Poštujući tradiciju obilježavanja međunarodnog Praznika rada 2005. godine prihvatio se zahtjevne obveze da, uz pomoć Grada Pule Puljanima vrati prvomajsku feštu u Šijanu. Obvezu je uspješno izvršio na zadovoljstvo brojnih građana koji su tog dana posjetili Šijanu.

Držeći se načela javnosti  djelovanja nastavljen je praksa redovitog neposrednog izvještavanja javnosti o aktivnostima SIK-a, na mnogobrojnim konferencijama za novinare, koje su  uvijek bile novinarski dobro praćene. U informiranju članstva, uz neposredno informiranje kao temeljno, za veliki broj sindikalnih podružnica saživjela je navika korištenja internog glasila Našeg glasa.

Zbivanja na hrvatskoj sindikalnoj sceni u 2005. godini na kojoj je bio pokrenut postupak integracije nekoliko središnjica, kao i činjenica da se tripartitni odnosi i pravila socijalnog dijaloga u Hrvatskoj, zanemarujući sindikate i njihove značaje, određuju u odnosima Vlade i samo tih središnjica, Predsjedništvo SIK-a ocijenilo je da  SIK, u cilju razvoja vlastite organizacije ali i utjecaja na razvoj cjelovitog sindikalnog pokreta, mora biti uključen u te aktivnosti. Temeljem te ocjene pokušalo se najprije tražiti rješenje kroz osnivanje jedne nove središnjice koja bi se gradila, za razliku od današnjih, na teritorijalnom principu. Nakon inicijalnih susreta i razgovora s nekoliko mogućih i zainteresiranih osnivača prevladao je ipak stav da se krene drugim putem – priključenjem nekoj od postojećih središnjica. Iako je iz SSSH-a SIK-u bilo ponuđeno da se pridruži Sporazumu o suradnji četiriju središnjica druge središnjice nisu to podržavale, inzistirajući na Sporazumu za središnjice, što bi značilo obvezu pridruživanja SIK-a nekoj od njih. Kako se vrlo brzo pokazalo da Sporazum stoji na problematičnim temeljima pa je zbog nepoštivanja principa zajedništva HUS istupio, otvoreni su razgovori s tom središnjicom koja je pokazala veliki interes za pridruživanje SIK-a. Rezultat tih razgovora, u kojem su uvažene specifičnosti SIK-a kao teritorijalnog sindikata koji je u deset godina zauzeo značajno mjesto na sindikalnoj sceni, bit će i prijedlog o udruživanju SIK-a u HUS, o kojem će se izjašnjavati današnja Skupština.

Na planu međunarodnih kontakata SIK-a oni su bili obilježeni nastavkom suradnje s kolegama iz Obalne sindikalne organizacije 90 iz Kopra i iz talijanske sindikalne središnjice CGIL u Regiji Friuli-Venezia-Giulia čiji su predstavnici naše dugogodišnje sindikalno prijateljstvo potvrdili i dolaskom na 10. obljetnicu SIK-a 15. prosinca 2005. godine, kojom smo obilježili  desetogodišnje uspješno djelovanje Sindikata kojem su u početku mnogi prognozirali kratki vijek. Svojim su odazivom na našu proslavu, vjerujemo, potvrdili put nastavka suradnje sa SIK-om i drugi  suradnici: predstavnici SSSH-a i HUS-a, USAB grada Pule, Matice umirovljenika Istarske županije.  

U financijskom poslovanju, za što se upravo sprema potrebna dokumentacija i izvješća, svi pokazatelji ukazuju da će rezultat i za 2005. godinu biti dobar.

 

Pregled značajnijih aktivnosti po uredima

 

PODRUČJE PULE    

Ako bi se s područja pulskog Ureda SIK-a na kojem djeluje 45 sindikalno organiziranih podružnica trebalo izdvojiti onu u kojoj je bilo najviše sindikalnih aktivnosti koje su rezultirale porastom članova onda je to svakako podružnica ULJANIK. Podružnica koordinira radom podružnica u sustavu Uljanika i to: Brodogradilište, TESU,  OPUS,  TDM., Zajednički poslovi, Strojevi za zavarivanje; u 2005 godini povećala je broj članova sindikata za 23% , od 650 na 800 članova; osnovane su dvije nove sindikalne podružnice: Strojevi za zavarivanje i TDM. U izbornoj godini za Radnička vijeća sve Uljanikove podružnice učestvovale su  u izborima: u Brodogradilištu, OPUS-u i TESU većinom glasova podržane su liste SIK-a, predstavnici s lista u T.D.M-u. i Zajedničkim poslovima iako kao predstavnici manjinskog sindikata ušli su u Radnička vijeća, dok to nije uspjelo u Strojevima za zavarivanje. Nakon više godina profesionalnu dužnost vođenja Radničkog vijeća najvećeg Brodogradilišta preuzeo je član Sindikata Istre i Kvarnera. Sklopljen je SPORAZUM ( dodatak Kolektivnom ugovoru) o imenovanju predstavnika radnika za Zaštitu na radu. Sporazumom je dogovoreno da se predstavnici ZNR-u imenuju prema ostvarenim rezultatima izbora za Radnička vijeća, čime se u svim povjereništvima ZNR-u imenovalo 12 predstavnika s većinom predstavnika i koordinatorom u Brodogradilištu. Nakon niza prijava inspekciji rada dugogodišnjih sukoba sindikata i poslodavca oko prijave članstva i obračuna članarine kod prelaska iz jednog u drugi sindikat napokon je riješen potpisom SPORAZUMA. Pokrenut je postupak  za sklapanje nacionalnog Kolektivnog ugovora za metalsku i elektroindustriju te za izmjene i dopune kućnog Kolektivnog ugovora Uljanika. Konkretnih rezultata nije bilo, zbog očite opstrukcije predstavnika Sindikata metalaca, kako na nacionalnoj razini, tako i u aktivnostima za sklapanje kućnog ugovora. Različite stavove sindikata poslodavac vješto koristi te predlaže pregovore o novom Kolektivnom ugovoru Uljanika. SIK se jasno i javno usprotivio najavi mogućeg novog viška radnika i privatizaciji Uljanika kao cjeline. Informiranju članstva  kontinuirano se u Uljaniku pridaje velika pozornost pa se u 2005 godini tiskalo 20 brojeva sindikalnog letka „Naš Glas“ s ukupno 35000 letaka. Višegodišnje opredjeljenje da se sindikalna sredstva ulažu u opremu i logistiku rezultiralo je otvaranjem nove kancelarije na Otoku koja je potpuno opremljena ( kancelarijski stolovi, stol za sastanke sa 12 mjesta, kompjuter, telefon). Mobilne telefone imaju svi članovi Izvršnog odbora Uljanika i međusobno su umreženi. Krajem godine Sindikalna podružnica pokrenula je završne pripreme za podizanje tužbi za članove Sindikata zbog neusklađivanja osnovne plaće prema porastu troškova života, što je upravo u tijeku.

Značajni dio sindikalne aktivnosti podružnice Uljanik u svojstvu koordinatora bio je usmjeren i na kooperantska poduzeća u sustavu Uljanika kroz koja SIK okuplja značajni broj članova. Uz sindikalne podružnice TPR International, Konra, Zok, Valsaline, Ikus, u 2005 godini organizirane su još dvije podružnice: Brodoličilac i  Nivalis (Stivens).

Sindikalna podružnica - TPR Internatonal: Gubljene ugovornih poslova na gradilištu u Rijeci i sve oštrija konkurencija u Brodogradilištima oko dobivanja poslova rezultirala je reorganizacijom poslovanja u TPR Internationalu. Smanjio se broj zaposlenih, troškovi rada i poslovanja, o čemu se kontinuirano sindikat obavještavao. Dugovanja radnicima koja su prenesena iz prethodne godine zbog neisplate regresa za godišnji odmor isplatit će se u tekućoj 2006 godini. Odlaskom dijela radnika smanjeno je i članstvo ( od 69 na 40). U rujnu su provedeni su izbori za novi Izvršni odbor te je izabran novi sindikalni povjerenik. 

Sindikalna podružnica-KONTRA:  Kontinuirano se ukazivalo na potrebu  korekcije plaće, na obvezu uplate dodatka za otežane uvijete rada. Održano je više sastanaka s direktorom;, sazivani su skupovi članstva, ali do nekih pomaka nije došlo. Direktor ne želi uvažiti niti jednu sugestiju sindikata. Predstoji provedba referenduma i mogućnost utuživanja poslodavca.

Radnici  u ostalim kooperantskim podružnicama  suočeni su s gotovo istim ili sličnim problemima, a prije svega s osnovnom cijenom rada. Nelojalna konkurencija gdje se prihvaćaju poslovi ispod realne cijene ne daje previše prostora za sindikalne aktivnosti. Nastojanja da se kooperantska poduzeća objedine u nastupu prema Brodogradilištima pri ugovaranju poslova ostala je i dalje obveza sindikata, kao preduvjet da se stvore pretpostavke eliminacije sive ekonomije koju je nemoguće sindikalno kontrolirati.

U sindikalnoj podružnici IKUS održani su ponovni izbori za sindikalnog povjerenika, zbog odlaska dotadašnje povjerenice iz poduzeća.

Sindikalna podružnica-PULAPROMET: Zbog poslodavčevog otkazivanja Kolektivnog ugovora početkom godine, uz ponudu sasvim novog Kolektivnog ugovora s umanjenim pravima radnika, pokrenuli smo sindikalne aktivnosti za zaštitu postojećeg Kolektivnog ugovora. Održano je više od 20 sastanaka, s Upravom, gradonačelnikom, radnicima, Izvršnim odborom podružnice. Nakon četveromjesečnog pritiska Kolektivni ugovor je ostao na snazi; podignuta je osnovica za obračun plaće za 10%; također je po prvi puta u Kolektivni ugovor ugrađena isplata božićnice u  istom iznosu koji dobivaju gradski službenici. Krajem godine radnici su po tome dobili 2000,00 kn.  Provedeni su izbori za radničko vijeće. Izborne liste podnijela su dva sindikata; svi  članove Radničkog vijeća izabrani su sa liste Sindikata Istre i Kvarnera.

Sindikalna podružnica -POLATEXTILE: Početkom godine spriječen je kušaj poslodavca da se riješi jednog dijela stalno zaposlenih  radnica prebacivanjem u dva manja poduzeća (poduzeća kćerke).Nakon povećanja osnovice početkom godine i izmjena Zakona o radu, pripremljen je za potpis pročišćen tekst Kolektivnog ugovora, ali nije i potpisan jer su to odbili članovi Izvršnog odbora tražeći ponovno povećanje plaće od 75%. Nakon provedenih sindikalnih konzultacija dana je suglasnost za rad radnica u preraspodjeljenom radnom vremenu. Pregovori oko načina na koji radnice mogu raditi trajao je dva mjeseca. Pokušaj poslodavca da postroži rad uvođenjem  normi koje su napravljene po „talijanskom“ modelu također je spriječen. Tijekom 2005 godine poduzimali smo aktivnosti da se uredno vode sati rada u preraspodjeli, da se organizira radnicima kolektivni godišnji odmor…Temeljem kolektivnog ugovora početkom 2006 godine osnovica za obračun plaće podignuta je od 2060,00 kuna na 2.169,00 kn.

Sindikalna podružnica-DJEČJI VRTIĆ „SUNCE“-Fažana: Nakon godinu dana pregovaranja sklopljen je Kolektivni ugovor za 15 članova sindikata  Na Skupu početkom 2005 godine povjerenica daje ostavku nezadovoljna reakcijom dijela članstva na potpisani Kolektivni ugovor. Izbori za novi izvršni odbor provedeni su u trećem mjesecu 2005 godine. Aktivnosti oko izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora pokrenuti su ponovno u rujnu 2005 godine da bi se krajem 12 mjeseca potpisao Aneks ugovoru, s povećanjem osnovice za obračun plaće od 14,3%.

Sindikalna podružnica-PULA PARKING: Sindikalna podružnica nema Radničko vijeće pa su provedeni izbori za predstavnika radnika u Nadzornom odboru. Nakon izbora za novo Gradsko vijeće i Poglavarstvo pokrenuta je inicijativa za sklapanje Kolektivnog ugovora. U periodu ustroja gradskih službi koji traje veoma dugo u Nadzorni odbor imenovani su drugi ljudi, raspisan je natječaj i izabran  direktor pa se tek sada stvaraju pretpostavke  za nastavak započete inicijative.

Sindikalna podružnica - SHOTT BORAL.: 2005 godina započela je pokrenutim aktivnostima oko izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora. Nakon pregovora osnovica za obračun plaće podigla se za 2,5%.  Sindikalna podružnica dala je suglasnost za noćni rad žena koje rade u tri smjene uz zaštitu kategorije žena koje ne smiju raditi noću. Kvar peći i predstojeći remont potaknuo je poslodavca da sredinom godine pokrene izmjene i dopune Kolektivnog ugovora s naglaskom smanjenja troškova rada. Način i pristup pregovorima zajedničkog pregovaračkog tima sindikata nije se mogao prihvatiti pa je naš predstavnik napustio pregovore. Nakon konzultacija sa članstvom predstavnik sindikata vratio se u pregovarački tim. Pregovori su završeni uvođenjem  preraspodjele radnog vremena i ukinutom 13 plaćom. Otklonjena je mogućnost utvrđivanja viška radnika. Prije potpisa organizirano je izjašnjavanje članstva. Nisu uspjela dva pokušaja provedbe izbora za RV. Sva nastojanja da se imenuje Radničko vijeće nisu uspjela zahvaljujući opstrukciji većinskog sindikata.

Sindikalna podružnica ZRAČNA LUKA PULA: Provedeni izbori za Radničko vijeće i povjereništvo Zaštite na radu. Pokrenuta inicijativa za izmjene i dopune Kolektivnog ugovora u 4 mjesecu 2005 godine. Termin za nastavak pregovora pomaknut te je dogovoren nastavak po završetku ljetnog perioda. Stalni mjesečni dodatak za to vrijeme podignut je od 1000,00 kn. na 1200,00 kn.

Sukobi unutar podružnice oko načina pristupanju i rješavanju tekućih problema imala je za posljedicu da je dugogodišnji sindikalni povjerenik podnio neopozivu ostavku u rujnu 2005 godine, na funkciju sindikalnog povjerenika i predstavnika radnika u Nadzornom odboru. Nakon ostavke povjerenika sazvana je Skupština sindikalne podružnice koja također podnosi ostavku. Ponovni izbori za izbor nove Skupštine, Izvršnog odbora i povjerenika održali su se u listopadu. Istovremeno je Radničko vijeće imenovalo novog predstavnika radnika u Nadzornom odboru Zračne luke Pula. U prosincu je pokrenuta inicijativa za izmjene i dopune Kolektivnog ugovora. Prvi radni sastanak pregovaračkih timova održan je polovicom siječnja 2006 godine.

Sindikalna podružnica - P.A.N. Trgovine u Puli i Poreču (sjedište poduzeća u Križevcima): Tijekom 2005 godine pokušavalo se bezuspješno provesti izbore za Izvršni odbor sindikalne podružnice. Razlog leži u činjenici da gotovo svi zaposleni imaju ugovore na određeno vrijeme i bježe od sindikalnih obveza. U namjeri da utvrđeni manjak trgovina naplati od radnika poslodavac im dostavlja izjave o suglasnosti za uskratu na plaći. Nažalost, bez konzultacija sa sindikatom veći dio radnika odmah potpisuje izjave, dok manji dio po sindikalnom naputku ne potpisuje izjave i tim se radnicima  iz plaće ne uskraćuje  manjak. Sredinom godine mijenjaju se ugovori o radu radnika zbog promjene sjedišta poslodavca. Sva nastojanja da se ugovori ospore i da se radnicima ponude povoljniji ugovori nisu uspjela zbog stava većinskog Sindikata papirne industrije Hrvatske koji djeluje u svim ostalim trgovinama P.A.N.-a Hrvatske. Tijekom cijele godine pokušavamo riješiti dugovanja jedne plaće. Poslodavac  nudi izmirenje duga jedne plaće podjelom bona radnicima, dok sindikat traži isplatu plaće u novcu. Odluku da se svi članovi upute odvjetniku te da se utuži poslodavac radnici nisu podržali; niti jedan se radnik u zakazano vrijeme nije pojavio u uredu odvjetnika.

Sindikalna podružnica MERCATOR: Provedeni su izbori za Radničko vijeće u izdvojenom mjestu poslodavca i to su ujedno i jedini uspješno provedeni izbori u svim centrima Mercator Hrvatske. Početkom godine Izvršni odbor sindikalne podružnice dao je suglasnost na preraspodjelu radnog vremena za 2005 godinu. Kao kućni interni akt stupio je na snagu novi kodeks ponašanja radnika. Rad u preraspodjeljenom radnom vremenu uredno se kontrolira. Očevidom Inspekcije na radu poslodavac je zbog zadržavanja radnica koje rade u preraspodjeljenom radnom vremenu duže od 12 sati ( inventure) novčano kažnjen. Zahvaljujući radu sindikalne povjerenice podružnici su pristupili novi članovi sindikata a istupanja iz sindikata nije bilo.

Aktivnosti sindikalne podružnice Javna vatrogasno postrojba Pula u 2005 godini odvijale su se kroz koordinaciju vatrogasnih postrojbi Istarske Županije . Potpisan je Kolektivni ugovor, sklopljen je Aneks ugovoru za Javnu vatrogasnu postrojbu Pula.

Sindikalna podružnica Dječji vrtići Pula početkom 2005 godine nastavila je pregovore oko izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora. Otpočeti pregovori prekinuti su raspisivanjem izbora za Gradsko vijeće. Provedeni su izbori za Radničko vijeće, izborna procedura prema Pravilniku o provođenju izbora nije se poštivala, ali na inzistiranje našeg članstva nismo uložili prigovor. U Radničko vijeće sva tri člana izabrana su s liste drugog sindikata.

Sindikalna podružnica Infatinfo „Radio Maestral“- Blokada računa, kašnjenje isplate plaće i unutrašnje nesuglasice bile su razlogom za prebacivanje radnika u novo poduzeće, uz sva stečena prava  koja su do tada imali. Radnici su odustali od zajedničkog dogovora da se dugovanja razriješe utuživanjem. Održano mnogo skupova i sastanaka s upravom i s Izvršnim odborom no hrabrosti za neku sindikalnu akciju nije bilo. Sedam zaposlenih  radnika imaju ugovore o radu i do devet godina, u kojima se sve odredbe definiraju prema minimumu koji propisuje Zakon o radu. Početkom 2005 godine poslodavac prihvaća da u dogovoru sa sindikatom prava i obveze radnika definira Pravilnikom o radu te da se dogovore bolji uvjeti plaća i naknada na plaću. Nakon višemjesečnih konzultacija sačinjen je Pravilnik o radu povoljniji od važećih ugovora o radu, no radnici ga odbijaju, a od sindikata traže samo da se „makne“ direktor.

Sindikalna podružnica LUKA PULA:  Provedeni su izbori za Radničko vijeće Ukupno je zaposleno 35 radnika, a na izborima su bile tri liste ( liste dva sindikata i nezavisne liste) Radnici su izabrali neznatnom većinom kandidata s nezavisne liste. Direktor društva u sistematizaciji ukida neka radna mjesta, uz suglasnost Sindikata lučkih radnika. Radnici i dalje  na njima rade i dobivaju plaće. Ukazivanje na nelogičnost i diskriminaciju trajala su dva-tri mjeseca i, kako se ništa nije riješilo, pokreće se utuživanje, nakon čega ipak dolazi da izvansudske nagodbe i rješenja.

Sindikalna podružnica OPĆA BOLNICA PULA:  Izbori za Radničko vijeće nisu uspjeli. U postupku dostave  lista kandidata Izborni odbor je listu drugog sindikata zbog  uočenih nepravilnosti odbio. U nastojanju da se spriječe izbori plasirano je mnogo neistina i, mada je tiskano 5000 sindikalnih letaka, odaziv radnika na izborima nije bio dovoljan da bi izbori bili pravovaljani. Višemjesečno nastojanje da se Radničko vijeće imenuje također nisu uspjeli jer  se Sindikat radnika u zdravstvu Hrvatske  protivio imenovanju Radničkog vijeća. Radnici Opće bolnice Pula tako su, nakon gotovo 10 godina rada predstavnika radnika u Radničkom vijeću koje je brojilo 13 članova, izgubili  svoje vijeće. Izbori i sukobi koji su nastali ostavili su traga i na sindikalnom radu pa je povjerenik podnio neopozivu ostavku zbog zdravstvenih poteškoća. Izbori za Skupštinu sindikalne podružnice u Općoj bolnici Pula provedeni su sredinom prosinca 2005 godine, nakon čega slijede izbori novog povjerenika i Izvršnog odbora.

Redovne i uobičajene sindikalne aktivnosti  tijekom 2005 godine odvijale su se u sindikalnim podružnicama: Vila Marija, Alfredo Štiglić, Dječji vrtić „Rin Tin Tin“, Dječji vrtić“Buba Mara“, Ustanova za posebne potrebe djece i odraslih osoba sa cerebralnom paralizom, Arenaturist, NP Brioni, Dječji vrtić „Petar Pan“, Herculanea i Istarske ljekarne.

Osnovano je ukupno sedam novih podružnica: Puljanka-Brionka, Istra Cement, Uljanik Strojogradnja, Nivalis, Pula Parking, Brodoličilac, TESU SZZ

 

 

PODRUČJE LABINA

Zasigurno najstabilnije društvo i sindikalna podružnica je HOLCIM (Hrvatska). Iako dogovoreno povećanje plaće za 2005., a koje je iznimno ove godine zbog veoma teških pregovora završeno u siječnju bilo 4%, plaća radnika u Holcimu je u 2005. godini daleko iznad plaća radnika na Labinštini i šire. Kako se u ovom društvu velika pažnja posvećuje zaštiti na radu i stimuliranju radnika prema doprinosu, sredinom godine između Uprave društva i SIK-a dogovoreni su kriteriji oko isplate 13-te plaće. Naime prema KU isplata 50% trinaeste plaće je zagarantirana. Ostatak trinaeste plaće, dakle do 100% trinaeste plaće isplaćivat će se individualno prema kriterijima: zaštita na radu, očuvanje okoliša, kvaliteta rada, osobni razvoj i ekonomski rezultat društva od kojih zaštita na radu po razrađenim kriterijima nosi sveukupno 25% trinaeste plaće, a svi ostali kriteriji po 6,25%. Prema navedenim kriterijima, koncem 2005. gotovo svi radnici dobili su preko 90% trinaeste plaće. Koncem godine dogovoreno je i novo povećanje plaće za 2006. godinu i to u iznosu od 4,3% neovisno o lošijim financijskim rezultatima društva u odnosu na proteklu godinu. Zbog isteka mandata sindikalnom povjereništvu u studenom 2005. godine provedeni su izbori za novo povjereništvo, a na izbornoj skupštini povjerenje članova ponovo je pripalo starom povjereniku.

ITV Most Raša  je pored Holcima i dalje je jedna od najstabilnijih podružnica na Labinštini u kojoj je i ove godine dogovoreno povećanje plaće za 2006. od 4%, a koncem godine, isplaćena je i 13-ta plaća u visini od 50% plaće.

Labinprogres-TPS - U siječnju 2005. godine izvršeni izbori za novo sindikalno povjereništvo i sindikalnog povjerenika. Raznim aktivnostima i kreditiranjem radnika gotovo je udvostručen broj članova sindikata u ovoj podružnici. Zbog smanjenja obima poslovanja u odjelu poljoprivrednih strojeva, radnici su preraspoređeni u odjel autoindustrije, s tim da su zadržali plaću dosadašnjih radnih mjesta. Nažalost, zbog takvih prerasporeda, 20-torici radnika iz autoindustrije nakon isteka ugovora nije se produžio ugovor o radu. Očekuje se da će u prvoj polovici ove godine doći do ponovnog zapošljavanja. Iako nije bilo obveza po KU, a rezultati poslovanja su daleko ispod očekivanih, na molbu sindikata, svim radnicima koji su bili zaposleni u prosincu isplaćena je božićnica u iznosu od 500 kuna

Stabilnom možemo smatrati i malu sindikalnu podružnicu ELEKTRU Labin gdje se poštuju sva ugovorena prava i gdje se redovito isplaćuje regres za GO i Božićnica, a i za 2006. godinu dogovoreno je povećanje plaće od 5%.

Povećanje plaće uslijedilo je i u JVP Labin u iznosu od 8,5% (kroz povećanje najniže osnovne plaće i stalnog mjesečnog dodatka) od 1.5.2005. godine. Nažalost, još uvijek je JVP Labin jedina vatrogasna postrojba koja nije kao ostale JVP prihvatio članak u Anexu KU kojim se regulira da se višak sati ostvaren radom u turnusima (12-24-12-48) plaća kao prekovremeni rad. Stoga je SIK uputio dopis Upravnom vijeću JVP Labin da ponovno isto razmotri, te očekujemo da ćemo to riješiti u narednom periodu, čime bi JVP Labin bila u potpunosti izjednačena sa JVP na nivou Istre.  I u ovoj sindikalnoj podružnici poštuje se KU, pa je tako radnicima isplaćen regres za GO, božićnica, dar u naravi, te ostala materijalna prava u skladu sa KU.

Iako bez Kolektivnog ugovora i u METALCU Labin nije bilo većih problema, a radnicima su isplaćene božićnica, dar u naravi i jubilarne nagrade.

Kolektivnim ugovorom nisu utvrđena prava ni u gradskom komunalnom poduzeću „1. maj“ Labin gdje djeluje i drugi Sindikat. U podružnici nismo imali većih aktivnosti, a radnicima je isplaćena božićnica i poklon u naravi.

RABAC, d.d. - U Rapcu nije bilo većih problema. Na redovitim sastancima između Uprave, Sindikata i RV pokušavaju se riješiti problemi. Kolektivni ugovor se poštuje, kao i svi dogovori u pogledu ostalih materijalnih prava, pa je tako za srpanj svim radnicima isplaćen jednokratni dodatak u iznosu od 260 Kn, a koncem godine božićnica u iznosu od 1600,00 Kn. Dogovoreno je i povećanje plaće koje će uslijediti od 01.01.2006. godine u iznosu od 3,5%, od čega 2% kroz povećanje osnovice, a 1,5% kroz povećanje koeficijenta stalnih radnika.

MASLINICA, d.o.o.  Rabac – U Maslinici je kao i u drugim turističkim društvima pokrenuta inicijativa za povećanje plaće za 2006. godinu, međutim još uvijek pregovori nisu ni započeti.  Svim radnicima koji su bili u radnom odnosu u prosincu isplaćena Božićnica u iznosu od 1.600 Kn, a isplaćuju se i druga materijalna prava u skladu sa Kolektivnim ugovorom.

Najveći problemi na Labinštini su u djelatnosti tekstila, gdje je i plaća najniža. Najveći problemi nastali su u UNITED CLOTHING d.d. Potpićan, gdje nije uspjelo da se kroz Kolektivni ugovor utvrde prava i obveze radnika i poslodavca. Obzirom da su svi radnici zasnovali radni odnos na određeno vrijeme zbog pomanjkanja posla, radnicima nije produžen ugovor o radu nakon 30. srpnja, a poslodavac nije omogućio radnicima korištenje GO. Stoga su putem odvjetnika pokrenuti sporovi pred nadležnim sudom radi isplate naknade štete zbog neiskorištenog godišnjeg odmora, što je presuđeno u korist radnika. Početkom listopada ponovo je pokrenuta proizvodnja, ali su zbog neisplata plaća radnici izvanredno otkazali ugovore o radu, čime su ostvarili pravo na naknadu putem Zavoda za zapošljavanje,  a putem odvjetnika je početkom ove godine pokrenuta ovrha zbog neisplate plaće.

Puno bolja situacija nije ni u SE.DE d.o.o. Labin gdje je ponovno zbog smanjenja obujma posla došlo do problema oko isplate plaća koje su neredovite. Koncem godine zbog neisplate dospjele plaće i neredovitosti isplate, kao i zbog ugrožene egzistencije radnika Sindikat je najavio štrajk i pokrenuo postupak mirenja, koji još uvijek traje.

Nakon pune tri godine pokušaja da se sa poslodavcem uspostavi komunikacije, nakon medijskih pritisaka, uspostavljena je komunikacija sa Upravom društva EC-COMM d.o.o. Labin. Radi se također o djelatnosti tekstila, gdje je zaustavljen pokušaj poslodavca da kroz program zbrinjavanja viška radnika otpusti 30-tak radnika.  Istovremeno je došlo do jačeg sindikalnog organiziranja radnika u ovom društvu, a s poslodavcem je dogovoreno da se ide u Kolektivno pregovaranje kako bi se prava radnika utvrdila Kolektivnim ugovorom.

Najgore stanje svakako je u novoj sindikalnoj podružnici koja je osnovana koncem svibnja 2005. godine, PRVOMAJSKOJ-JAGER iz Raše, gdje poslodavac radnicima u jednom momentu dugovao čak 12 dospjelih plaća. Početkom kolovoza najavljen je štrajk, a u postupku mirenja koji je trajao 2 mjeseca radnicima je isplaćeno 7 plaća, dok je za preostale neisplaćene plaće pokrenuta ovrha.

 

PODRUČJE KVARNERA

U najvećoj podružnici na Kvarneru «LIBURNIA RIVIERA HOTELI» Opatija najveće aktivnosti vodile su se vezano za pokušaj „prekonoćne privatizacije“ društva. Kolektivnim pregovorima u društvu u 2004. godini došlo je do povećanja plaće za 5% od 1. svibnja 2005. godine, čime su plaće u LRH dostigle plaće u drugim turističkim društvima u Istri. U tijeku 2005. godine isplaćen je i jednokratni dodatak za plaću za srpanj u iznosu od 200,00 Kn, dar u naravi i božićnica u iznosu od 1.400,00 Kn, a dogovoreno je i povećanje plaća od 1. svibnja 2006. za 4,8%. I dalje se provodi program zbrinjavanja viška radnika isključivo na dobrovoljnoj bazi. Odnos Uprave društva prema Sindikatu veoma je korektan, te su predstavnicima Sindikata i radnika sve informacije transparentne i pravovremene što omogućuje korektan dijalog između socijalnih partnera.

Nažalost, od prošle godine nije se promijenilo stanje u podružnici «IN-MAR, Hotel «PARIS» gdje je na poslu ostalo tek 6 radnika, a još uvijek traju sporovi pred nadležnim sudom zbog razlika plaće i ostalih materijalnih davanja koje su radnici ostvarili nakon prijenosa njihovog ugovora o radu sa LRH na novog poslodavca.

Zbog završenog stečaja u STANDARDU Rijeka sindikalna podružnica se gasi. Iako su aktivnostima SIK-a i odvjetnice Sonje Bonifačić koja je zastupala radnike u odboru vjerovnika zaštićena prava radnika koji su prešli kod novog poslodavca, radnici nisu ostali sindikalno organizirani.

U podružnici «GH BONAVIA» Rijeka nije bilo većih problema. Kolektivni ugovor se poštuje, pa se u skladu s porastom prosječne plaće RH od 01.05.2005. godine plaća radnika povećala za 6,4%, a prema sadašnjim pokazateljima od 1. svibnja 2006. godine povećati će se za nešto više od 4%.

 

U ZRAČNOJ LUCI RIJEKA – Omišalj – nije došlo do kolektivnog pregovaranja, ali su se materijalna prava radnika, dogovorom sindikalnog povjerenika, predsjednika radničkog vijeća i predstavnika radnika u NO sa Upravom društva, bitno poboljšala u pogledu povećanja plaće, ali i drugih materijalnih prava radnika.

Najveće aktivnosti i ove godine vodile su se u JADRANU d.d. Crikvenica, gdje je SIK, osim Uprave društva, protiv sebe imao i drugi Sindikat, RV i predstavnika radnika u NO koji se u potpunosti priklonio Upravi društva. Zbog nezakonitih odluka Uprave društva koja je imenovana protivno Statutu i ZTD, SIK je obavijestio sve nadležne institucije, a od Državnog odvjetništva RH i USKOK-a Sindikat Istre i Kvarnera je zbog sumnji u kršenje zakona, zatražio ispitivanje zakonitosti rada aktualne Uprave i Nadzornog odbora Jadrana. O svemu je obaviješten i predsjednik RH u nadi da će svojim autoritetom i zakonskim ovlastima  posredovati da pravna država  u RH konačno profunkcionira.  To bi  omogućilo zakonito  poslovanje i  hitnu kvalitetnu sanaciju i  privatizaciju Jadrana d.d. Crikvenica kojemu prijeti stečaj, netransparentna prodaja ili najam objekata.

Na području KVARNERA osnovana je u kolovozu 2005. godine nova sindikalna podružnica IMPERIAL Rab, gdje SIK ima oko 20-tak članova, te vjerujemo da će u tijeku ove godine povećati broj svojih članova.

 

URED BUZET – PAZIN- UMAG

Na području djelovanja ovih ureda  osnovana je 2005. podružnica: “Alida” Motovun. U SIK su se neposredno učlanili radnici iz Pučkog otvorenog učilišta Pazin.

Kolektivni ugovori – Značajni dio sindikalnih aktivnosti bio je usmjeren na kolektivno pregovaranje: Potpisan je novi kolektivni ugovor za “Aluflexpack” Zadar, a produženi su i izmjenjeni kolektivni ugovori u “Kamenu” Pazin, “Istarskoj ciglani” Cerovlje, “Ziche” Žminj,“Istarskom vodovodu” Buzet te “Parku” Buzet. Poslodavcu su ponuđeni kolektivni ugovori te otvoreni pregovori u “Kamenu” Pazin radi povećanja obračunske osnovice te u Pučkom otvorenom učilištu Pazin.

Vatrogasci - Temeljem žalbi MUP-a Županijski sud u Puli potvrdio je prvostupanjske presude za akciju “Tramuntana98.” čime je 51 vatrogasac dobio spor protiv MUP-a RH. Još preostaje naplata iz dobivenih presuda.

Nakon pregovora na nivou županijske vatrogasne zajednice potpisani su aneksi kolektivnih ugovora u svih 7 JVP Istre. Tim se aneksom osnovica povisila za 9%, a vatrogascima je priznat i prekovremeni rad ostvaren redovnim radom u smjenama.

Obavljeni su sindikalni izbori u “Aluflexpacku” Umag te “Kamenu” Pazin. Izbori za članove radničkih vijeća su održani u “Kamenu” Pazin, “Aluflexpacku” Umag, “Istarskom vodovodu” Buzet te “Istarskoj ciglani” Cerovlje. Izabrani su članovi s liste SIK-a.

Konačno je, kroz ovrhu, prodana imovina Genetskog centra “Istra” Buzet iz kojih će se sredstava moći naplatiti i potraživanja radnika za neisplaćene plaće.

Kako je već i uobičajeno gotovo su u svim podružnicama održani su zborovi članova ili skupovi radnika.

  

URED POREČ - UMAG

Nakon nekoliko mjeseci od uredovanja, dva puta tjedno, vidljiv je rezultat rada i aktivnosti našeg sindikata u novom uredu u Umagu: Organizirane su tri nove podružnice: Pučko otvoreno učilište Umag, TDV Girotondo, DV Duga. Uredi u Poreču i Umagu opslužuju još 16 podružnica. U Rovinju: Maistra, Jadran trgovina, Otok Katarina, JVP Rovinj, Mirna; Montraker (Vrsar); u Poreču: Plava laguna, Riviera holding, JVP Poreč, PAN, Konzum; u Novigradu: Laguna Novigrad, Nova Arianna te Umagu: Istraturist, JVP Umag

Kako je dominatna gospodarska djelatnost s tih područja vezana za ugostiteljstvo i turizam značajni je segment sindikalnog rada bio usmjeren na kolektivna pregovaranja. 2005. je godina bila u znaku uspješnih pregovora i potpisanih kolektivnih ugovora u svim turističkim tvrtkama, kao i u svim javnim vatrogasnim postrojbama s ovog područja: Umaga, Poreča i Rovinja. Posebno se ističe situacija u MAISTRI gdje smo kao manjinski sindikat pokazali hrabrost i odlučnost u inicijativi za kolektivno pregovaranje, kao i aktivnosti u povećanju plaće, potpisivanju Kolektivnog ugovora, te pripremi i izborima za Radničko vijeće. Potpisan je i prvi kolektivni ugovor za rovinjsku JADRAN TRGOVINU gdje smo većinski sindikat. Krajem godine uspjelo se, temeljem izuzetno dobre suradnje s podružnicom, potpisati i aneks KU kojim su povećane plaće. Iako su rezultati poslovanja iz 2004. godine u RIVIERI HOLDING d.d. Poreč bili daleko ispod očekivanih, u pregovorima s poslodavcem dogovoreno je povećanje plaće od 1. svibnja 2005. za 3,3%. Radnicima je isplaćen regres za godišnji odmor i božićnica koja je znatno veća u odnosu na prethodne godine. Ono čime smo se suočavali ove godine u Rivieri jesu pritisci poslodavca nad radnicima da prihvate stimulirajuće otpremnine kako bi im se otkazali ugovori o radu, zbog ukidanja njihovih radnih mjesta, čime se nastavlja trend u ovom društvu da se smanji broj stalno zaposlenih radnika. Svakako moramo istaći da su radnici Riviere holding prepoznali rad Sindikata Istre i Kvarnera, što je rezultiralo uvjerljivom pobjedom na izborima za Radničko vijeće iako je SIK još uvijek manjinski sindikat u društvu.

 

Višegodišnji rad sa članovima u PAN-u i pritiscima prema poslodavcu rezultirao je zapošljavanjem određenog broja radnika na neodređeno vrijeme, umjesto dosadašnjeg rada na određeno, pa je naše članstvo u toj trgovačkoj kući osiguralo dugoročniju socijalnu sigurnost. Početkom godine intenzivno su se odvijale aktivnosti sindikata na pripremi i organiziranju izbora za RV, a kasnije na edukaciji za rad u RV. Posebno je velik angažman bio na pripremi i provođenju prvih izbora za RADNIČKO VIJEĆE u MAISTRI u Rovinju.

Problem koji je posebno bio izražen tijekom turističke sezone u turističkim tvrtkama odnosi se na nedovoljan radno aktivni angažman stalno zaposlenih radnika, što je rezultiralo nedovoljnim fondom sati za preraspodjelu, kako bi se dočekala druga turistička sezona. Posebno je to istaknuto u LAGUNI NOVIGRAD, gdje je sezonska radna snaga odrađivala veći fond sati od stalno zaposlenih radnika. Valja izdvojiti i kvalitetan pomak u ISTRATURISTU gdje je, na inicijativu našeg sindikata, uređena praksa mjesečnog redovnog informiranja od strane poslodavca,  predstavnika sindikata i radničkog vijeća.

U svim je tvrtkama ugostiteljstva i turizma u mjesecu listopadu i studenom upućena sindikalna inicijativa za povećanje plaća, ali moramo ustvrditi da do danas većih pomaka s aspekta početka pregovora još uvijek nema..

Dio sindikalnih aktivnosti i dobre suradnje s podružnicama odnosio se svakako na realizaciju solidarnih potpora članovima u težim zdravstvenim situacijama, odnosno aktivnostima vezanim za prigodna darivanja članova u povodu božićnih i novogodišnjih blagdana. Nažalost, ne može se ocijeniti dobrom činjenica da se u rad Sindikata ne uspijeva uključiti aktivno više članova, već je aktivnost podružnice nerijetko svedena samo na povjerenika i pokojeg člana IO. Taj se problem oslikao i prošle godine, kroz tradicionalno slabi odaziv članova s ovog područja na sindikalni seminar održan na Krku.

U nastavljenoj dobroj suradnji sa Centrom za građanske inicijative iz Poreča učestvujemo u radu različitih tribina, konferencija kao i okruglih stolova, kao i pripremi prijedloga Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.. Posebno je zanimljiv bio okrugli stol u svezi sveprisutnijeg psihičkog maltretiranja na poslu – MOBINGA.

Izuzev NOVE ARIANNE gdje su sve radnice dobile otkaz i pozitivne sudske presude za zaštitu svojih prava, zbog straha od poslodavca nije bilo većeg interesa članova za sudskom zaštitom. Zaključno se može reći da se na teritoriju koji «pokrivaju» uredi Poreč i Umag iako ne dovoljno ipak osjeća sve veća prisutnost i značaj SIK-a koji postaje sve više profiliran socijalni partner, na što je dijelom utjecalo i pristupanje SIK-u članova iz javnih djelatnosti i lokalnih ustanova i poduzeća.

 

                                                                                                Predsjednik

                                                                                                                     Bruno Bulić