Izvještaj o radu za 2006

 

 

 

 

 

IZVJEŠTAJ O RADU SINDIKATA ISTRE I KVARNERA

za 2006. godinu


 

 

S organizacijskog i programskog aspekta  SIK-ovu su 2006. godinu najviše obilježila dva događaja: Prvi je bio vezan za Odluku o pristupanju Hrvatskoj udruzi sindikata, donesenoj 03.02.2006. godine na Izvještajnoj skupštini za 2005. godinu. Nakon nekoliko godina samostalnog djelovanja SIK se, tako, od početka 2006. godine, ponovo našao u društvu jedne nacionalne sindikalne središnjice. Uz sudjelovanje predsjednika SIK-a u kao člana u Predsjedništvu HUS-a, SIK je od srpnja prošle godine, u svojstvu osnovanog Županijskog ureda HUS-a na području Istarske županije,  preuzeo nove obveze zaštite sindikalnih interesa članova iz drugih sindikata udruženih u HUS.

Drugi događaj koji valja izdvojiti iz djelovanja u 2006. godini vezan je za ponovno osnivanje Gospodarsko-socijalnog vijeća Istarske županije, u Puli, 13.06.2006. godine, nakon niza upozorenja iz SIK-a i nakon više od godinu dana proteklih od lokalnih izbora i promjena u strukturi županijske vlasti te zapravo nefunkcioniranja institucije socijalnog tripartizma na županijskoj razini. Poučeni loših iskustvom prethodnog djelovanja ovog tijela, prečesto svedenog na formalizam, a na kraju i apsolutnu neaktivnost, u SIK-u se nadamo konačnom ispunjavanju temeljnih zadaća Gospodarsko-socijalnog vijeća kao tripartitnog tijela zamišljenog da kroz socijalni dijalog predstavnika sindikata, poslodavaca i županijske vlasti pomogne u kreiranju i provedbi gospodarsko-socijalne politike u Županiji. SIK- u  je konačno i  zasluženo priznat status ravnopravnog člana koji mu je nažalost dugo bio osporavan zbog formalnog razloga nepripadanja nijednoj sindikalnoj središnjici, a usprkos objektivnoj činjenice da je gleda članstva i aktivnosti neosporno bio najreprezentativniji sindikat u Županiji. Radi osiguranja pretpostavki za ispunjenje programske zadaće ovog tripartitnog tijela da sudjeluje u kreiranju gospodarske i socijalne politike Županije, odmah s prve sjednice GSV-a, Skupštini Istarske županije upućen je zahtjev da se prije skupštinske rasprave podrži princip prioriteta rasprave svih gospodarsko-socijalnih tema na GSV-u, što se za sada poštuje. Tako je prije rasprava ili odlučivanja Skupštine Istarske županije GSV raspravljao o gospodarskim trendovima u Istarskoj županiji s naglaskom na problematiku zapošljavanja, o proračunu Istarske županije za 2007. godinu, a prema programu rada, na prijedlog sindikalnih predstavnika, trebale bi slijediti teme o privatizaciji Uljanika,  o strategiji razvoja turizma s posebnim osvrtom na zapošljavanje te stanju u zdravstvu s posebnim osvrtom na decentralizaciju i projekt izgradnje nove bolnice u Puli, te o socijalnoj politici s naglaskom na problem siromaštva osoba treće životne dobi.   

 

Bilanca članstva u 2006. godini, inače, još jednom potvrđuje stalni trend rasta SIK-a, s oko 900 novih članova, te stotinjak onih kojima je prestalo članstvo, uglavnom iz  malih poduzeća u djelatnosti tekstila, u kojima je velika fluktuacija radnika stalna. Osnovano je 6 novih sindikalnih podružnica, a 18 je ugašeno: 6 podružnica zbog neaktivnosti ili smanjenog broja članova, 12 zbog okončanog stečaja i prestanka rada tvrtke.  Ukupno je u SIK-u trenutno organizirano  112 sindikalnih podružnica, ali je broj pravnih subjekata u kojima je SIK prisutan sa svojim članovima znatno veći.

Slijedom navedenog, najviše novih članova SIK-a u 2006. godini je s područja ureda Pule, dok se najveća fluktuacija bilježi na područjima ureda Pazina i Labina, zbog značajnog učešća tekstilne djelatnosti u strukturi članstva. Na područjima ostalih ureda, odnosno na području Primorsko-goranske županije, kao i u 2005. godini, i 2006. imala je obilježje redovitog i uglavnom uspješnog opsluživanja članstva i podružnica. Iako smo se nadali da ćemo za sindikalne potrebe ovog područja uspjeti otvoriti novi ured u Rijeci, u sindikalnom domu Frano Belulović, taj plan nije ostvaren jer su nam iz SSSH-a koji upravlja Domom bili postavljeni neprihvatljivi uvjeti najma, različiti i diskriminirajući u odnosu na ostale korisnike. Od predsjednice SSSH-a imamo saznanja da će naša službena primjedba na to biti uvažena pa očekujemo rješavanje tog problema vrlo brzo. Otvaranje još jednog novog ureda otvorit će, naravno, i kadrovsko pitanje, odnosno pitanje osiguranja potrebne financijske podloge za moguće zapošljavanje osobe koja će opsluživati članove s tog područja, ali i aktivnije raditi na novom učlanjivanju i širenju organizacije. Za sada tu obvezu dijele predsjednik Sindikata i voditeljica ureda Labin što, s aspekta razvoja SIK-a, zbog njihovih drugih obveza, svakako, nije najbolje rješenje pa je to tema o kojoj se tijekom prošle godine više puta razgovaralo na sjednicama Predsjedništva.  

 

Na zapadnoj Istri gdje je SIK dominatno prisutan u turističkoj djelatnosti bilježimo pozitivan sindikalni pomak u ostvarivanju programa širenja djelovanja i na druge djelatnosti. «Ulaskom» u institucije lokalne samouprave kao što su vrtići, učilišta, vatrogasna postrojbe SIK-u su dakako poboljšane pretpostavke za zacrtani snažniji sindikalni utjecaj na tom području koje svojom razvijenošću i dalje nameće potrebu snažnijeg sindikalizma od postojećeg.

 

U zaštiti radnika i građana, kao temeljnoj programskoj odrednici, SIK je neposrednim djelovanjem u svojim podružnicama, ali i stalnom prisutnošću na javnoj sceni sa svojim stavovima, kritikama i inicijativama, i u 2006. godini tu svoju obvezu aktivno provodio; ocjenjujemo i relativno uspješno. Osim već spomenutog djelovanja u GSV-u valja reći da se predsjednik SIK-a bio aktivno uključen u izradu Regionalnog operativnog plana razvoja Istarske županije koji je kao temeljni razvojni akt prošle godine usvojila i Skupština Istarske županije. A nakon što je upravo na inicijativu SIK-a  Skupština Istarske županije 2005. godine bila potvrdila problem diskriminacije građana Istre u prometovanju  istarskom ipsilonom te od nadležnih republičkih institucija zatražila iste uvjete prometovanja kao na drugim hrvatskim prometnicama, SIK se nastavio aktivno baviti tim problemom kontinuirano upozoravajući na njega tijekom 2006. godine. Vrlo angažirano je  nastavljena  i borba za spašavanje crikveničkog Jadrana, poduzeća dovedenog na rub propasti, a koje bi trebalo biti stupom razvoja crikveničke rivijere, oko kojeg se godinama plete mreža raznih privatizacijskih ambicija na štetu građana i radnika, lokalne zajednice. Iako je 2005. godine imao značajnu ulogu u zaštiti prava radnika u aferi oko poništene privatizacije opatijskih Liburnia riviera hotela posao time za SIK ni izdaleka nije bio gotov jer je u 2006. godini slijedilo rješavanje, za budućnost radnika, moguće podjednako osjetljivog  problema vlasničkog prestrojavanja države i lokalne zajednice koje je,  uz podršku SIK-a, okončano željenim dogovorom o vlasničkom portfeljom  lokalne zajednice u L.R.H, u visini 25% plus jedna dionica. Taj dogovor, dakako, potrebno je i dokumentacijski potvrditi, što sindikatu uvijek nameće oprez u daljnjim aktivnostima. Napetiji sindikalni život svakako se u prošloj godini vodio u pulskom Uljaniku u kojem je, pred realizaciju plana privatizacije, nastupilo nažalost razdoblje narušenih socijalnih odnosa u kojima je poslodavac pokušao marginalizirati sindikate ( SMH i SIK) otkazivanjem kolektivnih ugovora ( granskog i kućnog), ali je to pod  zajedničkom sindikalnom prijetnjom štrajkom  spriječeno. Želimo vjerovati da će se radi zaštite interesa svih radnika suradnja dvaju sindikata iskazana u toj situaciji, a nakon razdoblja negativnog odnosa SMH-a spram SIK-a, uzrokovanog njegovim organizacijskim i članskim uzletom u Uljaniku, nastaviti i na planu predstojećih sindikalnih obveza u osjetljivom razdoblju najavljene Uljanikove privatizacije.

Drugih radikalnijih sindikalnih akcija  nije bilo, ali je SIK brojem prikupljenih potpisa dao značajan doprinos u ožujku prošle godine organiziranoj  Peticiji protiv predložene reforme zdravstva i provedene reforme mirovinskog sustava, za učinkovit javno-zdravstveni i mirovinski sustav temeljen na solidarnosti i pravednosti. Peticija je uspjela ponovo objediniti hrvatske sindikalne središnjice, među kojima, nažalost, još nema potrebne suradnje koja bi u interesu radništva i socijalne države optimistički ukazivala na integraciju, odnosno osnaživanje sindikalne scene i pokreta koji kao da još nije prepoznao svoje zadaće. Vidjelo se to i na primjeru sindikalnog obilježavanja  Međunarodnog radničkog praznika, manifestacije koja je uglavnom izgubila radničko obilježje. Od šest sindikalnih nacionalnih središnjica i nekoliko stotina sindikata u Hrvatskoj prošle su se godine  samo HUS i Sindikat Istre i Kvarnera odlučili radnički dan obilježiti prosvjednim aktivnostima za koje posve sigurno ima ni razloga. Inače, prošlogodišnje je obilježavanje 1. maja, SIK po prvi put organizirao samostalno, bez Grada Pule kao tradicionalnog suorganizatora. Grad financijski nije bio spreman preuzeti obvezu suorganizatora predloženog programa SIK-a koji je uz prosvjed na Portarati, trebao, kao 2005. godine, «vratiti tradicionalnu proslavu građanima» u Šijanu. U organizaciji SIK-a međunarodni je praznik obilježen javnim prosvjedom na Portarati, pod nazivom «Protiv bijede i siromaštva; za socijalnu pravdu», uz tradicionalni komemorativni dio podsjećanja na radničke žrtve. Za prosvjed je bio organiziran dolazak članova iz cijele Istre autobusom. Priključili su mu se, kao i na svim prethodnim prvomajskim manifestacijama brojni građani, nažalost, starije dobi, što ponovo ukazuje na zabrinjavajuću činjenicu niske razine radničke svijesti, na čemu bi svi sindikati trebali puno ozbiljnije poraditi.    

 

Što se tiče aktivnosti kolektivnog pregovaranja odnosno jednog od temeljnih ciljeva da se kroz taj akt u što većoj mjeri urede svi aspekti sindikalnih i radničkih prava broj potpisanih ugovora i aneksa (pregled u izvješćima o aktivnostima po uredima) oslikava sve veću sindikalnu uhodanost na tom planu. Slična se uhodanost prema djelovanju naših predstavnika u 2006. godini manifestirala u ostvarivanju radničkog suodlučivanja kroz radnička vijeća, odnosno preuzimanju uloge radničkog vijeća. U pogledu programa edukacije članstva prošle godine u organizaciji SIK-a nije bilo posebno organiziranih savjetovanja za radnička vijeća, a   uobičajeno godišnje savjetovanje za povjerenike održano je u Omišu, kao i uvijek u istom terminu u listopadu.

 

Od većih aktivnosti vezanih za pravnu zaštitu svakako treba izdvojiti pokretanje oko 800 tužbi Uljanikovaca zbog nepoštivanja kolektivnog ugovora glede usklađivanja plaća s troškovima života; uspješno su okončani sporovi za isplatu potraživanja radnika novigradske Nove Ariane u kojoj je poslije proveden stečaj; isplaćena su i stečajna potraživanja radnika Standarda 98 i Prvomajske; u tijeku su sporovi za isplatu potraživanja radnika iz labinskog UNITED CLOTHINGA u kojima je obustavljen proizvodnja. Ni u 2006. godini, međutim, nije riješen spor za zaštitu prava radnika opatijskog IN-MAR-a čiji su ugovori o radu u tu tvrtku  bili prebačeni iz Liburnije.

 

Na međunarodnom planu prošla je godina bila sadržajno prilično bogata. Višegodišnja međunarodna suradnja SIK-a s kolegama iz Obalne sindikalne organizacije 90 iz Kopra i iz talijanske sindikalne središnjice CGIL u Regiji Friuli-Venezia-Giulia koja je naravno nastavljena i prošle godine, odmah po pristupanju SIK-a  HUS-u prenesena je na ovu našu središnjicu, u kojoj je kao član Predsjedništva upravo predsjednik SIK-a Bulić zadužen za međunarodnu suradnju.

Predstavnici SIK-a i HUS-a, na poziv predsjednika Konfederacije sindakatov Slovenije 90 Borisa Mazalina naši su se tako među gostima iz sindikata Italije i Mađarske na 4. Kongresu Konfederacije sindakatov Slovenije 90, održanom 22.03.2006. godine u Ljubljani.

Na poziv i uz posredovanje CGIL-a Friuli.Venezia – Giulia,  Bulić je  09.lipnja 2006. godine sudjelovao, u talijanskom COMU, u sklopu Projekta IN.S.I.DE ( Integration and Solutions for Immigration: network DEvices), u radu međunarodnog sindikalnog skupa o problemu migracija u Europi. Na skupu se, kao na pripremnom radnom sastanku, utvrđivao tekst Deklaracije o problematici migracije europske radne snage koji je krajem lipnja usvojen na skupu na Malti, na kojem je predsjednik SIK-a također bio sudionikom u svojstvu gosta. Međunarodnim aktivnostima sadržajna 2006.  obilježena je i uspostavljenim kontaktima s predstavnicima novoosnovane međunarodne sindikalne organizacije ITUC, nastale udruživanjem ICFTU( Međunarodne konfederacija slobodnih sindikata) i WTL (Svjetska konfederacija rada) na Osnivačkom kongresu u Beču u studenom 2006. godine, na kojem su kao promatrači, na poziv organizatora, sudjelovali i predsjednik HUS-a Ozren Matijašević i Bruno Bulić.

                           

Stalnim je kontaktima potvrđena suradnja s USAB-om Grada Pule, Sindikatom umirovljenika, Maticom umirovljenika Istarske županije. Sukladno opredjeljenju o potrebi prevladavanja nesuglasica u interesu sindikalnog pokreta u cjelini može se reći da je sa SSSH-om, s kojim sindikalno najviše dijelimo teritorij, poboljšana komunikacija iako je, u nekim poduzećima gdje su sindikalno prisutne obje organizacije,  bilo različitih pristupa.

 

U financijskom poslovanju, za što se upravo sprema potrebna dokumentacija i izvješća, svi pokazatelji ukazuju na uspješnu realizaciju planova, s pozitivnim financijskim rezultatom.

 

Mnogobrojnim konferencijama za novinare koje su uvijek bile dobro praćene, informiranjem kroz interno glasilo, ali najviše kroz neposrednu komunikaciju s povjerenicima, odnosno članovima, SIK je  nastavio i prošle godine njegovati praksu i načelo javnosti svog djelovanja.

 

 

Pregled značajnijih aktivnosti po uredima

 

PODRUČJE PULE    

 

Ured Pula je i u 2006. godini sa 45 podružnica zadržao epitet najvećeg ureda u SIK-u. Štrajkova nije bilo; Plaće su isplaćivane na vrijeme, što ne znači da u toku godine nisu uočavane nepravilnosti pri obračunu plaće koje su u pravilu brzo ispravljane. Problemi isplata plaće «na crno», rad bez ugovora o radu prisutni su uglavnom kod malih poduzetnika; radnici koji se tako zapošljavaju ne žele se učlaniti u sindikat, ali kada se nađu u sukobu s poslodavcem traže njegovu zaštitu. Aktivnosti zaštite tih radnika oduzimale su poprilično vremena, ali nažalost nisu se u većoj mjeri odrazile na povećanu sindikalnu osviještenost. Tek mali broj ljudi, naime, nakon rješenja svog problema ostaje članom sindikata, a većina se više ni ne pojavljuje u prostorijama sindikata.

U pogledu ranije uočenih problema u vođenju financija po nekim podružnicama, uglavnom s manjim, može se reći da je 2006. bila godina konsolidacije, kroz uvođenje „discipline“ u  njihovo financijsko poslovanje, odnosno ukidanje žiro-računa gdjegod je procijenjeno da se ova aktivnost ne može provoditi kvalitetno.

Aktivnosti podružnica, inače, bile su vrlo različite, ovisno o djelatnostima, strukturi izvršnih odbora, okruženju u kojima djeluje poduzeće, ustanova.

Posebno je naglašena aktivnost  sindikalne podružnice ULJANIK (brodogradnja) koja objedinjuje 7 sindikalnih podružnica u sustavu grupe Uljanik; aktivnosti su konstantne i traju cijelu 2006. godinu. Nakon neuspješnih učestalih ukazivanja na kršenje odredbi Kolektivnog ugovora u segmentu korekcije plaće, zbog porasta troškova života, pokrenute su aktivnosti da se sudskim putem prisili poslodavac na korekciju osnovice za obračun plaće. Podignuto je 800 tužbi, od čega su dvije nepravomoćne presude donesene u korist radnika. Drugi sindikat u Društvu (SMH) ostao je «sa strane», najvjerojatnije zbog straha da se ne zamjeri poslodavcu. Da bi spriječila aktivnosti naše sindikalne podružnice Uprava Uljanika angažirala je odvjetnike iz Zagreba, iako imaju pravnu službu. Pravomoćne presude očekuju se tijekom 2007. godine i vjerujemo da će biti donesene u korist radnika. Pokrenut je postupak za sklapanje novog Kolektivnog ugovora koji je nakon pet održanih sastanaka prekinut zbog nekorektnog ponašanja poslodavca. Navedene sindikalne aktivnosti oko tužbi razljutile su upravu Uljanika koja donosi odluku o otkazivanju Granskog Kolektivnog ugovora za brodogradnju te Kolektivnog ugovora za društva u sustavu grupe Uljanik, a sve sa ciljem da se sindikalnim povjerenicima ukinu postojeća sindikalna prava, prava na sindikalno djelovanje unutar društva; drugim riječima: da se sindikati «izbace» iz Uljanika. U namjeri da spriječe poslodavca dva su sindikata, usprkos nizu prethodnih sukoba, ipak našla zajednički jezik izrazivši spremnost da štrajkom brane stečena prava. Sindikat Istre Kvarnera, uz podršku Hrvatske udruge sindikata, uspio je podignuti nastali problem kolektivnog spora na nacionalnu razinu pa su, uz posredovanje Vladinog ureda za socijalno partnerstvo, učestali sastanci  s predstavnicima Ureda, Ministarstva gospodarstva,  potpredsjednikom Vlade. U konačnici uprava Uljanika povlači svoju odluku o otkazivanju ugovora, ali u ivjetima bitno narušenih odnosa s Upravom pritisak usmjeren na sindikalne povjerenike  i dalje intenzivno traje. U takvim uvjetima istovremeno vode se i pregovori za novi granski nacionalni Kolektivni ugovor za djelatnost metala i elektroindustriju, u kojem sudjeluje kao predstavnik SIK-a i sindikalni povjerenik podružnice Uljanik. U toj najvećoj podružnici SIK-a broj članova se povećao za 40%; trenutno je u sindikat učlanjeno 1200 radnika Uljanika čime smo se gotovo izjednačili sa Sindikatom metalaca dok smo u Brodogradilištu d.d. koje je najveće Ujanikovo poduzeće postali većinski. Važno je reći da Uljanikov  Ured SIK-a skrbi i pruža usluge i članovima u kooperantskim tvrtakam. U sindikat je učlanjeno 7 kooperantskih poduzeća, s ukupno 300 članova. Nove podružnice su TESU-RUA i kooperantsko poduzeće MAJA. Ugašena je sindikalna podružnica OPUS, nakon prelaska svih radnika u sustav Brodogradilišta.

U djelatnosti predškolskog obrazovanja djelujemo u  pet dječjih vrtića na teritoriju pulskog Ureda. Početkom godine izvršena je korekcija plaća u Dječjem vrtiću Pula, Dječjem vrtiću Fažana. U Dječjem vrtiću RIN-TIN-TIN utrošeno je gotovo dva mjeseca učestalih sastanaka oko izrade prijedloga Kolektivnog ugovora da bi, nakon obavljenih svih priprema, Izvršni odbor podružnice obustavio daljnje aktivnosti. Trenutno stanje u Dječjim vrtićima Pula u kojima je naša podružnica manjinska, daleko je od idealnog. Ostavkom sindikalne povjerenice Mirjane Kalčić podružnica i Ured su se suočili s potrebom izbora kvalitetne zamjene što, zbog niza problema u kojima se vodi sindikalni život u toj Ustanovi, predstavlja zahtjevnu zadaću. Da se nije radilo kako se moglo, naime, kazuje činjenica da su gotovo svi radnici, na inicijativu predsjednice Radničkog vijeća,  podigli tužbe protiv vlasnika i Ustanove za zaštitu prava iz Kolektivnog ugovora i Zakona o predškolskom odgoju, odnosno čak protiv potpisnika Kolektivnog ugovora, uključujući i sindikate, čiju pravovaljanost osporavaju. Sindikat Istre i Kvarnera u tim aktivnostima nije učestvovao, a za davanje punomoći naših članova odvjetniku koji je za pokretanje tužbi stigao iz Zagreba doznalo se kasno.  Izvjesno je da sporove radnici gube, s posljedicom plaćanja velikih troškova gradu, Ustanovi i odvjetniku. Predsjednica Radničkog vijeća, u međuvremenu, postaje ravnateljicom i povlači punomoć odvjetniku. U takvom vrlo problematičnom okruženju, u kojem sindikalni povjerenik većinskog sindikata vlastitom sindikatu osporava zakonitost kolektivnog pregovaranja, a naši se članovi, nažalost, također često međusobno konfrontiraju, sindikalno je vrlo teško djelovati na način koji neće biti opterećen sumnjama i skepsom. Izneseno stanje, naravno, praktički onemogućava realizaciju pokrenutih aktivnosti za novi kolektivni ugovor, a problem, s aspekta sindikalnog odnosa s Gradom kao osnivačem Ustanove, neželjeno poprima političke razmjere. 

Za radnike Dječjeg vrtića u Vodnjanu također je izvršena korekcija plaće za 2006 godinu koja je protekla u redovitoj sindikalnoj aktivnosti. Trenutno najveći problem koji se mora riješiti je prijevoz školske djece vozilom vrtića, s obzirom da to radniku koji upravlja vozilom nije u opisu posla. Dječji vrtić u Ližnjanu broji 7 djelatnika i svi su u sindikatu. Kako se radi o vrtići koji je u vlasništvu općine Ližnjan vrtić se financira iz proračuna općine. Plaće koje se isplaćuju su redovite, ali su manje nego li to propisuju zakoni, uredbe i Kolektivni ugovor za javne namještenike. Predstoje nam razgovori s načelnikom, upravnim vijećem vrtića, a sve s ciljem otklanjanja uočene nepravilnosti,

Korekcija plaće, bilo kroz pregovore ili promjenama Pravilnika na sindikalnu inicijativu, izvršena je u gotovo svim poduzećima u kojima je Grad Pula pretežit ili većinski vlasnik, a u kojima Sindikat Istre i Kvarnera ima svoje podružnice. Izuzetak je Pulapromet, u kojem se tek ovih dana nazire završetak pregovora, iako je inicijativa pokrenuta u rujnu 2006 godine. U gradskom poduzeću Castrum osnovana je nova istoimena podružnica. Za spomenuti je da u prošloj godini pulska gradska vlast provodi reorganizaciju u društvima kojima je grad vlasnik; mijenja nadzorne odbore, interne akte, te pokreće reizbor direktora. Usporedo s tim aktivnostima saziva sve sindikate koji djeluju u gradskim poduzećima, uz obećanje da će se sindikatima dostaviti prijedlog materijala koji bi trebali biti podloga za izradu jedinstvenog  Kolektivnog ugovora za sva poduzeća u vlasništvu grada. U očekivanju dogovorene gradske inicijative djelovanje sindikata u tim je društvima zbog toga neko vrijeme bilo umrtvljeno,  dok se nije shvatilo da od jedinstvenog Kolektivnog ugovora za sva gradska poduzeća neće biti ništa. 

U Sindikalnoj podružnici Opća bolnica Pula, nakon provedenih izbora 2006, utvrđen je plan prioritetnih aktivnosti za financijsku konsolidaciju podružnice, zbog naslijeđenih nepodmirenih troškova iz prethodnih razdoblja. Kako se radi o osjetljivom segmentu funkcioniranja podružnice promjene se rade polagano, a rezultati takve politike već se nadziru. Podružnici sa više od 400 članova, osim svakodnevnih sindikalnih aktivnosti, predstoji ozbiljan zadatak izbora za predstavnika radnika u Nadzorni odbor. Nastojanja da se sindikati dogovore oko imenovanja predstavnika radnika nisu dala nikakve rezultate pa jedino preostaju  izbori.

Zračna luka Pula, nakon Uljanika, najaktivnija je pulska sindikalna podružnica, ali isto tako i podružnica koja duže vrijeme nije u stanju izabrati sindikalnog povjerenika koji bi vodio podružnicu uz podršku Izvršnog odbora. U godini dana u Zračnoj luci  sindikalni povjerenik mijenjao se dva puta. Pregovorima je sredinom 2006. godine izvršena korekcija plaće. Pregovori  su bili dugi i opterećeni konfliktnim situacijama. Pozitivni rezultati djelovanja sindikalne podružnice  u pregovorima,  upornost Radničkog vijeća, Vijeća zaštite na radu  trebali bi sindikalnim aktivistima biti pokazateljem da su na dobrom putu i da su uspješni u svom radu. Nažalost, to nije tako; naglašen je kronični pesimizam koji je posebno došao do izražaja u prosincu, u kojem je odlukom direktora radnicima, uz plaću, isplaćena  prigodna nagrada od 5.000,00 do 7.500,00 kuna. Sindikalni aktivist član Izvršnog odbora, nezadovoljan takvom odlukom, traži dodatni sindikalni pritisak radi isplate  većeg  iznosa.

Sindikalna podružnica Schott Boral primjer je uspješnog djelovanja u uvjetima pozicije manjinskg sindikata. Aktivno se učestvuje u pregovorima, potpisnici smo kolektivnog ugovora. U 2006 godini evidentiran je porast članstva sa naznakom daljnjih novih učlanjenja.

Polatextile je društvo iz djelatnosti tekstila u kojoj je cijena rada, u pravilu, u usporedbi s drugim djelatnostima, najmanja. Kolektivnim ugovorom plaća se početkom godine automatizmom korigira prema povećanju obračunske osnovice za uplatu doprinosa. Kao i proteklih godina, početkom godine, pregovaralo se o načinu i uvjetima pod kojim radnici Polatextila mogu raditi u preraspodijeljenom radnom vremenu. Takav režim rada koji je sigurno iscrpljujući u periodu većeg obima posla nametnuo je sindikatu obvezu svakodnevnog praćenja provedbe organizacije posla, uočavanja nepravilnosti te njihovom uklanjanju. Upravo zbog tih razloga tijekom cijele godine bila je prisutna vrlo intenzivna komunikacija povjerenice s Uredom. Krajem 2006. godine zaprimljen je zahtjev poslodavca za suglasnost rada u preraspodjeli za 2007 godinu koji je sindikat ovog puta odbio dati, zbog saznanja da se u Polatextilu koncem godine nijednoj radnici koja je imala ugovor o radu na određeno vrijeme, po isteku ugovora, nije ponudio  novi ugovor,  da se utvrđuje višak, da se određeni poslovi prepuštaju drugim manjim poduzećima na teritoriju Istre, da se želi smanjiti stimulativni dodaci na plaću za realizaciju norme te uvesti norme po nepoznatim kriterijima.

Sindikalna podružnica PAN osnovana je u društvu PAN papirna industrija Zagreb, u čijem sklopu je PAN maloprodaja sa sjedištem u Križevcima. Sjedište poduzeća ne nalazi se na teritoriju djelovanja SIK-a, što otežava aktivnosti podružnice. Podružnica je ilustrativni primjer zastrašenog radništva i kršenja elementarnih radničkih prava: gotovo svi radnici primaju se u radni odnos na određeno vrijeme, poslodavac ne plaća doprinose, radnicima se uskraćuje dio plaće nakon provedene inventure ako se utvrdi neki manjak i.t.d. Pokrenute inicijative, uključujući i pravnu zaštitu preko odvjetnika,  sa ciljem sprječavanja uočenog,  članovi sindikata, međutim, nisu  podržali. Početkom 2007, smijenjeni rukovoditelj trgovina PAN u Istri,  nezadovoljan odlukom uprave, učlanjuje se u sindikat te osobno potiče ostale radnike na veće sindikalno učlanjivanje, zbog čega nedugo zatim dobiva otkaz.         

Sindikalne podružnice u pravilu uspješno funkcioniraju kad aktivisti i izabrani predstavnici djeluju timski, ako na sjednicama Izvršnih odbora donose odluke, ako se  komunicira  s Uredom, ako se uspostavi nužna komunikacija s upravom. No to nije uvijek tako.

Loši sindikalni primjer je svakako ACI Marina Pula, u kojoj je prošle godine SIK osnovao, ali i ugasio sindikalnu podružnicu nakon samo četiri mjeseca postojanja. Sindikatu je pristupilo 9 članova u društvu koje pokriva sve ACI Marine na Jadranu, s ukupno 240 zaposlenih djelatnika koji su u većini učlanjeni u Sindikat turizma, a razlog za istupanje iz tog sindikata i učlanjenje u Sindikat Istre i Kvarnera bio je proglašenje većine novih članova viškom u reorganizaciji koja se provodila. Voditelji SIK-a odgovorno su preuzeli obvezu njihove zaštite; putovalo se na sastanke sindikata i uprave u Split, u Rijeku; održavale su se tiskovne konferencije; uključili smo se u pregovore oko izmjena i dopuna postojećeg Kolektivnog ugovora da bi na kraju shvatili da nas je jedna, sindikalno neosvještena i za stvarni sindikalni rad  posve nemotivirana skupina radnika, zapravo samo željela iskoristiti za svoje pojedinačne interese. Četiri dana prije potpisa Kolektivnog ugovora obavijestili smo stoga potpisnike da odustajemo od potpisa; raspustili smo sindikalnu podružnicu zbog koje smo više puta odgađali aktivnosti u drugim našim podružnicam.

Slična negativna iskustva imali smo i u sindikalnoj podružnici Istarska cementara.

Pokazatelji uspješnosti rada od podružnice do podružnice različiti su, ali jedinstveni je pokazatelj ovog Ureda da se u Puli ljudi učlanjuju u sindikat i  njihov broj stalno raste. Većina sindikalnih  podružnica su stabilne organizacije s kvalitetnim sindikalcima na čelu. Najznačajnije aktualne aktivnosti Ureda su:  nastavak pregovora u Pulaprometu, Luci Pula, Polatextilu, Shott Boralu, početak novih pregovora u Dječjem vrtiću u Fažani, Dječjem vrtiću Ližnjan. Radi efikasnijeg djelovanja, a prema očekivanjima članstva u nekim podružnicama predstoji reorganizacija. Na planu informiranja, u podružnicama će se morati značajnije provoditi obveza obavještavanja članstva o svemu što se dešava u društvu, ustanovi ili domu. Korištenje pogodnosti informiranja članstva letkom sindikata „Naš Glas“ ne koristi se u onoj mjeri kako bi to trebalo biti; povjerenici se uglavnom ustručavaju prihvatiti takav način komunikacije sa članstvom. Većina sindikalnih podružnica odbija mogućnost sazivanja konferencija za tisak i obavještavanja javnosti o postignutom ili o uočenim nepravilnostima.

 

 

 

PODRUČJE UREDA LABINA

 

Zasigurno najstabilnije društvo i sindikalna podružnica je HOLCIM (Hrvatska), što ne znači da u ovoj podružnici nije bilo aktivnosti. Kolektivni ugovor koji se potpisao 2004. godine istekao je koncem 2006. godine, pa je inicijativa za pregovore za novi Kolektivni ugovor pokrenuta sredinom listopada, a pregovori su započeli početkom prosinca 2006. godine. Dogovoreno je da će se pregovarati samo o odredbama KU koje jedna ili druga strana želi mijenjati, te je tako dogovoren sav tekst Kolektivnog ugovora kojim se povoljnije utvrđuju prava radnika. Nažalost, do konca godine nije dogovoreno povećanje plaće za 2007. godinu, obzirom da poslodavac čvrsto zastupa stajalište da se plaća poveća u skladu sa indexom porastom troškova života (3,3%), što je za Sindikat koji traži povećanje od 5% neprihvatljivo. Pregovori o povećanju plaća nastavljaju se u siječnju. U ovom društvu prosječna bruto plaća za 2006 godinu iznosi 9.680,00 Kn, a isplaćen je i regres za godišnji odmor u iznosu od ½ bruto plaće društva iz prethodnog tromjesečja, te 13.-ta plaća u 100%tnom iznosu. Sredinom lipnja društvo je donijelo odluku o ukidanju određenih poslova i davanje istih u outsorsing, na način da se radnicima osigurao posao kod novog poslodavca, a od Holcima im je isplaćena otpremnina. Radnici koji su prešli kod novog poslodavca ostali su članovi Sindikata Istre i Kvarnera.

ITV Most Raša  je pored Holcima i dalje je jedna od najstabilnijih podružnica na Labinštini u kojoj je i ove godine dogovoreno povećanje plaće za 2007. od 4%, a koncem 2006. godine, isplaćena je i 13-ta plaća u visini od 50% plaće. Sredinom lipnja održani su izbori za povjereništvo i povjerenika te je izabran novi sindikalni povjerenik, koji je nastavio rad na ustaljeni način, bez radikalnih mjera koje u ovom društvu nisu ni potrebne.

U LABINPROGRESU-TPS nakon nekoliko inicijativa Sindikata radi usklađivanja plaća sa porastom troškova života, u rujnu 2006. godine plaća se povećala za 5%, a obzirom da je Kolektivni ugovor potpisan na 2 godine, a istekao je koncem 2006. godine, sredinom listopada pokrenuti su pregovori za novi Kolektivni ugovor društva koji bi se primjenjivao od 1. siječnja 2007. godine. Kolektivni ugovor je potpisan i novim Kolektivnim ugovorom koji je sklopljen na 2 godine utvrđena su bolja materijalna prava radnika. Plaće su povećane za 7,8%  a dogovoreno je da se u toku važenje ovog kolektivnog ugovora plaće automatizmom korigiraju za 85% od porasta troškova života. Po isteku ovog Kolektivnog ugovora, ponovno će se utvrđivati najniža osnovna plaća Temeljem transparentnih kriterija, radnicima se može isplatiti  do 34% veća plaća, po osnovi stimulacije, što je 15% više u odnosu na prethodni Kolektivni ugovor

Radnicima je isplaćen regres za GO u visini 400,00 Kn i božićnica u iznosu od 500 kuna.

Nakon opadanja broja članova početkom 2006. godine zbog neprodužavanja ugovora o radu radnika zbog smanjenja obujma poslova, u rujnu dolazi do ponovnog rasta članstva u ovoj podružnici, a u Sindikat su se počeli uključivati i radnici koji rade u TPS-u putem Agencije za zapošljavanje.

U maloj, ali stabilnoj sindikalnoj podružnicu ELEKTRI Labin, poštuju se sva ugovorena prava i gdje se redovito isplaćuje regres za GO i Božićnica, a i za 2007. godinu dogovoreno je povećanje plaće od 4%. Eventualne probleme pravovremeno rješava sindikalni povjerenik, pa Nije bilo potrebe većeg aktivnog djelovanja voditelja ureda.

Povećanje plaće dogovoreno je i u JVP Labin u iznosu od 3,3% od 01. siječnja 2007. godine U ovoj Sindikalnoj podružnici se Anexom KU iz lipnja 2006. također  riješila dotadašnja nepravda da se višak sati ostvaren radom u turnusima (12-24-12-48) plaćaju kao prekovremeni rad, nakon što je SIK uputio dopis Upravnom vijeću JVP Labin da to ponovno  razmotri.  I u ovoj sindikalnoj podružnici poštuje se KU, pa je tako radnicima isplaćen regres za GO, božićnica, dar u naravi, te ostala materijalna prava u skladu sa KU.

Bez većih sindikalnih aktivnosti bilo je u podružnicama METALAC Labin i gradskom komunalnom poduzeću „1. maj“ Labin gdje djeluje i drugi sindikat.

Iako nije bilo većih problema u Rapcu, ipak je sindikat intenzivno radio. Početkom kolovoza pokrenuta je inicijativa da se radnicima isplati jednokratni dodatak na plaću za srpanj. Uprava je nakon konzultacija sa Nadzornim odborom to odbila, što je izazvalo ogorčenje radnika. Nakon iznašanja problema na sjednici Nadzornog odbora od strane predstavnika radnika, dodatak je isplaćen u listopadu i to u iznosu od 260,00 Kn neto svim stalnim i sezonskim radnicima, a dodatno 200,00 Kn stalnim radnicima u prosincu 2006. godine za uspješnu odrađenu poslovnu godinu. U daljnjim pregovorima sa Upravom društva dogovorena je i božićnica koja je isplaćena u iznosu od 2.000,00 Kn, a dogovoreno je i povećanje plaće koje će uslijediti od 01.01.2007. godine u iznosu od 4%.

Intenzivno se radilo i u MASLINICA, d.o.o.  Rabac gdje se plaće nisu povećale od svibnja 2005. godine. Kako poslodavac nije reagirao na inicijativu za povećanje plaće sindikat je pokrenuo radikalnije aktivnosti koje su završile dogovorom o povećanju plaća za 7% od 1. l0.2006. Ujedno je dogovorena i božićnica za 2006. godinu u iznosu od 2.000,00 Kn, s tim što se 500,00 Kn isplatilo s plaćom za mjesec rujan, a preostali dio u visini od 1.500,00 Kn isplaćeno je uoči božićnih blagdana. Nadalje, kako se ne bi ponovila situacija iz 2006. godine kada se radi o pregovorima za povećanje plaće, dogovoreno je da će pregovori oko povećanja plaća za 2007. godinu započeti u ožujku 2007. godine i nastojati završiti do konca ožujka 2007. godine, te da će povećanje plaće koje bude bilo dogovoreno između socijalnih partnera  za 2007. godinu, primjenjivati od 1. travnja.

Najveći problemi na Labinštini izraženi su u djelatnosti tekstila, u kojoj,e ne samo da nije došlo do povećanja ionako najnižih plaća, već je došlo i do zatvaranja nekih tvrtki.

Zbog zatvaranja proizvodnje u društvu UNITED CLOTHING d.d. Potpićan, ukinula se i podružnica, a putem odvjetnika članovi SIK-a su pokrenuli prijedlog za otvaranje stečaja, kako bi radnici u stečajnom postupku ostvarili svoja potraživanja s osnova neisplaćenih plaća i naknada zbog neiskorištenih godišnjih odmora. Iako je prijedlog za otvaranje stečaja pokrenut početkom travnja 2006. godine, Trgovački sud je rješenje o otvaranju stečaja donio tek početkom prosinca 2006. godine, pa očekujemo da će naši članovi u tijeku ove godine ipak doći do svojih neisplaćenih plaća.

Veoma burno, ali ne i uspješno, bilo je i u društvu SE.DE d.o.o. Labin, gdje se zbog neisplate plaće početkom siječnja 2006. krenulo u štrajk, a kada je bilo vidljivo da se ni štrajkom neće postići isplata plaće, štrajk je prekinut. Poslodavac je nezakonito, bez savjetovanja sa Radničkim vijećem, odnosno sindikalnim povjerenikom i Zavodom za zapošljavanje, bez pisane odluke, otkazao ugovore o radu radnika i odjavio ih sa Zavoda za mirovinsko i zdravstveno osiguranja, a bez aktivnosti sindikata radnici bi ostali i bez prava na naknadu od Zavoda za zapošljavanje. Aktivnim radom sindikata radnicima su uručene odluke o otkazu ugovora o radu, s obračunom otpremnina i neiskorištenog otkaznog roka. Putem odvjetnika pokrenut je postupak za otvaranje stečaja, međutim, do konca godine još uvijek sud nije donio rješenje o otvaranju stečaja, gdje bi radnici pokušali ostvariti dio ili sva potraživanja.

Iako je donekle uspostavljena komunikacija s Upravom društva EC-COMM d.o.o. Labin,  Kolektivni ugovor kojim bi se utvrdila prava i obveze radnika nije donijet, prvenstveno zbog nesložnosti radnika da se radikalnijim sindikalnim mjerama prisili poslodavca. Plaće se isplaćuju redovito, ali bez povećanja već nekoliko godina, a tijekom godine došlo je i do redovitog otkazivanja ugovora o radu za 3 radnice za koje je ispoštovan otkazni rok, ali da bi se naplatila otpremnina bilo je potrebno pokrenuti sudski postupak koji je uspješno proveden, a radnicama su otpremnine isplaćene.

U veljači 2006. godine formirana je i nova sindikalna podružnica iz djelatnosti tekstila i to IR.ZA Labin, nakon što radnicima nisu isplaćene tri plaće. Kontinuiranim djelovanjem  sindikata  zaostale plaće su se isplatile do konca godine, a došlo je i do novog zapošljavanja.

Najgore stanje je i dalje u sindikalnoj podružnici PRVOMAJSKA-JAGER iz Raše, gdje još radi tek 10 radnika, a 8 radnika je, zbog neisplata plaća, dalo izvanredni otkaz kako bi ostvarili pravo na naknadu kod Zavoda za zapošljavanje. Putem ovrha većina radnika naplatila je dio svojih potraživanja, a sredinom listopada pokrenut je i postupak za otvaranje stečaja koji je obustavljen jer je poslodavac uvezao tri stroja veće vrijednosti kao garanciju za potraživanja radnika.

 

PODRUČJE KVARNERA

 

U najvećoj podružnici na Kvarneru, «LIBURNIA RIVIERA HOTELI» Opatija, Sindikat Istre i Kvarnera aktivno je uključen u rasprave i aktivnosti vezane za privatizaciju ovog društva, nakon što je, na zahtjev SIK-a i HUS-a, u Radnu skupinu za privatizaciju kvarnerskih turističkih društva imenovan predsjednik SIK-a Bruno Bulić. Nakon povećanja plaće od 1. svibnja 2006. godine od 4,8% i isplate dodatka za rad u srpnju u iznosu od 200,00 Kn i dara u naravi za Uskrs, u pregovorima koji su uslijedili u studenom 2006. godine dogovorena je i isplata božićnice u iznosu od 1.800,00 Kn. Osim toga, dogovoreno je i daljnje povećanje plaće od 1. svibnja 2007. godine za 5,35%, kao i druge isplate u tijeku 2007. godine (jednokratni dodatak za plaću za srpanj u iznosu od 200,00 Kn, dar u naravi, i božićnica u iznosu od 1.800,00 Kn). I dalje se provodi program zbrinjavanja viška radnika isključivo na dobrovoljnoj bazi.

Odnos Uprave društva prema Sindikatu veoma je korektan, te su predstavnicima Sindikata i radnika sve informacije transparentne i pravovremene, što omogućuje korektan dijalog između socijalnih partnera.

Bitan iskorak napravljen je i u sindikalnoj podružnici ZANATSERVIS iz Opatije, gdje je u pregovorima u studenom 2006. godine povećana osnovna plaća za 20%, a regres za godišnji odmor povećan sa 1.000,00 na 1.500,00 Kn. Ujedno je dogovoreno da će se u roku od tri mjeseca između sindikata i uprave društva sporazumno utvrditi kriteriji za stimulativno nagrađivanje.

Nažalost, od prošle godine nije se promijenilo stanje u podružnici «IN-MAR, Hotel «PARIS»: na poslu je ostalo tek 4 radnika, a još uvijek traju sporovi pred nadležnim sudom zbog razlika plaće i ostalih materijalnih davanja koje su radnici ostvarili nakon prijenosa njihovog ugovora o radu sa LRH na novog poslodavca, dok su uspješno okončani sporovi koji su se vodili radi isplate otpremnine.

U podružnici «GH BONAVIA» Rijeka nije bilo većih problema. Kolektivni ugovor se poštuje, pa se u skladu s porastom prosječne plaće RH od 01.05.2006. godine plaća radnika povećala za 4,3%, a prema sadašnjim pokazateljima od 1. svibnja 2007. godine povećati će se za oko 6%.

U već ugašenoj sindikalnoj podružnici „STANDARD 98“ završio je stečajni postupak. Radnicima koje je u odboru vjerovnika predstavljala odvjetnica Sonja Bonifačić isplaćena su potraživanja s osnova neisplaćenih plaća i otpremnina. Dijelu radnika osiguran je posao kod novog poslodavca temeljem članka 136. Zakona o radu. Nažalost, radnici nisu ostali sindikalno organizirani kod novog poslodavca.

U ZRAČNOJ LUCI RIJEKA – Omišalj, nakon što su se pojačale sindikalne aktivnosti, sredinom godine došlo je do kolektivnog pregovaranja i sklapanja prvog Kolektivnog ugovora u društvu kojim su se bitno povećala prava radnika, naročito materijalna. Plaće su povećane za cca 15%; ugovorena su sva materijalna prava koja se priznaju kao neoporeziva (božićnica, dar djetetu, dar u naravi); utvrđen je regres za godišnji odmor, otpremnine i otkazni rokovi daleko iznad zakonom propisanih. Uspjeh u kolektivnom pregovaranju rezultirao je i povećanim učlanjivanjem u Sindikat Istre i Kvarnera.

 

Najveće aktivnosti i ove godine vodile su se u JADRANU d.d. Crikvenica, te su se sve prognoze našeg Sindikata o ovom društvu ostvarile. Uprava društva, za koju je SIK upozoravao da ne radi u skladu s pozitivnim propisima, je smijenjena i imenovana nova tročlana Uprava s kojom se lakše komunicira. Međutim, problemi nisu riješeni; društvo je dovedeno na rub propasti, te samo aktivnim učešćem vlasnika, tj. države koja je svojom nebrigom dovela ovo društvo u sadašnje stanje, može se izvući, ako za to postoji politička volja. Nažalost, ona ne postoji, pa su koncem godine radnicima ponuđene nemoralne ponude, da im se isplate glavnice s osnova potraživanja koje datiraju iz vremena kada SIK još nije imao formiranu sindikalnu podružnicu, a da se radnici odreknu zateznih kamata. SIK se odlučno tome suprostavio, smatrajući da radnici nisu krivi za stanje u društvu. Stav SIK-a da se radnicima trebaju isplatiti sva potraživanja, a da se država se mora odreći svojih potraživanja, jer je ovo Društvo dovela u sadašnje katastrofalno stanje, prihvatio je i Skup radnika koji se održao koncem godine i time je odbijen prijedlog potpredsjednika Vlade. Kada se radnicima isplate sva potraživanja, onda će skinuti i hipoteke i fiducijare s objekata, te će se Jadran moći privatizirati na kvalitetan način. Ponavljamo: ako postoji politička volja.

U sindikalnoj podružnici IMPERIAL Rab, gdje SIK ima tek dvadesetak članova, nije bilo većih aktivnosti, a sindikalni povjerenik u toj podružnici aktivno sudjeluje u pregovorima oko povećanja plaća, koje su od svibnja 2006. godine povećane za 4,5%.

Nadalje, pregovori su se vodili i u porečkoj RIVIERI HOLDING-u za povećanje plaće. Plaće su povećane od 1. lipnja za 4%, te je Sindikat Istre i Kvarnera javno izrazio nezadovoljstvo postotkom povećanja plaća. Pregovori su inicirani i sredinom listopada, a poslodavac isto i prihvatio. Nažalost, zbog namjernog odugovlačenja STUH-a koji još uvijek ima većinsko članstvo, započeti pregovori nisu se i okončali do konca godine, kako je to Sindikat Istre i Kvarnera želio, a poslodavac podržao. Sindikat Istre i Kvarnera pruža aktivnu pomoć u radu Radničkog vijeća u kojem većinu ima Sindikat Istre i Kvarnera. 

Voditeljica ureda:

Marina Cvitić

 

URED BUZET – PAZIN- UMAG

 

Na području djelovanja ovih ureda tijekom 2006. godine nije osnovana niti jedna nova podružnica dok su se u SIK neposredno učlanili radnici iz ‘’IMAC’’ d.o.o. Buzet. Zbog poznatog odliva tekstilne industrije iz Hrvatske došlo je do prestanka rada u tri društva: ‘’Ziche’’ – Prediona Žminj, ‘’BBC konfekcija’’ Buje i ‘’Irsa’’ Buzet, s ukupno pedesetak naših članova. Isto se može očekivati, prema najavama poslodavca, i u Motovunskom pogonu ‘’Alide’’ d.o.o. tijekom 2007. godine. Kontinuiranim učlanjivanjem radnika u drugim postojećim podružnicama nije došlo do pada broja članova na ovom području.

 

U 2006. godini potpisana su dva nova kolektivna ugovora i to za Pučko otvoreno učilište Pazin te ‘’Kamen’’ Pazin, gdje se novi tekst sačinio zbog velikog broja izmjena dosadašnjeg ugovora. Aneksima su produženi i poboljšani kolektivni ugovori u: ‘’Aluflexpacku’’ Umag, ‘’Parku’’ Buzet, ‘’Istarskom vodovodu’’ Buzet te za Javne vatrogasne postrojbe u Istri, nakon pregovora na nivou Vatrogasne zajednice Istarske županije.

Trenutno su kolektivni pregovori otvoreni u ‘’Aluflexpacku’’ d.o.o. Zadar te Javnim vatrogasnim postrojbama, osim Umaga, gdje se Aneks kolektivnog ugovora uspio potpisati pred kraj prošle godine.

Osim kroz kolektivne ugovore prava radnika poboljšana su u Etnografskom muzeju Istre, gdje se kroz županijski proračun uspjelo osigurati sredstva za povećanje obračunske osnovice u 2007. godini te izradom i usvajanjem Pravilnika o radu za ‘’Imac’’d.o.o. Buzet.

 

 

Kao osoba zadužena za koordinaciju aktivnosti podružnica u Javnim vatrogasnim postrojbama Istre mogu istaknuti nekoliko stvari:

  1. Isplaćena su potraživanja od MUP-a RH za 51. vatrogasca za učešće u akciji ‘’Tramuntana ‘98’’. Zahtijev da se ta neisplaćena sredstva isplate, temeljem

pravomoćnih presuda, i ostalim učesnicima akcije, koji su se kasnije učlanili u                              naš sindikat, odbijen je od strane Policijske uprave Istarske radi zastare. Zbog toga je organizirano potpisivanje peticije s kojom želimo od Vlade RH zatražiti pomoć, a u kojoj je prikupljeno 161 potpis istarskih vatrogasaca.

  1. Putem sindikata CGIL iz Trsta posjećena je njihova vatrogasna postrojba radi uvida u način organiziranja i djelovanja ove djelatnosti. Interes je naročito pokazan u dijelu benificiranog radnog staža te ostvarivanja prava za odlazak u penziju vatrogasaca.

U potpisivanju peticije za pravedniji mirovinski i zdravstveni sustav na području ureda Buzet i Pazin prikupljeno je ukupno 962 potpisa. Za prvomajski prosvjed u Puli s područja ureda Buzet i Pazin organiziran je jedan autobus učesnika prosvjeda.

Na području ovih ureda po prvi je puta osnovano glavno radničko vijeće zaAluflexpack d.o.o. Zadar koje je sastavljeno od tri naša predstavnika te dva predstavnika sindikata EKN-a iz Zadra. Za predsjednika je izabran naš predstavnik iz Umaga.

Zbog inicijative nekih gradonačelnika o spajanju vodoopskrbnih poduzeća u Istri održana je rasprava o tome što bi takva ideja značila za njihove zaposlenike.

Nakon osam godina sudskih sporova radnicima Genetskog centra „Istra“ iz Buzeta isplaćene su zaostale plaće iz kojih je naplaćena i sindikalna članarina.

 Iako se očekivalo, nije došlo do prodaje klaonice u Buzetu. S Ministarstvom poljoprivrede dogovorena je zamjena isplatnih redova u stečaju čime radnici osiguravaju naplatu šest neisplaćenih plaća.

Da tužbe nisu uvijek najidealnije rješenje dokazalo se u slučaju četvero radnika iz „BBC konfekcije“ iz Buja koji još čekaju završetak sudskog postupka, dok su ostalim radnicima isplaćena sva potraživanja.

Tijekom godine održani su skupovi radnika, odnosno skupštine članova, gotovo u svim društvima i ustanovama u kojima imamo članove.

Voditelj Ureda

Darko  Vidmar  

 

URED POREČ - UMAG

 

Područje ureda Poreča i Umaga obuhvaća teritorij od Rovinja do Umaga. Na ovom zapadnom dijelu istarskog poluotoka, kao što je poznato, djeluju veće turističke kompanije, pa se i jače sindikalno djelovanje realizira upravo kroz rad u tim podružnicama (MAISTRA Rovinj, PLAVA  LAGUNA Poreč, LAGUNA NOVIGRAD  Novigrad, ISTRATURIST Umag). No, potrebno je istaći kako se na ovom području sindikalna aktivnost, a time i  organizirane podružnice, javljaju i iz djelokruga funkcioniranja lokalne samouprave, odnosno sve je više članova zaposlenih u javnim ustanovama.

Uz svakodnevne tekuće sindikalne poslove, komunikaciju s povjerenicima i članstvom, te savjetovanjima i pomoć članovima u rješavanju nastalih problema i situacija, djelovanje ureda bilo je usmjereno i na odnose s predstavnicima poslodavca, kao i s predstavnicima lokalne uprave i samouprave. Naime, 2006. godina bila je za ovo područje bitna u stvaranju čvršćih partnerskih odnosa s lokalnom upravom i samoupravom pogotovo u «sidrenju» Sindikata Istre i Kvarnera kao nezaobilaznog gospodarsko-socijalnog partnera. No, na tom području postoje još otvorene mogućnosti djelovanja,  kao i samog sindikalnog organiziranja članstva na što će zasigurno utjecati smanjenje proračunskih prihoda i pritisci javnog poslodavca. O svim je značajnijim aktivnostima javnost bila informirana preko konferencija za novinare, dok se za informiranje članova, intenzivnije nego prethodnih godina, koristilo interno glasilo.

Kako je ugostiteljstvo i turizam dominantna djelatnost na ovom području, upravo je u društvima te djelatnosti bila i dominantna aktivnost kolektivnog pregovaranja. Pregovaranje u turizmu je nažalost uvijek dugotrajno i veoma teško jer poslodavci s ovog područja ne žele prihvatiti i primijeniti pravilo određivanja osnovne plaće u relativnom iznosu, što je svugdje u Hrvatskoj dugogodišnja praksa (primjena postotka u određivanju osnovne plaće za koeficijent 1,00). Posebno se u tom pogledu ističe MAISTRA gdje je sindikalno pregovaranje dugotrajno, mučno i iscrpljujuće, a poslodavac koristi poziciju moći i novca želeći time minorizirati ulogu sindikata i «vladati pomoću batine i straha». No, sindikalni je pregovarački tim pokazao hrabrost i odlučnost u postupku kolektivnog pregovaranja, te je krajem 2006. godine dogovoren tekst kolektivnog ugovora  s povećanjem plaće od 01.01.2007 godine; kao i ostali KU iz djelatnosti turizma i ugostiteljstva i ovaj kolektivni ugovor potpisan je na neodređeno vrijeme. Kao rezultat konstantnog sindikalnog rada u MAISTRI treba spomenuti sitne pomake koji su postignuti u odnosima sindikat-poslodavac: na inicijativu SIK-a s poslodavcem je dogovoreno mjesečno redovno informiranje   predstavnika sindikata i radničkog vijeća, kao i konačna isplata božićnice i za radnike u radnom odnosu na određeno vrijeme.

Problem koji je posebno bio izražen tijekom turističke sezone u turističkim tvrtkama odnosi se na nedovoljan radno aktivni angažman stalno zaposlenih radnika, što je rezultiralo nedovoljnim fondom sati za preraspodjelu, kako bi se dočekala druga turistička sezona. Posebno je to istaknuto u LAGUNI NOVIGRAD, gdje je sezonska radna snaga odrađivala veći fond sati od stalno zaposlenih radnika, a radnici na neodređeno vrijeme u toku ljetnih mjeseci ne bi odradili ni dnevno redovno radno vrijeme.

Što se tiče poštivanja prava i obveza iz Kolektivnih ugovora potrebno je istaći da turističke kompanije dogovoreno poštuju, tako da se u tvrtkama gdje postoji obveza isplate regresa, božićnice i ostalih materijalnih prava bez poteškoća i realiziraju, no iznad dogovorenog,  pogotovo stimulacija za uloženi trud i bolje rezultate uloženog individualnog rada, još uvijek nema. 

Većih  poremećaja, inače, na sindikalnoj sceni na ovom području nije bilo. Do malo napetije sindikalne situacije došlo je tek u odnosima s upravom grada Umaga, a u svezi s  inicijativom za pregovore. Naime, kako se veći broj radnika javnih ustanova s područja grada Umaga uključilo u sindikat pokrenuo se proces kolektivnog pregovaranja za dječje vrtiće grada Umaga i Pučkog otvorenog učilišta Umag, ali se naišlo na odugovlačenje i ignoriranje zahtjeva. Čvrstim stavom i odlučnošću članstva, izvršnih odbora i pregovaračkih timova sindikata, uz otvorenu prijetnju štrajkom, u konačnici su uspješno potpisani kolektivni ugovori za ove ustanove  te dogovoreno povećanje plaća za 2007. godinu. Pučko otvoreno učilište Umag dobilo je tako svoj prvi Kolektivni ugovor.

Prvi Kolektivni ugovor dobili su i radnici komunalnog općinskog poduzeća MONTRAKER iz Vrsara, gdje su partnerski odnosi rezultirali uspješnim potpisivanjem  kvalitetnog  «zakona « za ovo poduzeće. Stabilan broj članstva također ukazuje na relativno uspješan rad.

Nakon višegodišnjeg stagniranja članstva u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Poreč, krajem godine u Sindikat Istre i Kvarnera iz redova vatrogasaca Poreštine uključilo se ukupno 26 djelatnika. Taj je pomak svakako rezultat angažiranog zajedničkog djelovanja voditeljice Ureda i koordinatora za vatrogastvo koji su i kod vatrogasaca, kao i kod radnika javnih ustanova uspjeli probuditi spoznaju da je sindikat jedina radnička organizacija koja štiti i promiče interese radništva.

U trgovačkom društvu PAN, Poreč, sa sindikalnim pritiscima na poslodavca uspjelo  se članovima  osigurati dugoročniju socijalnu sigurnost.

Najveći problem u radu podružnica i dalje se odnosi na nedovoljnu zainteresiranost članova za aktivnije uključivanje u rad sindikata pa se nerijetko rad podružnice svodi na rad povjerenika i pokojeg člana IO, uz nužno puno veći angažman voditeljice ureda.

Prisutnost na organiziranom sindikalnom seminaru (Omiš) povjerenika, kao i članova IO s ovog teritorija  pokazala je 2006. godine nešto veći interes  u odnosu na ranija razdoblja.

Među članovima veoma  je dobro prihvaćena aktivnost organiziranja novogodišnjih skupova članstva po podružnicama, kao i podjela prigodnih poklona koje su pojedine podružnice organizirale za svoje članstvo. Uz podjelu poklona članovima krajem godine održana je i Izborna skupština u sindikalnoj podružnici PLAVA LAGUNA Poreč. Proširenje reduciranog izvršnog odbora i izbor novog povjerenika trebao bi dati novi poticaj ovoj previše pasiviziranoj važnoj podružnici.

Iz rada Ureda u prošloj godini posebno treba naglasiti suradnju sa Centrom za građanske inicijative iz Poreča s kojim se često razmjenjuju mišljenja, sudjeluje na različitim tribinama, konferencijama kao i okruglim stolovima sa socijalno zanimljivim i značajnim temama kao što je primjerice problem mobinga, psihičkog maltretiranja na poslu te inicijativa za pravnim uređenjem tog sve većeg uzroka nezadovoljstva, odsustvovanja s posla, povećanog bolovanja i bolesti.  

U svim je tvrtkama ugostiteljstva i turizma u listopadu i studenom prošle godine upućena inicijativa za povećanje plaća ali treba konstatirati da do danas većih pomaka s osnova početka pregovora još uvijek nema.

Glede pravne zaštite broj radnih sporova bio je mali. Česti problem u pokretanju sudskih sporova uzrokovan je strahom radnika od poslodavca; članovi ne žele pokretati sudski spor ako smatraju da će i dalje ostati u tvrtki, bez obzira na veliku vjerojatnost pozitivnog ishoda i dobivanja spora. Tako je za bivše radnice Nove Arianne u kojoj je pokrenut i stečaj pozitivno  okončan dvogodišnji sudski postupak za zaštitu prava, odnosno 29.12. 2006. godine u stečajnom postupku isplaćen im je dio potraživanja na ime neisplaćenih plaća, otpremnina i ostalih prava u svezi radnog odnosa.

Zaključno se može ocijeniti da se na teritoriju Ured Poreč i Umag osjeća sve prisutnija uloga SINDIKATA ISTRE I KVARNERA, kako na mikrolokaciji sindikalnih podružnica, tako i na širem gospodarsko-socijalnom području. SIK je i na ovom području sve više profiliran socijalni partner, čemu je zasigurno pridonijelo sindikalno pristupanje i organiziranje radnika iz javnih djelatnosti i lokalnih ustanova i poduzeća. Proces kvalitetnog sindikalnog organiziranja je dugotrajan, a radništvo često puta ne prepoznaje potrebu sindikalnog organiziranja dok je poslovanje stabilno, već se sindikat potraži kad već «lađe tonu». Ipak, sve veća nesigurnost u domeni prava na rad i iz rada, te povećanje nezaposlenosti rezultira osvješćivanjem većeg broja radnika, što rezultira i spoznajom da samo organizirani i udruženi u SINDIKAT mogu parirati poslodavcima, odnosno neokapitalističkim uvjetima koji su veoma prisutni na području rada.

Voditeljica ureda

Dorina Buić

 

                                                                                    Predsjednik

                                                                                    Bruno Bulić