Riječki komunalci taoci političko sindikalne sprege

kozala grobljeJoš uvijek nepotpisan kolektivni ugovor za riječko komunalno društvo Kozala i svojevrsne političko sindikalne „igre" oko njegovog sadržaja bile su razlogom što su predstavnici SIKD-a, predsjednik Bruno Bulić i voditeljica ureda Marina Cvitić odlučili o tome upoznati i upozoriti javnost na konferenciji za novinare održanoj 19.06.2015 s temom: „Radnici komunalnih poduzeća u Rijeci taoci su „bratskih" odnosa Sindikata komunalaca i Gradonačelnika Rijeke".
Komunalna društva u Rijeci kojima je Grad Rijeka vlasnik, odnosno osnivač imaju „kućne" kolektivne ugovore sklopljene između Samostalnog sindikata komunalnih radnika Hrvatske (SSKH) i uprava tih komunalnih poduzeća. Ti kolektivni ugovori, međutim, ne reguliraju plaće radnika, tj. ni najnižu osnovnu plaću odnosno vrijednost boda niti koeficijent radnog mjesta, odnosno broj bodova. Plaća i stimulacija su u isključivoj domeni odlučivanja direktora društva, što je sa stajališta SIKD-a neprihvatljivo jer upravo je temeljna zadaća sindikata da pregovara o visini plaća, odnosno cijeni rada. Ključne odredbe Kolektivnog ugovora jesu odredbe koje reguliraju plaće, odnosno najnižu osnovnu plaću te koeficijente radnog mjesta. Ako postoji partnerski odnos sindikata i poslodavca, odnosno međusobnog uvažavanja i poštivanja socijalnog dijaloga, SIKD ne vidi zašto se plaće ne bi uredile kolektivnim ugovorima. U komunalnim poduzećima gdje je Grad Rijeka vlasnik, odnosno osnivač sklapaju se kolektivni ugovori gdje su plaće izuzete iz Kolektivnog ugovora, a da SSKH (koji je donedavno bio jedini sindikat) nije inzistirao da se to regulira Kolektivnim ugovorom. Sindikalno je zabrinjavajuće i to što se kolektivni ugovori sklapaju na godinu dana, što stvara nesigurnost kod radnika.

Kad je SIKD osnovao podružnicu u KD Kozala prije nešto više od godinu dana zatekao je u formalnom dijelu Kolektivni ugovor istovjetnog sadržaja kao u ostalim komunalnim društvima u Rijeci, ali s nižim materijalnim pravima za radna mjesta iste kvalifikacijske strukture. Sukladno tadašnjem Zakonu, pristupio je Kolektivnom ugovoru kako bi mogao pridonijeti da se u novim kolektivnim pregovorima ( 31. prosinca s tromjesečnim rokom produžene primjene isticao je stari KU) izbore što bolje plaće i uvjeti rada. Iako je SIKD predlagao SSKH-u da pregovori započnu što ranije,početkom listopada, zajedničkim odugovlačenjem Uprave i SSKH-a došle se do toga da je prvi krug pregovora započeo tek 29. prosinca 2014. Uprava je potom samoinicijativno, bez pregovora ili čak razgovora sa sindikatom, sa primjenom od 1. siječnja 2015. godine, smanjila plaću radnika za 5%, da bi pregovore nastavila tek 25. veljače nakon sindikalnih požurnica sindikata. Nekorektno ponašanje Uprave potvrdilo je po mišljenju SIKD-a utemeljenost njegovih zahtjeva da osnovna plaća i koeficijenti radnog mjesta budu sastavni dio kolektivnog ugovora jer bi takvo rješenje zasigurno spriječilo samovolju poslodavca. Stoga mu nisu prihvatljivi poslodavčevi argumenti da iste takve kolektivne ugovore imaju sva komunalna društva u vlasništvu Grada, te da Gradonačelnik ne dozvoljava drugačije. U uvjerenju da do smanjenja plaća, ili barem ne u tolikom postotku, nije trebalo doći, ipak bi, prihvatio i sadašnju plaću i koeficijente; samo da budu sastavni dio Kolektivnog ugovora.
Zašto se u SIKD-u smatra da nije trebalo doći do smanjivanja plaća u KD Kozali za 5%? Zato jer je na sastanku kod Gradonačelnika, a na kojem su bili prisutni svi direktori komunalnih poduzeća, kao i sindikalni predstavnici SSKH-a, SSSH-a, URSH-a i SIKD-a, rečeno da će Grad smanjiti izdvajanja i troškove koji izdvajaju iz proračuna za 5%, a Kozala svoje prihode tek manjim dijelom uprihoduje iz proračuna Grada. Zato što su plaće radnika iste kvalifikacijske strukture u KD Kozali manje u odnosu na druga komunalna društva.
Za takav je stav, na čuđenje SIKD-a, izostala podrška drugog sindikata. Štoviše, u Kozali svjedoče manipuliranju sa sindikalcima kojima se prenašaju i krive informacije. Naime, nakon posljednjeg kruga pregovora, na kojem su usklađeni svi sporni članci KU-a, osim u djelu da njegov sastavni dio bude najniža osnovna plaća i koeficijenti radnog mjesta, te kriteriji za stimulativno nagrađivanje, a za što su sindikati trebali dati konkretne prijedloge, SSKH je odustao od daljnjih pregovora s obrazloženjem da su se radnici u anketi izjasnili za KU bez tarifnog dijela. Izjašnjavanje radnika, međutim, temeljilo se na prenijetim krivim informacijama da će ugrađivanje tarife i zahtjeva SIKD-a dovesti do otpuštanja radnika, što je, očekivano izazvalo njihov strah. Indikativno je da su, osim u KD Kozali i Autotroleju, takvi kolektivni ugovori potpisani u svim tvrtkama gdje je SSKH jedini Sindikat u društvu.
Nakon dva mjeseca i pol od zadnjeg pregovaranja, nakon 3 kruga održanih pregovora sindikata i poslodavca, SIKD-u je tako 15. lipnja dostavljen dopis SSKH-a u kojem ga se ponovno obavještava da su se članovi SSKH Sindikalne podružnice KD Kozala izjasnili da su suglasni da glavni sindikalni povjerenik potpiše Kolektivni ugovor za KD Kozala istoga sadržaja - s istim pravima i obvezama kao i prethodni KU koji je bio važeći do 31.12.2014.g i primjenjivao se do kraja mjeseca ožujka 2015.g. Stoga je i stav pregovaračkog odbora SSKH-a da se potpiše isti KU na određeno vrijeme do 31. prosinca 2015.g, s mogućnošću produženja do potpisivanja novog, no ne duže od jedne godine. Dopisu SIKD-u prethodila je Odluka donesena na tijelima SSKH-a. Zanimljivo je da je to učinjeno istog dana kada su se predstavnici SSKH-a sastali s direktoricom KD Kozala, bez predstavnika SIKD-a. Također je zanimljivo da se sada brišu čak i ispregovarane odredbe, odnosno traži se da se potpiše Kolektivni ugovor kakav je bio prije, podjednako loš, čak i neusklađen sa zakonskim izmjenama! Umjesto zajedničkog sastanka na kojem bi se bila donijela neka zajednička odluka, a koji je bio inicirao upravo sindikalni povjerenik SSKH-a, stigla je zapravo ucjena da će Kolektivni ugovor SSKH potisati sam ukoliko ga SIKD ne želi potpisati.
SIKD će Kolektivni ugovor potpisati kako bi zadržao status potpisnika i njegovih pregovaračkih prava, ali je, sazivajući konferenciju za novinare na ovu temu, smatrao svojom moralnom obvezom radnike Kozale ali i svih komunalnih riječkih tvrtki i javnost upoznati s razlozima potpisivanja dokumenta kojeg ocjenjuje lošim. Riječka komunalna društva postala su, po njegovom mišljenju, taoci suradnje SSKH-a ( regionalnog povjerenika) i Gradonačelnika Rijeke te direktora koji se nisu u stanju izboriti za svoje radnike jer čuvaju svoje fotelje. Nakon svega, nije ni čudno da na ožujski zahtjev predsjednika SIKD-a za sastankom s Gradonečelnikom Rijeke nikada nije stigao odgovor. Očigledno nije htio razgovarati sa sindikalcem koji sigurno neće bespogovorno podržati svaku njegovu zamisao pa i onu da plaće budu u "njegovim rukama".
Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije osuđuje što se radnicima manipulira na sve moguće načine, što ih se straši otkazima i daljnjim smanjivanjem njihovih materijalnih prava, te žali što radnici pristaju biti taoci SSKH-a i Gradonačelnika, a nisu hrabri izboriti se za Kolektivni ugovor koji neće ovisiti o samovolji jednog čovjeka, kakav imaju sva komunalna društva u Istri, ali i šire, koji regulira radno vrijeme, godišnji odmor, plaćeni dopust, najnižu plaću, koeficijente radnih mjesta, kriterije za stimulativno i destimulativno nagrađivanje, dodatke na plaću te pravo na ostale novčane i nenovčane primitke, naknadu za prijevoz i otpremnine.