istarski .hr SIKD: Država lihvari i uništava Uljanik TESU i MID Rijeka

bruno i rajko press

Rajko Kutlača, voditelj pulskog ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, zadužen za Grupu Uljanik iz nekadašnjeg sustava 3. Maja i Uljanika, održao je 25. veljače konferenciju za novinare ka kojoj je govorio o stanju u poduzeću Uljanik TESU i MID Rijeka. Na konferenciji je bio prisutan i Bruno Bulić, predsjednik SIKD-a.

Zelenaška pozajmica Uljanik TESU-u

Radnici Uljanik TESU-a, čiji je vlasnik Republika Hrvatska, zadnju su plaću dobili za rujan 2014. Godine.

„Najveći problem TESU-a je upravo nerazumijevanje i nebriga vlasnika, RH, koji ne zna prepoznati potencijale poduzeća i koji ne sprečava stvaranje novih socijalnih slučajeva. Upravo suprotno, na slučaju TESU-a je jasno da institucije RH proizvode socijalne slučajeve. Ne treba se vraćati u prošlost kako bi dokazali što je TESU sve poduzeo i poduzima u rješavanju svoje situacije. Dovoljno je reći da je potpuno promijenio svoju poslovnu filozofiju, proizveo sasvim nove proizvode za sasvim nove poslovne niše, da je riješio dugovanja prema gotovo svim dobavljačima, da je riješio sve dubioze prema bankama i da je očekivao kako će imati razumijevanja svog vlasnika i dobiti priliku da i sa njim riješi dubioze. Na žalost, pokazalo se da je to u stvari najteži dio. Dug je dug i njega treba vratiti, od toga nitko ne bježi, ali da bi ga se moglo vratiti treba živjeti i raditi", kazao je Kutlača.

Ističe da su institucije RH prije nekoliko godina TESU-u „izašli u susret" i „stavili u mirovanje" odnosno reprogramirali stare poreske dugove iz razdoblja stare uprave i drugačije poslovanja. „Uskočili su i sa pozajmicom" od 15,8 millijuna kuna. Najveći dio te pozajmice je odmah zadržan za potraživanja samog vlasnika, a sva potraživanja su ukamaćena s nevjerojatnih 12,5 posto kamata strpljivo čekajući da se „uložena sredstva oplode" tako je 15,8 milijuna kuna posudbe preraslo u 23,5 milijuna kuna povrata, a 4 milijuna kuna poreznog duga na 7,5 milijuna kuna.

„Stoga se usuđujemo reći: pravi primjer zelenaštva. U usporedbi s tim su banke, na koje ima toliko opravdanih povika, gotovo socijalne ustanove. Upravo kada je velika većina dubioza riješena i kada bi poduzeće moglo početi „hvatati daha" javlja se vlasnik i, ne procjenjujući perspektivu TESU-a, a bojeći se za vlastiti položaj i fotelju, počinje uništavanje vlastitog poduzeća i ovrhama za stare dugove uništava sve potencijale. U protekloj godini je ovrhama od TESU-a uzeto gotovo 3 milijuna kuna. Upravo toliko iznose neisplaćene plaće radnicima TESU-a. Da stvar bude još gora, ovrhama se blokira račun poduzeća i operativno korištenje priliva. Potencijalni novi partneri kod ponude posla provjeravaju stanje poduzeća i kad vide blokade računa često odustaju od posla. Na taj način je 2014. godine izgubljeno približno 2,5 milijuna eura ugovora." napominje Kutlača.

Uljanik TESU ima svoje tržište

Iz CERP-a, koji je u ime RH nadležan za TESU, dolazi odgovor da oni ništa ne mogu, da TESU nije poduzeće od šireg interesa i da nema perspektive, što zaključuju na temelju činjenice da se u pet dana od objave natječaja za privatizaciju još nitko nije javio kao potencijalni kupac. Na sreću, upravo odnosom TESU-a prema poslovnim partnerima, poslovne ponude i dalje pristižu. Upravo je ovih dana stigla ponuda za stotinu novih agregata za rekonstrukciju ruskih državnih željeznica. O potencijalu tog posla gdje treba biti rekonstruirano devet tisuća lokomotiva ne treba trošiti riječi. TESU je danas jedini proizvođač generatora za taj posao i novu ponudu je dobio na temelju inovativnog novog i u praksi ispitanog proizvoda. Vrijednost te narudžbe koja bi se trebala realizirati u 2016. godini je 7 milijuna eura, što za 50 posto premašuje godišnji prihod TESU-a u dobrim godinama i to nije jedini posao koji TESU namjerava raditi. Hoće li će ga raditi ovisi o tome hoće li se državne institucije odlučiti dati TESU-u da živi i radi ili će sve to zanemariti i tako uništiti poduzeće, a radnike učiniti socijalnim slučajevima koji na kraju krajeva padaju na teret državi.

„Radnici TESU-a su se ponovno spremni boriti kao i prije nekoliko godina. Ako vrijeme ne možemo provesti proizvodeći, provest ćemo ga na ulicama. Zahvaljujemo ministru Ostojiću koji je objavio kako je u RH slobodno prosvjedovati na razne načine što i radnicima TESU-a daje pravo raširiti šator pred kućama onih koji svojim postupcima ili ne postupanjem uništavaju i poduzeće i njih kao osobe ili pred institucijama u kojima rade, pred institucijama lokalne uprave koja mirno gleda uništavanje jednog od najvrednijih poduzeća na ovim prostorima odnosno paleći vatre na kojima će se samo grijati jer neće imati što pripremati za jesti. Možda nam se smiluju pa makar primaknu koji kontejner jer svojim djelovanjem pokazuju kako samo to i pripada radništvu. Radnici TESU-a su spremni raditi i poštivati preuzete obaveze što su već davno pokazali, ali su se spremni i boriti protiv onih koji ih uništavaju", poručio je Kutlača.

Radnici MID-a Rijeka štrajkaju zbog neisplaćenih plaća

Radnici MID-a, Motori i dizalice Rijeka, već su nekoliko dana u štrajku.

„Iako se o tome nije oglasio niti je organizator štrajka, Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije itekako aktivno sudjeluje u svim aktivnostima u MID-u. Dapače usuđujem se reći da je i presudan faktor u tim aktivnostima. Da je tome tako potvrđuje i reakcija radnika koji se učlanjuju u naš sindikat tako da smo ponovno organizirali podružnicu u tom poduzeću koja stalno povećava broj članova. Važnije od toga je riješiti prvenstveno socijalni, a zatim i poslovni problem radnika MID-a. Iako je Vlada RH donijela već davno odluke koje su garantirale isplatu plaće radnicima MID-a dok se ne riješi njegova privatizacija, radnicima MID-a nisu isplaćene četiri plaće. Ogorčenje radnika i njihova reakcija u vidu štrajka je apsolutno opravdana. Opravdana su i pitanja što i kako se radilo i zašto je MID i dalje u ovakvoj situaciji. Ne treba zaboraviti kako je RH u MID uložila 78 milijuna kuna, a rezultat je još uvijek ovakav", tvrdi Kutlača.

Ističe da je na skupu radnika koji je održan neki dan i sam direktor govorio o nejasnoći utrošenih sredstava i najavio traženje prema CERP-u da se razjasni gdje je taj novac. CERP prije nekoliko godina na čelo MID-a postavio direktora Kristijana Cvjetovića, istu osobu koju je u isto vrijeme postavio i za direktora TIBO-a, još jednog poduzeća proizašlog iz 3. Maja. Cvjetkoviću je za oba poduzeća na raspolaganje dan ogroman novac za koji nitko ne zna gdje je utrošen, osim da nije iskorišten na izvlačenje iz krize ta dva poduzeća. Radnici TIBO-a da nas nisu dobili dvije plaće.

„Očito je da u tim zbivanjima nije bilo sve ni transparentno ni zakonito. Ako nije bilo zakonito, onda za to veliku odgovornost snose institucije RH, prvenstveno CERP koji nije kontrolirao namjensko trošenje tih sredstava. Apsolutno podržavamo najave direktora MID-a Tomislava Bukše kako će insistirati da se to preispita. U međuvremenu zahtijevamo od RH da ispuni svoje preuzete obveze i radnicima MID-a isplate sve četiri zaostale plaće. Teško je predvidjeti razvoj štrajka, ali držimo da on ne treba prestati dok se ne ispune osnovni zahtjevi. Da li će se štrajkačke aktivnosti zadržati u okvirima poduzeća ili će se proširiti na ulice Rijeke ili Zagreba ovisi o štrajkačkom odboru. Smatramo da se rješenje u samom poduzeću ne može tražiti unedogled", zaključio je Kutlača.