jutarnji.hr MINISTARSTVO DOBILO PRIJAVU Inspektori rada ušli u tvrtku Valipile, ali ne zbog detektora laži

valipile vecernji

Pravobraniteljica: Vlasnik koji svoje radnike šalje na poligraf čini kazneno djelo uznemiravanja

U ponedjeljak je inspekcija rada primila prijavu Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije protiv tvrtke Valipile - potvrdio nam je glasnogovornik Ministarstva rada Krunoslav Vidić.

NEČUVENI SLUČAJ NA OVIM PROSTORIMA Poslodavci u istarskoj tvrtki radnike stavljaju na detektor laži. Evo zašto...
Sesvetska tvrtka Valipile koja proizvodi piletinu našla se na udaru sindikata uz ostalo i zato što je desetak zaposlenika na jednoj istarskoj farmi podvrgnula poligrafskom testiranju lojalnosti prema poslodavcu.

Iako su u Upravi Valipilea priznali da već sedam godina provode poligrafsko testiranje, inspekcija rada ni od zaposlenih, ni od sindikata nije dobila ni jednu prijavu, kaže nam Vidić. "Poligrafsko testiranje zaposlenih", pojašnjava, "uopće se ne spominje u Zakonu o radu, a inspektori rada u tu su tvrtku otišli zbog drugih navoda iz prijave poput nepoštivanja odredbi o radnom vremenu."

Kontinentalno pravo
Pitamo Vidića znači li to da se inspektori uopće neće baviti poligrafskim ispitivanjem? "Vidjet ćemo kad dobijemo izvješće, ali u kontinentalnom pravu vrijedi tumačenje prema kojem se ono što zakonom nije zabranjeno - smatra dopuštenim".

"Dobro", pitamo dalje Vidića, "Zakon o radu nigdje izričito ne zabranjuje poslodavcu da, ako mu ustreba, od zaposlenog traži da mu donira bubreg. Znači li to da je po ZoR-u takvo što dopušteno?" "Nisam to rekao, ali mislim da su to pitanja za nekog od pravobranitelja", kaže Vidić.

Budući da je upotreba poligrafskog ispitivanja u nas predviđena samo Zakonom o kaznenom postupku i za krim-istrage, upitali smo pučku pravobraniteljicu Loru Vidović što misli o toj praksi.

"Primjenu poligrafa na zaposlenike smatram apsolutno neprihvatljivom. Tu se radi o kaznenom djelu uznemiravanja na radnome mjestu. Već samo stavljanje zaposlenika pred izbor pristaju li ili ne podvrgnuti se poligrafu predstavlja uznemiravanje, a o samoj metodi da i ne govorim. Voljela bih čuti što o tome misle u DORH-u."

Primjena poligrafa na radnome mjestu, tvrdi L. Vidović, može se smatrati i nedopuštenim zadiranjem u privatnost.

Zadiranje u privatnost
Problem je, ističe, što Zakon o radu i Zakon o zaštiti na radu ne reguliraju problem uznemiravanja na radu na cjelovit način. Ured pučkog pravobranitelja dosad nije primio ni jednu prijavu zbog podvrgavanja detektoru laži na radnom mjestu ili prilikom zapošljavanja.

"Ljudi ponekad nemaju jasnu svijest o tome što je uznemiravanje i zadiranje u privatnost", kaže Vidović.

"Svaka metoda koja polazi od pretpostavke da se zaposlenici služe lažima i da su nelojalni narušava dostojanstvo zaposlenih. Primjena poligrafa unutar tvrtki uništava i atmosferu povjerenja, pa je time štetna i za poslodavca", kaže predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava Furio Radin koji naglašava da govori ne samo kao čelnik nadležnog saborskog tijela, nego i kao psiholog.

"Ta metoda, uz to što je ponižavajuća, može ljudima uništiti karijeru i život", tvrdi Radin.