novilist.hr DOBRA VIJEST ZATVORENO I ZADNJE PITANJE UOČI PRIVATIZACIJE Porezna povukla žalbu na predstečaj MID-a

mid novilist

Problem je riješen tako da je iz MiD-a uplaćeno gotovo 2,6 milijuna kuna duga prema Poreznoj upravi, što se tretira kao prioritetna tražbina
Sudbina MiD-a i tamošnja 194 radnika zakratko je visjela o tankoj niti * Foto: Arhiva NLRIJEKA » Iz Ministarstva financija, odnosno Porezne uprave, podnijeli su podnesak kojim povlače žalbu na predstečajnu nagodbu riječke tvornice »Motori i dizalice«, potvrđeno nam je jučer s Trgovačkog suda u Rijeci. Time je zatvoreno zadnje pitanje prije postizanja konačnog dogovora između države i Uljanika oko kupoprodaje ove tvornice. Podsjetimo, nakon što su u CERP-u odlučili prihvatiti (jedinu) ponudu Puljana, počeo je teći rok do 24. lipnja dokad bi se trebao parafirati ugovor o prijenosu dionica s CERP-a na Uljanik grupu.
Kako doznajemo, problem je riješen tako da je iz MiD-a uplaćeno blizu 2,6 milijuna kuna duga prema Poreznoj upravi. Riječ je o sredstvima koja se tretiraju kao prioritetne tražbine te stoga nisu ni trebala biti uključena u predstečajnu nagodbu što je i bio razlog žalbe Porezne, a zbog koje se lako moglo dogoditi da tvornica, umjesto u sastavu Uljanika, završi u stečaju.
Ostalo je nerazjašnjeno kako je do svega toga uopće i moglo doći. Nakon što je konačno pronađen kupac za ove bivše trećemajske pogone i nakon što je država dokapitalizirala ovu tvornicu sa 79 milijuna kuna, dogodilo se eto da je sudbina MiD-a i tamošnjih 194 radnika, zbog nečijeg propusta, zakratko visjela o tankoj niti. Pogotovo ako ima istine u tome da je sama Porezna, kod prijave svojih ukupnih tražbina, propustila isključiti tih 2,58 milijuna kuna, kao prioritetne.
U predstečajni postupak riječki MiD je ušao još u proljeće 2013. godine sa 154 milijuna kuna utvrđenih tražbina. Prva nagodba je postignuta početkom 2014. godine, ali ju je »srušio« sam CERP žalbom Visokom trgovačkom sudu. Konačno, početkom travnja ove godine na Trgovačkom sudu u Rijeci nagodba je zaključena po drugi put na način da se 70 posto od ukupnih potraživanja otpisuje, a ostatak dužnik, odnosno MiD i njegov vlasnik, moraju vjerovnicima namiriti uz roku od četiri godine.
Orjana ANTEŠIĆ