Vecernji list Otvaranje tržišta dovest će do 'lova' na pokojnike

groblja opcaslika

Posljedice će, upozoravaju, biti nesagledive. Naime, u SIKD-u ne vide objektivne razloge donošenja ovoga zakona
 

Uoči  sutrašnje  sjednice  Sabora, na kojoj će se raspravljati o prijedlogu Zakona  o  pogrebničkoj  djelatnosti,  Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije zahtjeva  da  se  navedeni zakon povuče iz procedure i da, kao i do sada, pogrebnička djelatnost ostane od javnog interesa, sa mogućnošću da jedinice lokalne samouprave pod strogo određenim kriterijima mogu izdavati koncesiju za  pogrebničke  usluge. 

U  suprotnome,  posljedice  će, upozoravaju, biti nesagledive.  Naime,  u  SIKD-u  ne vide objektivne razloge donošenja ovoga zakona  i pitaju je li ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras svjestan što nosi otvaranje tržišta za ovu djelatnost, je li obmanut ili pak svjesno radi u  korist interesnih skupina koje nastoje preuzeti poslove komunalnih društava.

Naime, predlagatelj  Zakona  poziva  se na Direktivu 2006/123/EZ Europskog parlamenta i Vijeća,  no  u SIKD-u ističu da ta odredba ničim ne obvezuje članice EU da komunalne djelatnosti i to  pogrebne, grobarske i prijevozničke  djelatnosti  moraju  biti na tržištu, odnosno ostavlja se na volju svakoj od pojedinih država da ovo područje samostalno uredi Otvaranje  tržišta,  a posebno u dijelu preuzimanja - prijenosa umrle osobe od  mjesta  smrti  do  groblja  ili  krematorija,  dovesti  će do "lova" na pokojnike,  do  nelojalne konkurencije, a u konačnici i do povećanja cijena usluge, napominju u SIKD-u  zabrinuti obrazloženjem Vlade i ministarstva da će  se  donošenjem  ovoga  zakona sniziti cijene usluga, istovremeno podići njihova  kvaliteta  i omogućiti nova zapošljavanja. 

Upravo  suprotno, upozoravaju  u  SIKD-u,  otvaranjem  tržišta  svaki privatni pogrebnik samostalno  će formirati cijenu usluge i za očekivati je njihovo povećanje. Sasvim je izvjesno i zapošljavanje pomoćnih radnika na crno, a za zaposlene prijavljivanje  minimalca, kažu u SIKD-u. Ne vjeruju da će doći do dodatnog zapošljavanja,  dok  će  istovremeno  komunalna  društva  morati  otpuštati
radnike,  prvenstveno  grobare,  radnike na pripremi i oblačenju pokojnika, vozače  i  ostalo prateće osoblje. Predviđaju i kaos u evidenciji i vođenju grobnog  očevidnika  i  registra umrlih osoba, koji je konačno uspostavljen donašanjem  Zakona o komunalnom gospodarstvu  2004. godine. Sadašnji sustav predstavlja jednu cjelinu od preuzimanja  pokojnika do njegovog ukop, stoga
je  i  obrazloženje  da  je  cilj  ovog  Zakona uvođenje reda u pogrebničku profesiju  na  načelima  dužnog  pijeteta i poštovanja prema umrloj osobi i ožalošćenoj  obitelji,  u  najmanju  ruku  smiješan,  a  istovremeno tužan, zaključuju  u  SIKD-u  uvjereni  kako nitko ne može tu djelatnost obavljati bolje  od  dosadašnjih  profesionalnih  komunalnih  društava  u  vlasništvu jedinice lokalne samouprave.