novilist.hr NEPRAVEDNOSindikalisti: Sezoncima je u LRH bolje nego stalno zaposlenima

Sindikalisti-Sezoncima-je-u-LRH-bolje-nego-stalno-zaposlenima ca large

Mi nemamo ništa protiv sezonaca, ali nam se ne sviđa kako se tretiraju stalni radnici koji već 30 i više godina rade u LRH - kažu sindikalisti Trabonjača i Pamić

U Upravi kuće nam govore kako smo među nekoliko vodećih tvrtki na turističkom tržištu, govore nam o odličnom rezultatu poslovanja, a istovremeno kažu kako ne postoji način i nema novca za povećanje plaća radnicima. U Liburnia Riviera Hotelima unazad šest-sedam godina radilo je 700 djelatnika, a danas imamo manje od 300 stalno zaposlenih. Stalno zaposleni, koji su »kičma« ove tvrtke, u nepovoljnijem su položaju od sezonaca. Zbog kroničnog nedostatka kadrova danas sezonci praktički biraju poslodavca, a sve češće uspijevaju raditi po puno boljim uvjetima od stalno zaposlenih, iako vrlo često uopće nisu školovani za određeno radno mjesto. Sve to, naravno, utječe na kvalitetu usluge u turizmu – priča je to koju su iznijeli predstavnici oba sindikata najveće hotelske kuće na Kvarneru, Liburnia Riviera Hotela. Prema riječima Vitomira Trabonjače, predsjednika podružnice LRH Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije i Zijada Pamića, predsjednika podružnice LRH-a Sindikata turizma i usluge Hrvatske, ovo je njihov prvi zajednički sindikalni istup u javnost, a nakon što nisu s Upravom LRH-a uspjeli ispregovarati povećanje plaća radnika.

Usporedba s Istrom
– Plaće radnika u turizmu na zapadnoj obali Istre u proteklih su šest-sedam godina povećane i do 22 posto, a u LRH za 8 posto, odnosno onoliko koliko je poslodavac morao povećati jer je zakonodavac propisao. Tako danas u LRH prosječna plaća prema radničkom kolektivnom ugovoru iznosi oko 3.500 do 4.100 kuna. Toliko otprilike dobivaju naši konobari, sobarice, pomoćno osoblje... – govori Trabonjača objašnjavajući kako u ovaj izračun prosjeka plaće nisu uključeni oni djelatnici s menadžerskim ugovorima.

Prema riječima sindikalista, gro sezonaca u LRH stići će iz Slavonije, međutim bit će tu i ljudi iz regije, uglavnom studenata koji nisu turističke i ugostiteljske struke. Kažu kako će sezonci ove godine imati bolje uvjete nego lani, međutim kako je istovremeno politika kuće prema stalno zaposlenima izuzetno loša.

– Mi nemamo ništa protiv sezonaca, ali nam se ne sviđa kako se tretiraju stalni radnici koji već 30 i više godina rade u LRH. Imali smo ljude koji su nakon tri godine neprekinutih ugovora zakonski trebali biti primljeni na neodređeno, a firma ih je tada poslala dva mjeseca na biro. Neki od njih, koji su izučili zanat, poslije se više nisu ni vratili. Teško je vjerovati da politika firme u turističkoj destinaciji kao što je Opatija može biti da se ne primaju djelatnici na neodređeno.

Bez marende
S druge strane, sezoncima su ove godine poboljšali uvjete. Izjednačili su ih s nama koji radimo tridesetak godina, što nije korektno. To govori da našu Upravu ne zanima kvaliteta radne snage, ne zanima ih struka, nego samo da imaju dovoljan broj radnika – govori Trabonjača, a Ramić dodaje kako sezonac poslodavca vrlo vjerojatno košta više od stalno zaposlenog čovjeka.

– Sezoncu moraju osigurati smještaj, dati dva obroka dnevno, sada su im s obzirom na to da postoji kronični nedostatak radne snage dali i bolja rješenja nego stalno zaposlenima. Prvi put ove godine su im i produžili ugovore pa će sezonci raditi i devet mjeseci, a istovremeno mi stalni radnici nismo uspjeli vratiti povlasticu, marendu – govori Ramić.

Kroničan nedostatak radne snage u turizmu, ovi sindikalisti ipak ne zamjeraju samo poslodavcima, već i zakonodavcima. Kažu kako je i država, ministarstvo i vlada na snagu stavila mnoge nepopularne zakone koje dodatno guše »granu« na kojoj svi sjedimo.