Potpisan Dodatak I Kolektivnom ugovoru ugostiteljstva

Predstavnici STUH-a, SIKD-a i HUP-a potpisali su u Zagrebu, 23. listopada, Dodatak I Kolektivnom ugovoru ugostiteljstva.
Nakon što je 1. travnja 2015. godine između Sindikata turizma i usluge Hrvatske, Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije i Hrvatske udruge poslodavaca-Udruga ugostiteljstva i turizma potpisan novi Kolektivni ugovor ugostiteljstva čija je primjena, Odlukom ministra od 14. svibnja 2015, proširena na sve poslodavce i radnike u djelatnosti, socijalni partneri nastavili su pregovarati o interesnim pitanjima za obje strane: uređenje osnovice za obračun plaće za najjednostavnije poslove; utvrđivanje najniže osnovne plaće za tipične poslove u djelatnosti, godišnji odmor, te „posebni ugovori".
Iako su se početna stajališta socijalnih partnera bitno razlikovala, a imajući u vidu da se Kolektivni ugovor za ugostiteljstvo primjenjuje na sve radnike i poslodavca iz djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane i pića, te da je mogućnost pojedinih, posebno malih poslodavaca, bitno različita, nakon 5. kruga pregovora usuglašen je tekst Dodatka I Kolektivnog ugovora koji je potpisan 23. listopada 2015. godine. Istovremeno, socijalni partneri podnijeli su Ministru rada i mirovinskog sustava prijedlog za donošenje odluke o proširenoj primjeni Dodatka I Kolektivnog ugovora ugostiteljstva, obrazlažući razloge izmjene ranije potpisanog Kolektivnog ugovora ugostiteljstva.
Naime, zbog bitno izmijenjenih uvjeta poslovanja u sektoru, utvrđivanje osnovice u postotku, u odnosu na prosječnu plaću RH, pokazalo se neprimjerenom pa je sadašnja osnovica u Kolektivnom ugovoru utvrđena u apsolutnom iznosu u iznosu od 2.863,08 kn bruto. Na temelju jasnih utvrđenih kriterija: kretanje indexa potrošačkih cijena, kretanja prosječnih bruto plaća u RH, te ostalih ekonomskih kretanja u ovoj djelatnosti, plaća će biti predmet kontinuiranih pregovora. Svake godine do konca travnja, ispregovarat će se nova najniža osnovna plaća za najjednostavnije poslove kao što su poslovi sobarice, nosača prtljage i sl.). Utvrđene su i najniže osnovne plaće za tipične poslove u ovoj djelatnosti. Npr. na poslovima pomoćnog konobara, pomoćnog kuhara, pomoćnog recepcionara, pomoćnog slastičara i drugi slični poslovi najniža osnovna plaća iznosi 3.435,69 kuna bruto, a za zahtjevnije poslove koji zahtijevaju ograničenu samostalnost u radu, kao što su poslovi konobara, kuhara, slastičara, recepcionara i sl. najniža osnovna plaća iznosi 4.151,46 kuna bruto. Kao i u slučaju najniže osnovne plaće, ugovorne strane će svake godine pregovarati i o visini tih plaća, uz obvezu zadržavanja ugovorenog relativnog odnosa iznosa osnovne plaće između grupe poslova.
Zbog prijepora koji su se pojavili nakon zakonskih izmjena u pogledu uređivanja prava na godišnji odmor, jasnije je utvrđeno pravo na način da se na osnovicu od 20 radnih dana dodaju dani po osnovi složenosti poslova, radnog staža, invalidnosti i tjelesnog oštećenja te socijalnih kriterija. U godišnji odmor ne uračunavaju se blagdani i neradni dani određeni zakonom, subote, vrijeme privremene nesposobnosti za rad (bolovanje) te plaćeni dopust. Utvrđeno je i pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora sukladno Zakonu te u slučaju prestanka radnog odnosa u tekućoj godini. Za radnike kojima radni odnos prestaje zbog stjecanja prava na mirovinu, dogovoreno je izuzeće od primjene razmjernog djela godišnjeg odmora.
Utvrđena je i definicija radnika s posebnim ovlastima, a kojima se može radno vrijeme drugačije utvrditi koja glasi: „Pod radnicima s posebnim ovlastima razumjevaju se radnici kojima, zbog posebnosti njihovih polova, radno vrijeme nije moguće mjeriti ili unaprijed odrediti ili ga radnici određuju samostalno te je poslodavac, sukladno Zakonu, s ovim radnicima ugovorio samostalnost u njihovu određivanju, primjerice kao što su poslovi: direktora hotela, voditelja poslovnih i organizacijskih jedinica, voditelji službi, radnika sa specijalističkim znanjima i sl.)"
Dogovoreno je i povoljnije pravo oko ostvarivanja prava na dar djetetu, na način da pravo ostvaruje i radnik koji nije nositelj zdravstvenog osiguranja djeteta.
Ostale izmjene uglavnom se odnose na nomotehničko uređenje ili usklađivanja dnevnog i tjednog odmora s mogućnostima Zakona za određene djelatnosti.
Kolektivni ugovor sklopljen je na određeno vrijeme do 31. prosinca 2017. godine, a primjenjuje se osmog dana od dana objave u Narodnim novinama, osim odredbe o godišnjem odmoru koji se primjenjuju od 1. siječnja 2016. godine.