Anketa o zadovoljstvu radnika i strategiji razvoja Jadrana

jadran omorikaU crikveničkom hotelu Omorika 22. siječnja predstavnicima Sindikata, Radničkog vijeća, te direktorima hotela i sektora prezentirana je analiza anketnog istraživanja zadovoljstva radnika te strategija razvoja Jadrana za naredno desetogodišnje razdoblje.
Analizi anketnog istraživanja zadovoljstva radnika koju je provela agencija Rizol media odazvalo se 64% zaposlenih radnika. Odgovorima na 22 postavljena pitanja pokazala je relativno visoki stupanj zadovoljstva radnika s poslom i poslodavcem, što nije iznenađujuće s obzirom na prošlost Jadrana. Pozitivnim su radnici ocijenili radnu atmosferu, zadovoljstvo na radu, motiviranost radnika, vjeru u prosperitet kompanije, zadovoljstvo Upravom. Međutim, očekivano, a na to je Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije upozoravao i ranije, najlošije je ocjenjena komunikacija, odnosno informiranost posebno kod srednjeg menegementa, odnosno šefova odjeljenja. Kako upravo ta struktura zaposlenih predstavlja važan most između radnika i višeg menegmenta veoma je bitno da bude pravilno informirana pa su predstavnici SIKD-a sugerirali da se poradi na boljoj komunikaciji direktora prema šefovima odjeljenja odnosno radnicima. Radnici kojima su dostupne prave i istinite informacije motiviraniji su i mogu dati veći doprinos, ali i pridonijeti pozitivnijoj atmosferi u kompaniji. Za Sindikat nije iznenađenje što je lošije ocijenjeno i zadovoljstvo plaćom. U SIKD-u očekuju da će, nakon podmirivanje vjerovnika, biti prostora i za povećanje materijalnih prava.

jadran omorikaSukladno provedenom natječaju i odluci Nadzornog odbora, konzultantska tvrtka Horvat consulting pripremila je prijedlog strateškog plana razvoja za 10 narednih godina. Prijedlog je, prije konačnog usvajanja, dan na raspravu Gradu, Turističkoj zajednici, sindikatima, Radničkom vijeću, manegementu, a organizirat će se prezentacija i radnicima sa ciljem da se daju prijedlozi i sugestije. Cilj je da Jadran u desetogodišnjem razdoblju postane vodeća hotelska turistička kompanija na Kvarneru.
Razvojna desetogodišnja strategija Jadrana obuhvaća dizanje kategorije svakog objekta za najmanje 1 zvjezdicu, investicije od 300 milijuna kuna, rast kvalitete ponude u hotelima sa 3 i 4 zvjezdice, povećanje prosječnog broja zaposlenih za 19%, rast troškova rada za 67%, rast prosječne plaće od 32% (cca 3% godišnje), značajno ulaganje u ljudske resurse (kadrove) i to od 0,5% do 1% ukupnih godišnjih prihoda, rast prihoda od 146% uz još znatniji rast EBITD-a (zarada prije kamata, poreza i amortizacije). Na temelju takve strategije porasla bi prosječna cijena smještaja za 74%, godišnja zauzetost bi se povećala za 16%, a ukupni prihod po smještajnoj jedinici za 190%. Realizacijom zacrtanih parametra koje je, po mišljenju autorice ovog projekta, realno moguće jer su se bazirali na realnim podacima, održivom rastu i dugoročnoj poslovnoj stabilnosti s niskim rizikom, porasla bi poslovna vrijednost kompanije sa sadašnjih 155 na 492 milijuna kuna.
Što se tiče mogućih promjena vlasničkih odnosa to je moguće na tri načina i to: dokapitalizacijom Društva od strane mirovinskih investicijskih fondova, privatizacijom, odnosno prodajom udjela, odnosno dionica RH, te treće, pojedinačnom prodajom renoviranih hotela. Ovaj posljednji model je, po ocjeni Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, neprihvatljiv jer takav model ne jamči razvoj ni zapošljavanje. Naime, SIKD je ocijenio da je strateški plan za naredno desetogodišnje razdoblje razvojan, da osigurava sadašnju zaposlenost, odnosno rast zaposlenost, ulaganje u kadrove, te povećanje standarda radnika, što je za SIKD najbitnije, tim više što je Jadran pokretač gospodarskog razvoja Crikvenice. Stoga, SIKD pozitivno ocjenjuje prezentiranu strategiju s prijedlogom da se briše 3. točka u završnici strategije, a koja govori o mogućoj promjeni vlasničkih odnosa kroz prodaju objekata. Naime, iako je posve jasno da će o tome odlučiti politika, obzirom je Društvo u vlasništvu RH, smatramo da se takva ideja niti ne treba spominjati jer je proces (ras)prodaje objekata jedva zaustavljen (intenzivnim aktivnostima SIKD-a od 2003. nadalje).