Zatraženo povećanje plaće u Crimppi-u

Ispred sindikalne podužnice u Društvu Crimppi iz Žminja sindikalna povjerenica Samanta Aničić uputila je poslodavcu prošlog tjedna dopis sa zahtjevom za povećanje plaće. U dopisu se poslodavca podsjeća da se Pravilnikom o plaćama, odnosno Odlukom Uprave, plaće radnika u tom poduzeću povećavaju u siječnju i da se navedeno povećanje odnosi se na sve radnike te bi, u skladu s Odlukom od 29.05.2014. godine, trebalo biti u istom postotku. Nažalost, povećanje plaće u prethodnim godinama nije bilo u istom postotku. Naime, djelu radnika kojima se isplaćuje minimalna plaća povećava se u skladu s povećanjem minimalne plaće, dok se drugim radnicima povećava temeljem Odluke Uprave, u nižem postotku u odnosu na povećanje minimalne plaće. Na taj način poremetili su se odnosi, kako i u odnosu na ista radna mjesta iste složenosti, tako i u odnosu na različita radna mjesta i različite složenosti.

Od 1. siječnja 2017, prema Uredbi Vlade RH, minimalna plaća radnika povećat će se sa dosadašnjih 3.120,00 kuna na 3.276,00 kuna odnosno za 5%. Upravo radi toga, a vodeći računa da Uprava donosi Odluku o povećanju plaće koncem prosinca, Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije predlaže da se svim radnicima Crimppi Istra, od siječnja, plaće povećavaju u skladu s povećanjem minimalne plaće. Kako je navedeno, razlog je zadržavanje postojećih omjera između plaća radnika, koji su odraz složenosti, znanja, iskustva, sposobnosti, stručnosti i produktivnosti radnika. Sindikalci smatraju da se pojedinačnim povećanjem plaća, u skladu sa kriterijima poslodavca, u lipnju postavljaju određeni rasponi među plaćama, što je korektno, a da bi od 1. siječnja povećanje plaće trebalo biti za sve radnike isto. Osim toga, plaće radnika su relativno niske što je u prvom redu u skladu sa složenošću poslova koje radnici obavljaju. Međutim, činjenica je da je produktivnost radnika u posljednjih par godina značajno porasla, da su se u skladu s time poboljšali i rezultati poslovanja, te su očekivanja u pogledu povećanja plaća veća, tim više što i ostali makroekonomski pokazatelji RH idu u smjeru značajnijih povećanja.
Sindikat je uvjeren da bi povećanje plaće za 5% u siječnju ( sukladno povećanju minimalne plaće) podiglo motiviranost, ali i produktivnost radnika. Drugačija odluka poslodavca kojom bi se poremetio dosadašnji raspon među plaćama, demotiviralo bi radnike čije su plaće neznatno iznad minimalca, jer bi se time početnici (na minimalnoj plaći) doslovce približili ili izjednačili s plaćama radnika koji su do sada dali svoj doprinos razvoju ove kompanije