Sastao se Odbor za predškolski odgoj i obrazovanje

Nakon neformalnih sastanaka povjerenika s voditeljima ureda, u Pazinu je 27.04.2017.godine održana prva formalna sjednica Odbora za predškolski odgoj i obrazovanje osnovanog prošle godine. Odbor okuplja povjerenike 15 dječjih vrtića, od kojih se jučerašnjem sastanku odazvala većina od 13: Elida Juričić ( DV Pula), Iva Dobrović Pauro (DV Sunce Fažana), Barbara Kostešić (DV Bubamara Ližnjan), Iva Rogulj Hrelja (DV Medulin), Sandra Brakus Brženda (DV Rin Tin Tin Pula), Tamara Crnković (DV V. Nazor Kastav), Oriella Orlić (DV Kalimero Brtonigla), Mirjana Guštin (DV Olga Ban Pazin), Željka Buršić ( DV Duga Umag), Barbara Biloslav (DV Vrtuljak Umag), Sonja Živolić (DV Mali svijet Pula). Opravdano su bile odsutne Gledis Karamatić (DV Petar Pan Vodnjan) i Jelena Prodan (DV Grdelini Buzet). Sastanak su vodili voditelji ureda Darko Vidmar i Rajko Kutlača koji je izabran jednoglasno za predsjednika Odbora.
Uz dogovor oko načina rada Odbora na dnevnom redu bile su teme vezane za predstavnike radnika u upravnim vijećima ustanova, rad s djecom s posebnim potrebama, zauzimanje stava po pitanju vrednovanja stručnih sprema u istim poslovima, problemi u sindikalnom radu.
Kako je uvodno naglasio Kutlača, osnivanje Odbora vezano je za potrebu koncentriranja znanja i ujednačavanja pristupa rada i načina rada u cijeloj djelatnosti koja je po broju podružnica i značaju djelatnosti postala vrlo bitan dio Sindikata te na taj način olakšavati rad i jačati njegovu poziciju. Odbor će ujednačavati i provoditi sindikalne stavove i ciljeve kroz pregovaranje i rješavanje otvorenih pitanja s ravnateljima ustanova, predstavnicima osnivača i na drugim razinama. Tekuće „dnevno" djelovanje će se i dalje odvijati s voditeljima ureda kojima pojedina ustanova teritorijalno pripada kao i do sada. Sjednice Odbora će se odvijati prema potrebi, a u pravilu svaka dva mjeseca pri čemu će se nastojati sazivati prema sjedištima ustanova kako bi se što više stekao uvid u stanje i djelovanje svih sastavnica Odbora.
U raspravi je otvoren problem neizbora predstavnika radnika u upravnim vijećima budući je prema statutima ustanova kao član Upravnog vijeća predviđen tek predstavnik struke, dakle odgajatelja (temeljem odredbi zakona o predškolskom odgoju), dok nije predviđen predstavnik radnika temeljem Zakona o radu. Bez obzira na činjenicu da predstavnici odgajatelja u UV u svom radu uglavnom vode brigu o svim radnicima ustanove činjenica je da oni formalno predstavljaju odgajatelje, a da ostale radnike ustanove u UV ne predstavlja nitko. Po ovom pitanju je zatraženo i mišljenje nadležnog ministarstva iz kojeg proizlazi da bi u UV trebali biti i predstavnici odgajatelja i predstavnici radnika što je i predočeno članovima Odbora. Zaključeno je da Odbor uputi zahtjev svim ustanovama i njihovim osnivačima za izmjene Statuta ustanova kojima bi se omogućio izbor predstavnika radnika po ZOR-u. Radi utvrđivanje zakonske osnove za izbor predstavnika radnika u upravna vijeća ustanova istovremeno će tumačenje zatražiti od Odbora za zakonodavstvo kao jedinom ovlaštenom za tumačenje zakona.
Prema informacijama svih članova Odbora, u svim ustanovama je prisutan problem rada s djecom s posebnim potrebama u raznim vidovima. Posebno je naglašeno da je zakonska pretpostavka za posebne uvjete „kategorizacija" takvog djeteta, što u najvećem broju slučajeva predstavlja problem. Bez obzira na evidentnu činjenicu „stanja djeteta" koju struka u vrtiću prepoznaje, roditelji se ne odlučuju i formalno utvrđivati stanje djeteta, što bitno otežava problem koji posebno povećava činjenica da se u vrtiće upisuje prekobrojan broj djece iznad državnog pedagoškog standarda, često i iznad objektivnih mogućnosti ustanova. Sa zaključkom da je u ovim situacijama, osim opterećenja odgajatelja, najveći gubitnik dijete zaključeno je i da se uputi dopis svim ustanovama i osnivačima sa zahtjevom da se prilikom upisa djece poštuju državni pedagoški standardi te da se posebno obrati pažnja na upis djece s posebnim potrebama, kategoriziranima ili ne.
Odboru je prezentirano pitanje članice Izvršnog odbora u DV Duga Umag o vrednovanju stručne spreme na istim poslovima, odnosno njezin prijedlog da se napravi razlika u plaći između odgajatelja s VŠS i VSS bez obzira što rade isti posao. Prijedlog je argumentiran primjerom jednog vrtića u kojem je tako učinjeno. Pitanje koje neminovno otvara širi problem različitih kvalifikacije kao uvjeta za zapošljavanje na radno mjesto odgajatelja (ali i ne samo to radno mjesto u ustanovama) otvorilo je raspravu o tome kakav će stav zastupati Odbor. Zaključeno je (s jednim glasom protiv) da Odbor apsolutno podržava priznavanje, poštivanje i vrednovanje stručne spreme, rada i doprinosa pojedinaca; Stav Odbora je također da se plaća rad i da je neprihvatljivo za iste poslove na istom radnom mjestu nekoga plaćati manje što bi bio eklatantan primjer diskriminacije. Vrednujući ova dva principijelna stava Odbor smatra da u ustanovama treba otvoriti nova radna mjesta ili kategorizirati postojeća radna mjesta s izmijenjenim odnosno dopunjenim opisima poslova, gdje će se omogućiti radnicima s višom stručnom spremom da, u skladu sa svojim višim obrazovanjem, pruže doprinos koji će im se i vrednovati kroz KU, a za što će se Sindikat zalagati.
Također je istaknuto kako je sindikalno apsolutno neprihvatljivo kroz jednostrane akte poslodavaca mijenjati odnose ugovorene kolektivnim ugovorima što se osobito odnosi na materijalna prava. To je protiv svih poimanja socijalnog dijaloga i socijalnog partnerstva te Sindikat mora učiniti sve da to spriječi.
Iako je teme moguće tražiti, predlagati odnosno najavljivati u periodu između dva sastanka ili na početku sastanka, kao uvod u daljnji rad, pokušalo se detektirati pitanja o kojima bi Odbor trebao raspraviti. U ovom trenutku otvorile su se tako dvije teme: Problem „obučavanja" pripravnika, gdje među vrtićima postoji različita praksa (od one gdje se takav posao posebno vrednuje do one gdje se uopće ne vrednuje ili gdje se, usprkos postojanja mentora, pripravnici daju „na obuku" odgajateljima koji nemaju status mentora) te, kao druga tema. Struktura radnog vremena u pojedinim ustanovama.
Posebno je skrenuta pozornost na ulogu radničkog vijeća i povjerenika radnika za zaštitu na radu te zatraženo od povjerenika da u svojim ustanovama ispitaju postoji li potreba za izborom radničkog vijeća i povjerenika radnika za zaštitu na radu. Pri tom su članovi Odbora na sastanku upoznati s procedurom koja bi se u tom slučaju trebala provoditi.