Stavovi Udruge vjerovnika bivših radnika Jadran d.d u stečaju

UDRUGA VJEROVNIKA BIVŠIH
RADNIKA JADRAN D.D.
U STEČAJU CRIKVENICA
Crikvenica 21.08.2016.
Predsjednik Vlade RH
g. Tihomir Orešković

Ministarstvo Gospodarstva Vlade RH
n/r ministra, g. Tomislav Panenić

Ministarstvo Turizma Vlade RH
n/r ministra, g. Anton Kliman

Predmet:Stavovi Udruge vjerovnika bivših radnika Jadran d.d. u stečaju Crikvenica
prijedlozima Vladi RH, Ministarstvu Gospodarstva i Ministarstvu turizma u vezi
namjere Vlade RH da donese Odluku o izuzimanju od prodaje dionica hotelske
tvrtke Jadran d.d. Crikvenica za potrebe osiguranja bankarskog kredita Hrvatske
banke za obnovu i razvitak državnoj tvrtki Petrokemija d.d. Kutina

Udruga vjerovnika bivših radnika Jadran d.d. u stečaju Crikvenica (UVBR JADRAN) je nakon prevedene rasprave na tijelima Udruge 19.08.2016. godine i među članstvom zauzela slijedeće stavove u odnosu na namjeru Vlade RH da slijedeći tjedan donese Odluku o izuzimanju od prodaje dionica hotelske tvrtke Jadran d.d. Crikvenica za potrebe osiguranja bankarskog kredita Hrvatske banke za obnovu i razvitak državnoj tvrtki Petrokemija d.d. Kutina, te se očituje kako slijedi:
Hotelska tvrtka Jadran d.d. Crikvenica je u većinskom državnom vlasništvu, a Centar za restrukturiranje i prodaju – CERP je vlasnik 39.194.148 dionica tvrtke ili 79.86% temeljnog kapitala tvrtke. Oko 850 bivših i sadašnjih radnika Jadrana d.d. koji posjeduje 3.053.898 dionice tvrtke nominalne vrijednosti 30.538.978 Kn ili oko 6% temeljnog kapitala tvrtke koji iznosi ukupno 490.774.660 Kn. Stečajna upraviteljica Jadrana d.d. u stečaju je 10.05.2013. godine dostavila Trgovačkom sudu u Rijeci Stečajni plan dužnika, te stečajni plan s izmjenama od 07.08.2013. godine. Nakon što su Stečajni plan prihvatili vjerovnici, stečajni sudac Trgovačkog suda u Rijeci je Rješenjem posl. Broj 14-St-52/2010 od 16.09.2013. godine potvrdio Stečajni plan Jadran d.d. u stečaju, kojim je predviđeno da oko 840 radnika, stečajnih vjerovnika prvog višeg isplatnog reda namiruje svoje utvrđene tražbine isplatom 50% tražbina u novcu , najdulje u roku od 60 mjeseci od pravomoćnosti Stečajnog plana, a prema mogućnostima Društva, dok se ostalih 50% utvrđenih tražbina radnika stečajnih vjerovnika namiruje pretvaranjem tražbina u udjele, odnosno dionice Jadrana d.d. Ukupan iznos utvrđenih tražbina u novcu oko 850 radnika stečajnih vjerovnika I. višeg isplatnog reda Jadran d.d. je namirio u roku od 2.5 godine ( 26.07.2016.) nakon okončanja stečajnog postupka Jadran d.d., nakon čega je grupa radnika stečajnih vjerovnika povukla Reviziju sa Vrhovnog suda RH.
Centar za restrukturiranje i prodaju – CERP kao većinski vlasnik Društva dana 09.05.2016.godine uputio je Jadranu d.d. Dopis kojim se poziva Društvo da u dnevni red slijedeće Redovite skupštine Društva 29.08.2016. uvrsti donošenje odluke o uvrštenju 49.077.466 redovitih dionica, pojedinačnog nominalnog iznosa od 10.00 kuna izdavatelja Jadran d.d. Crikvenica, oznake JDRN-R-B na uređeno tržište Zagrebačke burze, kako bi se omogučilo dioničarima trgovanje dionicama po istim uvjetima kao i zaštita prava svih dioničara sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske. UVBR JADRAN smatra da je nakvalitetniji način zaštite interesa 850 radnika malih dioničara Jadrana d.d. da se dionice Jadran d.d. izlistaju što prije na Zagrebačkoj burzi, što je i nužan uvjet da kupac kontrolnog paketa dionica Jadran d.d. bude u obavezi otkupiti dionice od malih dioničara koji to žele, prema Zakonu o preuzimanju Dioničkih društava. Izlistavanjem dionica Jadran d.d. na Zagrebačkoj Burzi znala bi se njihova realna tržišna vrijednosti, i omogućilo bi se transparentnije trgovanje dionicama Društva, a 850 radnika stečajnih vjerovnika koji to žele moglo bi namiriti preostalih svojih 50% tražbina prodajom dionica Jadran d.d. transparentno na Zagrebačkoj Burzi.
Ministar turizma Vlade RH, g. Antun Kliman više puta je u medijima tijekom 2016. Godine najavio u vezi hotelske tvrtke Jadran d.d. da očekuje skoru privatizaciju društva i kvalitetnog strateškog partnera koji će ući u tvrtku, da bi se podigla kvaliteta same destinacije, uz značajnija ulaganja u turističku infrastrukturu za bolju tržišnu poziciju poduzeća, te da se nada da će se u daljnjim pregovorima za Jadran d.d. naći kvalitetnog strateškog partnera i da će Crikvenica postati turističko odredište kakvo ona i zaslužuje, što podržavamo u cijelosti. Model privatizacije Jadrana d.d. bi trebao polaziti od strateških ciljeva razvoja tvrtke, a to je da se održi i unaprijedi hotelska djelatnost tvrtke koja ce onda dugoročno osigurati značajno veću zaposlenost i punjenje gradskog i državnog proračuna, veći BDP Grada Crikvenica i RH, te daljnji održivi razvoj turističke destinacije.

U vezi stvaranja uvjeta za privatizaciju Jadrana d.d. rješavanjem preostalih imovinsko pravnih sporova u Jadranu d.d., UVBR Jadran je zadovoljan činjenicom da je Uprava Jadrana d.d. Jadran d.d. isplatila 2.5 godina prije roka, zaljučno s 26.07.2016. utvrđene tražbine u novcu prema stečajnom planu za oko 850 radnika stečajnih vjerovnika u iznosu od 30.538.978 kn, nakon čega je grupa radnika stečajnih vjerovnika povukla Reviziju sa Vrhovog suda RH. Također Uprava Društva uputila je nedavno Dopis razlučnom vjerovniku Veneto Banka d.d. Zagreb sa ponudom sudske Nagodbe za pobijani iznos od 6.059.431,75 Kn u Stečajnom planu. Veneto Banka je podnijela Izvanrednu Reviziju na Vrhovni Sud RH, a što je navodno u dosadašenjem razdoblju nakon okončanja stečaja tvrtke bila glavna pravna prepreka početku privatizacije Jadrana d.d. Crikvenica. Također stav UVBR JADRAN je da se pitanje preostalih sudskih sporova s radnicima razlučnim vjerovnicima riješi na način da se provede mirenje izvan suda dogovorom punomoćenika radnika vjerovnika Jadrana d.d. u stečaju i Uprave Jadrana d.d., odnosno da se sklopi sudska nagodba kojom bi se okončali sudski sporovi Jadrana d.d. i oko 70 radnika – razlučnih vjerovnika, o čemu se nedavno u medijima pozitivno očitovala i Uprava Jadrana d.d., tako da bi se na taj način otklonile sve pravne prepreke što bržoj privatizaciji Jadran d.d. Crikvenica i ujedno bi se namirilie u cijelosti tražbine svih radnika vjerovnika Jadrana d.d.

UVBR JADRAN je neugodno iznenađen stavljanjem na dnevni red 36 sjednice Vlade od 19. kolovoza 2016. prijedloga odluke o OBUSTAVI PROCESA PRIVATIZACIJE HOTELSKE TVRTKE JADRAN D.D. CRIKVENICA, zbog izuzimanju od prodaje dionica društva Jadran d.d. kao jamstva za davanje kredita od 200 miljuna kn Petrokemiji d.d. Kutina, koji je na istoj sjednici uklonjen s dnevnog reda sjednice, ali je najavljeno da će taj prijedlog biti ponovno razmatran na telefonskoj sjednici Vlade RH idućeg tjedna. Smatramo da donošenje takve ishitrene Odluke u predizborno vrijeme znači zaustavljanje razvoje turističke i gospodarske djelatnoste jedne od najjačih turističkih i hotelijerskih destinacija u Hrvatskoj tj. Crikveničko-novljanske rivijere. To je također zaustavljanje razvoja i odgađanje procesa privatizacije hotelske tvrtke Jadran d.d. Crikvenice na duže vrijeme u uvjetima kada susjedne destinacije kao što je Opatija, Otoci Lošinj i Rab i Lošinj, provedenom kvalitetnom privatizacijom svojih hotelijerskih tvrtki LRH d.d., Jadranka d.d. i Imperial dd. velikim ulaganjima u podizanje kvalitete hotelijerske djelatnosti prave veliki razvojni iskorak i podižu svoju konkurentnost na zahtjevnom hotelskom tržištu.

Jadranu d.d. iz Crikvenice koji je izašao iz stečaja početkom 2014. godine su potrebna velika ulaganja u cilju podizanja kvalitete smještaja i drugih hotelskih i turističkih usluga, te privatizacija tvrtke prodajom većinskog paketa dionica iz državnog portfelja strateškom partneru, najavljenom bi odlukom Vlade RH bila zaustavljena, a oporavak i strateški razvoj Jadrana dd kao nosioca turizma na Rivijeri Crikvenici za duže vremensko razdoblje bio bi odgođen. Crikvenički Jadran d.d. predstavlja okosnicu turističke djelatnosti destinacije Grada Crikvenice, te bi duži ostanak Jadrana d.d- u državnom vlasništvu, te zaustavljanje njegove privatizacije ovu destinaciju na dugi rok zaustavilo u njezinu razvoju i restruktrururanju na nove više hotelske i turističke standarde koji su se ostvarili u bližem i daljem okružju. Nigdje u tržišnim gospodarstvima hotelijerska djelatnost nije i ne bi smjela ostati trajno u državnom vlasništvu. Brojne tvrtke iz ovog sektora u Hrvatskoj prethodnih su desetak i više godina kvalitetno privatizirane što se je pokazalo kao pravi pogodak i rezultiralo renesansom ove djelatnosti, odnosno, rastom konkurentnosti u regionalnim i europskim okvirima, te velikim prihodom ukupnog prihoda i zaposlenosti.

Stav UVBR JADRAN u vezi najavljene Odluke Tehničke Vlade RH o izuzimanju od prodaje dionica hotelske tvrtke Jadran d.d. Crikvenica za potrebe osiguranja bankarskog kredita u iznosu od 200 milijuna kn Hrvatske banke za obnovu i razvitak državnoj tvrtki Petrokemija d.d. Kutina, je da bi takva Odluka Vlade RH bila IZRAZITO NEPOVOLJNA I ŠTETNA za državnu tvrtku Jadran d.d. Crikvenica, 850 radnika malih dioničara, turistiičku destinaciju Grada Crikvenice i u konačnici za cijelo Hotelijerstvo RH koje nosi značajana udio BDP-a RH iz više ekonomski opravdanih razloga:

- Jadran d.d. Crikvenica kao jedna od najvećih preostalih neprivatiziranih Hotelskih tvrtki u većinskom državnom vlasništvu RH ovim bi potezom ( kao i cijela destinacija Grada Crikvenica ) bi postala kolateralna žrtva kratkoročnog i necjelovitog rješenja za državnu tvrtku Petrokemija d.d. Kutina, koja je dužna privatnim tvrtkama INA i PPD-u oko 450 milijuna kn, tako da Vlada RH mora naći cjelovito rješenje za kreditiranje, sanaciju ili privatizaciju Petrokemije Kutina, bez da ugrožava razvoj i privatizaciju Jadrana d.d. i cijele turističke destinacije Grada Crikvenice, koja već desetljećima stagnira najviše zbog pogrešnih poteza većinskog vlasnika tvrtke, državnih institucija.

-Kolateralne žrtve ove Odluke Vlade RH bili bi i 850 radnika, malih dioničara tvrtke koji su čekali 20-tak godina na naplatu svojih tažbina utvrđenih u stečajnom planu iz 2013. Godine i u dobroj su vjeri potisali pristanak na Stečajni plan tvrtke nadajući se porastu vrijednosti dionica privatizacijom tvrtke, a ovom najavljenom Odlukom Vlade RH osjećaju se prevareni i ne znaju kada će ostvariti svoja prava prema Stečajnom planu. Na redovitoj godišnjoj Skupštini Jadran d.d. 29.08.2016. predviđena je Odluka o uvrštenju 49.077.466 redovitih dionica, pojedinačnog nominalnog iznosa od 10.00 kuna izdavatelja Jadran d.d., oznake JDRN-R-B na Zagrebačku burzu, kako bi se omogučilo dioničarima trgovanje dionicama pod istim uvjetima kao i zaštita prava svih dioničara sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, što bi ovim potezom Vlade RH bilo dovedeno u pitanje.

- Postavlja se pitanje da li je ovo pravi trenutak za donošenje Odluka tehničke Vlade RH koje bi mogle imati za posljedicu žrtvovanje razvoja i odgađanje privatizacije hotelske tvrtke Jadran d.d. Crikvenice, uz istovremeno kupovanje vremena do izbora 11.09.2016. godine za Petrokemiju d.d. Kutina, jer u rujnu 2016. dolazi Petrokemiji d.d. na naplatu daljnjih 250 milijun Kn duga. Stvoren je dojam u javnosti da je takva ishitrena odluka samo dio predizborne kampanje pojedinih političkih opcija, s posljedicom žrtvovanja razvoja i privatizacije uspješne državne turističke tvrtke za kratkoročni kredit dokazano neuspješnoj državnoj tvrtki, što je politička i populistička odluka sa izravnom štetom za razvoj Jadrana dd i turističke destinacije Grada Crikvenica, te 850 radnika malih dioničara tvrtke.

UVBR JADRAN očekuje iz niza ekonomski opravdanih razloga od tehničke Vlade RH da najavljenu Odluku o izuzimanju od prodaje dionica hotelske tvrtke Jadran d.d. Crikvenica za potrebe osiguranja bankarskog kredita Hrvatske banke za obnovu i razvitak državnoj tvrtki Petrokemija d.d. Kutina UKLONI S DNEVNOG REDA SJEDNICE VLADE RH, te da pitanje osiguranja kredita državnoj tvrtki Petrokemija d.d. Kutina riješi kvalitetnije, putem državnog jamstva ili na drugi način. To bi omogućilo nastavak započetog investicijskog ciklusa u tvrtki i nastavak početka procesa privatizacije Jadrana d.d. Crikvenica, odnosno povoljniju poziciju dionica Jadran dd kod najavljenog skorog uvrštenja na Zagrebačku Burzu, te brži razvoj cijele destinacije Crikvenica.

S poštovanjem,
Predsjednik
UDRUGE VJEROVNIKA BIVŠIH
RADNIKA JADRAN D.D.
U STEČAJU CRIKVENICA
Mario Vukelić dipl.ing.
U Crikvenici, 21.08.2016.