Radnici bi trebali biti prioritet Uprave Cluba Adriatic

U odgovoru od 15. siječnja na pismo (od 11. siječnja) predsjednika Uprave Cluba Adriatic d.o.o Ace Balorde, kojim se Sindikat obavješćuje o odgodi Skupa radnika koji se očekivao ovog tjedna, predsjednik SIKD-a Bruno Bulić složio se da, u momentu kada Uprava u okolnostima promjene vlasti nema konkretnih podataka vezano za provođenje predstečajne nagodbe, nema svrhe održavati Skup radnika.
Istovremeno, izražava iznenađenje odgovorom na sindikalni zahtjev da nije moguće izvršiti izmjenu Ugovora o radu, na način da se u isti unesu koeficijenti složenosti poslova i radnih zadataka. Uz primjedbu da Sindikatu nije dostavljen zapisnik sa sastanka održanog 10. prosinca 2015, podsjeća na zaključak o tome da će se sačiniti novi tekst Kolektivnog ugovora koji će sadržavati sve dosadašnje izmjene i dopune Kolektivnog ugovora kao i Tarifni prilog (popis radnih mjesta s pripadajućim koeficijentom) koji se primjenjuje u Društvu Club Adriatic. S naglaskom da Sindikat ne traži nikakvu izmjenu Kolektivnog ugovora koja bi preuzimatelja stavila u nepovoljniji položaj od trenutnog postojećeg stanja nisu mu stoga jasni navodi o odgovornosti koju bi zbog toga Uprava trebala snositi prema zainteresiranom preuzimatelju. Sindikalni zahtjevi Upravu nikako ne stavljaju u poziciju da radi nešto suprotno onome što se primjenjuje od 2002. godine, od kada je stupio na snagu Kolektivni ugovor; njihovo neprihvaćanje svakako nosi teret odgovornost prema radnicima čija bi zaštita od moguće zloupotrebe sadašnjeg nedostatka Kolektivnog ugovora trebao biti prioritet Uprave. Zajednički dogovor postignut na zadnjem sastanku ne predstavlja nikakvu „sadržajnu promjenu koja bi teretila odgovornost Uprave glede vjerodostojnosti podataka koji su, u trenutku dubinskog snimanja, bili prezentirani zainteresiranom kupcu kao namjeravanom preuzimatelju Društva." – ističe Bulić u komentaru na navode poslodavca. Sindikat ne traži nikakvo povećanje materijalnih prava, naprotiv, pristao bi na smanjivanje dosada Kolektivnim ugovorom ugovorenih prava, na način da se ugovori sadašnje stanje. Stoga ne vidi kakvu bi odgovornost trebala snositi Uprava, osim ako potencijalni preuzimatelj unaprijed već kalkulira kako će nakon preuzimanja odmah promijeniti sistematizaciju i smanjiti koeficijente, odnosno plaću radnika pa bi na taj način bio onemogućen. Takav zainteresirani kupac, uvjeren je Bulić, nikom ne treba i vjeruje da takvo mišljenje dijele i ostali radnici. U tom slučaju Skup na kojem bi se izjasnili radnici trebalo bi sazvati čim prije.
„Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije uvijek se zalaže za očuvanje radnih mjesta pa, ukoliko je neophodno da bi sačuvali radna mjesta, spremni smo i na kompromise i na smanjivanje materijalnih prava. Međutim, to postižemo pregovorima na bazi argumenata. Vaše odbijanje realizacije dogovora od 10. prosinca navodi nas na pomisao da ste, kako bi se sačuvali od odgovornosti prema potencijalnom preuzimatelju, spremni predati mu na „pladnju" dosadašnja prava radnika i ne samo to, već njihovu sudbinu. Pri tome, uopće ne razmišljate na svoju odgovornost upravo prema radnicima. Mislim da ste se do sada upoznali s djelovanjem Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije i da znate kako na takvo nešto nećemo pristati i da ćemo poduzeti sve što je u našoj mogućnosti kako bi to spriječili. Iskreno se nadamo da ćemo u tome imati podršku i u kolegama iz STUH-a. – istakao je na kraju pisma Bulić te predložio predsjedniku Uprave Balordi da još jednom preispita svoje stavove i o njima obavijesti Sindikat do 20. siječnja 2016. godine.