Godišnja skupština

U hotelu Pula u Puli, 30.03.2016. godine, održana je Godišnja izvještajna skupština SIKD-a. Na Skupštini je jednoglasno prihvaćen Izvještaj o radu Sindikata u 2015. godinu te Izvještaj Nadzornog odbora o financijskom poslovanju.

U završnom obraćanju, s napomenom da je sljedeća godina za Sindikat izborna za što se valja odgovorno pripremiti, predsjednik Bruno Bulić apelirao je na članove Skupštine, odnosno sindikalne povjerenike kao glavne nositelje aktivnosti Sindikata da u svojim podružnicama, u djelovanju sa članovima, kontinuirano promiču i ističu potrebu korištenja sindikalnog novca za jačanje organizacije. Sindikalna edukacija, uz aktivno i osvješćeno članstvo koje će se znati boriti za radnička prava uvjet je opstanka sindikata - naglasio je.     
IZVJEŠTAJ O RADU U 2015.
2015. godina bila je godina u kojoj smo, na njenom isteku, 15. prosinca, obilježili 20. obljetnicu Sindikata i podsjetili se, u najkraćim crtama, na sve ono što ga je u tom razdoblju najviše obilježilo.
U svim tim godinama, uključujući i prošlu, na koju se i odnosi ovo Izvješće, programske su zadaće bile usmjerene na jačanje organizacije, kako kroz člansko omasovljenje tako i kroz rad na logistici koja mora kvalitetno odgovoriti na potrebe članova. U gospodarskoj i socijalnoj krizi koju Hrvatska živi već nekoliko godina Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije i prošle se godine, kao i ostali sindikati, morao boriti da zadrži članstvo i radna mjesta, da članovima izloženim stalnim prijetnjama gubitka posla pruži što kvalitetniju sindikalnu zaštitu i drugu sindikalnu uslugu. Bio je to prioritet Stručne službe koja brine i na usluzi je sindikalnim podružnicama s područja, od 2015. godine, pet organiziranih ureda u Rijeci, Puli, Pazinu, Umagu, Labinu, odnosno u Splitu koji je kao ured HURS-a na raspolaganju i članovima SIKD-a s tog područja. Odlukom o racionalizaciji poslovanja 2015. godine zatvoreni su, naime, uredi u Poreču i Buzetu, a radi stabilizacije poslovanja u kojem je, po prvi put u Sindikatu, u prošlog godini, bila izražena određena neravnoteža između prihoda i rashoda, moralo se posegnuti za intervencijom u raspored članarine. Nakon rasprave u svim podružnicama, uz njihovu suglasnost, riješeno je to na način da je omjer 50% za Sindikat, a 50% za podružnice promijenjen na 60:40 u korist Sindikata. U razdoblju primjene novog rasporeda ( od ožujka do prosinca), uz vrlo racionalni pristup svim troškovima, uspjele su se osigurati pretpostavke za uravnoteženo financijsko poslovanje u sljedećem razdoblju, uz utvrđivanje novog rasporeda članarine od 45:55.
Usprkos tome što su gospodarske prilike nametale obvezu najracionalnijeg trošenja svake sindikalne kune, važno je istaknuti da, pod imperativom solidarnosti i zajedništva, niti jedan član nije bio uskraćen u pravima na sindikalnu zaštitu. Gubitak članova iz prethodnih godina, kroz restrukturiranje u Uljaniku, Liburniji Riviera hotelima i u još nekoliko drugih podružnica, postao je 2015, nažalost, vidljiv kroz financijske brojke. Dogovoreni novi raspored članarine imao je pozitivan materijalni učinak te osigurao kvalitetan nastavak svih zajedničkih programskih aktivnosti temeljenih na solidarnosti, ali i za održavanje sadašnje logistike, po čemu je SIKD jedinstven. Sve buduće odluke vezano za raspored članarine diktirat će financijske prilike ili neprilike, ali kojegod one bile, njihov temelj uvijek mora biti osiguranje solidarnosti, zajednički interes svih članova i funkcioniranje Sindikata u cjelini.
Što se tiče članske strukture u 2015. godini nastavljen je trend porasta članstva u djelatnosti turizma; s objedinjavanjem riječkog 3.maja u pulski Uljanik, u kojem je prethodnih godina bilo došlo do zabrinjavajućeg osipanja članova, brojčano je ojačano i članstvo u brodogradnji, za koju bi bolja gospodarska perspektiva trebala otvarati i bolju sindikalnu perspektivu. Značajniji uzlazni članski trend, s nekoliko novih sindikalnih podružnica, bio je prisutan u djelatnosti predškolskog odgoja, socijalne skrbi, komunalnom sektoru. U ostalim djelatnostima stanje članstva uglavnom je stabilno; zbog gašenja ili reorganizacije poduzeća ili smanjenog broja članova prestalo je s organiziranim djelovanjem desetak podružnica.
Uz proizvodnju i komunalni sektor, turizam je strateška smjernica razvoja Sindikata s obzirom na gospodarski značaj turističkih potencijala na prostoru djelovanja SIKD-a koji mora ustrajati na zadaći snažnijeg pozicioniranja u cjelokupnoj turističkoj djelatnosti. Još uvijek aktualni procesi privatizacije obvezuju sindikate na veliku odgovornost zaštite radnika i članova pred naletom često problematičnih projekata i već poznatih nastojanja predstavnika kapitala za racionalizacijom, uglavnom na teret radnika.
Uz kolektivno pregovaranje kao trajnoj obvezi posebno se vodi briga o pravnoj zaštiti članova. Odvjetnička praksa pokazuje da su se sporovi ipak počeli brže rješavati. Praksa pravne zaštite, međutim, isto tako potvrđuje već dobro znane činjenice o nizu propusta u Zakonu o radu koji se, uz to, mijenjao čak desetak puta, ali ukazuje i na česte teškoće s proceduralnim propustima samih članova sindikata. Taj problem treba riješiti prije svega boljim informiranjem i organiziranjem, odnosno upornim radom na edukaciji članova o njihovim temeljnim pravima i obvezama, ako u neznanju sami sebi ne bi uskraćivali prava.
Osim članova, na Sudu se, zbog svojih aktivnosti, nažalost, više puta našao i sam Sindikat ili njegov predsjednik. Presudi u korist Sindikata ( krajem 2014. godine) na tužbu poslodavca zbog štrajka u Pula Herculanei, početkom 2015. pridružila se i presuda protiv poslodavca pulskog Pulaprometa koji je također bio tužio Sindikat za štrajk solidarnosti.

Štrajk je legalno sredstvo sindikalne borbe i za njim ćemo zasigurno i ubuduće posezati, kad procijenimo potrebnim, a nakon što iscrpimo druge oblike sindikalne borbe. Jer štrajk je, moramo toga biti svjesni, krajnje sredstvo koje se ne smije diskreditirati neodgovornim pristupom. Nažalost, iz naše opće sindikalne prakse u zemlji, svjedočimo da se to čini, najviše na štetu i radnika i sindikalizma. I u 2015. godini bili smo u situaciji kada nam je štrajk bio jedina mogućnost u pokušaju da, ne samo potaknemo isplatu više neisplaćenih plaća radnicima Uljanik TESU-a, TIBO-a MID-a, nego i da država kao vlasnik ubrza procese koji će prekinuti njihovu agoniju i neizvjesnu budućnost. Svakom štrajku kao krajnjem sredstvu, naime, prethodilo je niz sindikalnih inicijativa, zahtjeva prema institucijama sistema – Vladi, Ministrastvu financija, CERP-u, DUUDI-u.
Što se tiče socijalnog dijaloga i tripartizma kroz gospodarsko-socijalna vijeća 2015. godina nije donijela neke bitne pomake; ono se i dalje ne može ponositi dosegnutom razinom, na koju prije svega utječe interes političkih garnitura za razvoj socijalnog dijaloga. Kad je donošenjem Zakona o radu uveden institut Gospodarsko socijalnog vijeća, s optimizmom smo se nadali da su postavljeni temelji za afirmaciju tripartitnog socijalnog dijaloga. Iako su našim političarima, posebno kad su izbori, puna usta tripartitnog socijalnog partnerstva i dijaloga, naša iskustva u gospodarsko-socijalnim vijećima govore da je, nažalost, forma bila važnija od sadržaja i ciljeva. Djelovanje nacionalnog GSV-a, uz kraća razdoblja funkcioniranja po dogovorenim principima, kontinuirano je zapravo problematično; slična slika je i s radom odnosno neradom GSV-a Istarske županije na što smo godinama bezuspješno upozoravali, pozivali na mijenjanje odnosa. Da se ipak može raditi korektnije i odgovornije za zajednicu potvrđuje odnos vlasti u Primorsko-goranskoj županiji prema toj instituciji kojom sam kao predstavnik HURS-a predsjedavao u proteklih godinu dana. Uvažavanje socijalnog dijaloga u Primorsko-goranskoj županiji treba biti putokaz Istarskoj županiji i njezinim čelnicima da slijede isti put i da konačno i, kako političari voli reći, u najrazvijenijoj hrvatskoj županiji zaista profunkcionira GSV i tripartitni socijalni dijalog.
U interesu kvalitetnije zaštite interesa rada, radnika, ali i građana jer sindikati imaju i tu odgovornost, kontinuirano nedostaje i bolja suradnja sindikata sa saborskim zastupnicima, ali i vijećnicima jedinica regionalne i lokalne samouprave. Najsvježija suradnja sa zastupnicima kojom se, možda nije presudno utjecalo, ali zasigurno nije štetilo, odnosila se 2015. godine na sindikalne inicijative za rješavanje problematike opstanka Uljanika TESU-a.
U očekivanju nastavka teških gospodarskih dana koji će se kao i uvijek prelamati najviše preko leđa radnika, obvezni smo biti pripremljeni za maksimalnu solidarnost prema našim članovima. A nastavljajući dosadašnju praksu, na našu solidarnost, u pomoći kroz sindikalno djelovanje, uvijek mogu računati i oni koji nam kao članovi ne pripadaju. Ali, isto tako, od svih koji nam se priključe tražimo sindikalnu hrabrost bez koje nema uspješnog sindikata. Naše je uvjerenje da radnik koji je voljan raditi bez plaće ne može biti pravi sindikalac i s takvim radnikom nema sindikalne borbe i perspektive.

Predsjednik
Bruno Bulić
U Puli, 30.03.2016.
URED PULA/RIJEKA ( voditelj Rajko Kutlača)
Nakon što je riječki 3. Maj postao dijelom Grupe Uljanik nametnula se potreba jedinstvenog reguliranja prava radnika kroz jedan kolektivni ugovor koji je potpisan u ožujku, na neodređeno vrijeme. Budući u toj fazi nije bilo moguće riješiti sve, u međuvremenu uočene nedostatke starih kolektivnih ugovora dvaju brodogradilišta, koje je zapravo „pregazilo" vrijeme ( KU Uljanika koji je više puta aneksiran potpisan je još daleke 1998. godine, a u 3.Maju 2008. godine), u listopadu je pokrenut novi pregovarački ciklus koji je još u tijeku, a koji bi trebao odgovoriti na sindikalne zahtjeve o povećanju osnovice plaće te pronaći jedinstvena rješenja vezana za dodatke na uvjete na radu koje primaju radnici Uljanika, ali ne i 3.Maja; sindikati se moraju očitovati na prijedlog poslodavca za promjene obračuna naknada za bolovanje, a očekuju i da se pristupi izradi novog sustava plaća budući je postojeći već zastario i praktički nemoguće ga je unapređivati. Sindikalne podružnice Uljanika koje su osnivanjem Jadranskog sindikata izgubila velik broj članova uspjele su značajno „konsolidirati redove" čemu je pridonijelo i udruživanje sa 3. Majem.
Iz aktivnosti kolektivnih pregovora valja još izdvojiti potpisan KU za Triglav osiguranje, anekse za DV Pula i talijanski dječji vrtić Rin Tin Tin. Reorganizacija pulskog Dječjeg vrtića na dvije ustanove sukladno zakonskim obvezama, za što je već donesena gradska odluka koja će ići u operacionalizaciju ove godine, od Sindikata zahtjeva da bude maksimalno uključen s obzirom da će se sve to doticati i statusa radnika odnosno članova.
Tijekom cijele 2015. godine velik je broj radnih sindikalnih sati utrošeno na aktivnosti, dopise i inicijative za rješavanje problema neisplata plaća radnicima TESU-a i TIBO-a. U sklopu tih aktivnosti u oba se društva posegnulo i za najradikalnijom akcijom štrajka. Nažalost, usprkos pozajmicama iz Uljanika za plaće i održavanje proizvodnje TIBO je ovih dana, nakon višemjesečne blokade računa zbog ovrha radnika koji pod pritiskom SMH-a nisu htjeli povući ovrhe, završio u stečaju.
U TESU je u postupku predstečajna nagodba. Iako još nisu isplaćene sve zaostale plaće, situacija kojoj pozitivno pridonosi i Uljanik, se stabilizirala i radnicima se redovito isplaćuje plaća. Sindikalni je cilj da se, nakon okončanja predstečaja, osiguraju pretpostavke za kvalitetnu privatizaciju i održavanje ove proizvodnje.
Sindikalnim uspjehom moglo bi se ocijeniti stanje u riječkom MID-u koji je, nakon vrlo neizvjesne sudbine izdvajanjem iz 3. maja, ipak na kraju postao dijelom Uljanika. U toj tvornici početkom 2015. godine obnovljena je sindikalna podružnica SIKD-a čijim se djelovanjem pridonijelo kadrovskom restrukturiranju, normalnom radu i redovitom isplaćivanju plaća radnicima. U restrukturiranju je, naime, ispregovaran odlazak radnika bez prisile, s povoljnim otpremninama i naplatom svih zaostalih potraživanja. Za jedan dio radnika koji nisu prihvatili otpremnine rješenje je pronađeno u prelasku na rad u 3.maj.
S područja ovog ureda osnovana je jedna podružnica - DV Vladimir Nazor u Kastvu. Sindikalni izbori provedeni su u dvije podružnice: Zračna luka Pula i Pulapromet, a 2016. godine predstoje izbori u više podružnica.
URED BUZET– PAZIN- UMAG ( voditelj Darko Vidmar)
Na području djelovanja ovih ureda tijekom 2015. godine osnovane su tri nove sindikalne podružnice: „Crimppi" Žminj, Dječji vrtić „Grdelin" Buzet i Dom za starije i nemoćne osobe Buzet. Trenutno ovi uredi pokrivaju rad u 25 podružnice s oko 800 članova te još desetak direktno uključenih članova bez podružnice. Nekog značajnijeg opadanja članstva nije bilo već se radi o prirodnom odlivu radi odlaska u mirovinu. Pokušalo s učlanjivanjem u labinskom Dječjem vrtiću, pazinskoj„Usluzi" i umaškom „6. maju", ali još uvijek bez uspjeha.
Tijekom 2015. godine vođeni su kolektivni pregovori u većini podružnica u kojima postoje kolektivni ugovori. Nakon što je krajem prošle godine otkazan Kolektivni ugovor za Umaški JVP ipak se uspjelo ponovno sjesti za stol te s osnivačima usuglasiti novi tekst Kolektivnog ugovora koji je povratio prava zaposlenih umanjenih Pravilnikom o radu.
Tendecija umanjenja postojećih prava radnika od strane poslodavaca nastavila se i u ovoj godini. Većina njih istaknula je zahtjeve za umanjenjem materijalnih prava radnika po osnovi regresa, božićnice, jubilarne nagrade, odnosno za njihovo svođenje na neoporezive iznose u RH. Umanjenje obračunske osnovice za 5% do kraja lipnja 2016. dogovoreno je za zaposlene u ustanovama kulture grada Pazina, Dječjem vrtiću Pazin te JVP Pazin. Nakon sindikalnog pokretanja kolektivnih pregovora za zaposlene u Dječjem vrtiću „Grdelin" Buzet iz Grada Buzeta je stigla inicijativa da se otvore pregovori za sve korisnike gradskog proračuna – gradsku upravu, Dječji vrtić, POU, Dom za starije, JVP. Intencija je osnivača da izjednači materijalna prava radnika (naknada prijevoza, regres i božićnica, otpremnine, jubilarne nagrade) kroz jedinstveni Kolektivni ugovor, dok bi se specifičnosti pojedine djelatnosti regulirale kroz Anekse.
U društvima „Istarska ciglana", „Kamen", Aluflexpack pregovaralo se o produljenju trajanja kolektivnih ugovora koji su sklopljeni na određeno vrijeme. U slučaju Kolektivnog ugovora za radnike u „Kamenu" d.d. Pazin uspjelo se povećati otpremnine za odlazak u mirovinu: pored neoporezivog iznosa utvrđenog Pravilnikom o porezu na dohodak radnicima će se u otpremninu uračunati još 300,00 kuna po godini staža provedenog kod poslodavca.
Posezanje za sudskom zaštitom prava članova najčešće je kod manjih i privatiziranih društava, gdje se problem ne uspijeva riješiti dogovorom zbog tvrdih i neprimjerenih stajališta poslodavaca. Sve je veći broj sudskih postupaka vezan uz materijalna potraživanja, dok se umanjio broj postupaka koji se vodi radi povrede nekog drugog prava radnika. Mora se istaknuti uspješnost naših odvjetnika u vođenju tih postupaka.
Radi zaštite sindikalnog povjerenika kojemu je otkazan ugovor s ponudom novog i poslodavčevog izvrdavanja odredbi Kolektivnog ugovora, pokrenut je sudski spor protiv „Istarskog vodovoda" d.o.o. Buzet.
U 2015. godinu desilo se nešto što se u SIKD-u ne pamti u njegovih 20 godina rada. Riječ je poligrafskom ispitivanju radnika u Društvu „Valipile", pogonu Sveti Petar u Šumi, što je šokiralo cjelokupnu hrvatsku javnost. Kako ta aktivnost poslodavca nije prestala ni nakon sindikalnog upozorenja na nezakonitost pa su zatraženi inspekcijski nadzor i intervencija Državnog odvjetništva koji su odmah reagirali. Protiv poslodavca je podnesena prekršajna prijava.
Na godišnjem savjetovanju SIKD-a u Krapinskim toplicama s područja ovih ureda bilo je 20 sudionika. U svim društvima ili ustanovama u kojima SIKD ima članove tijekom godine održani su skupovi ili zborovi radnika.
Zbog nejednakih pozicija osnivača već se duže vrijeme ističe problem oko zadržavanja jednakosti u pravima i obvezama istarskih vatrogasaca. Za rješenje će se od Vatrogasne zajednice Istarske županije zatražiti aktivno učešće.
POREČ-ROVINJ-UMAG (voditeljica Dorina Buić)
Područje obilježavaju dominantne djelatnosti turizma i ugostiteljstva, te servisnih uslužnih djelatnosti i trgovine, javne ustanove i komunalna društva. Uz povećano učlanjivanje, broj organiziranih sindikalnih podružnica je stabilan. Sve je veće zanimanje radnika za sindikat u djelatnosti ugostiteljstva i turizma, kao i u javnom sektoru u kojem su radnici izloženi sve većem pritisku za smanjivanje stečenih prava. Trgovina bilježi pad broj članstva. Nove su podružnice osnovane u domovima za skrb starijih i nemoćnih osoba u Umagu i Poreču. Nepoštivanje radnika posebno je izraženo u javnim ustanovama u Poreču. Zbog tendencija smanjivanja prava u režiji provoditelja politika lokalne samouprave, sindikalni rad je često usmjeren na ispravljanje poremećenih međuljudskih odnosa. Iako je turistička sezona bila izuzetno uspješna, u pregovorima s poslodavcima koji često odugovlače pregovore, radništvo nije tako dobro prošlo. Prostora za primjereno povećanje plaća u ugostiteljstvu i turizmu zasigurno ima no poslodavci najprije zadovolje vlasnike pa je sindikatu izuzetno teško radnicima osigurati i mrvice. U pregovorima za povećanje plaće u turističkim tvrtkama uspjelo se s povećanjem od 1,5% do 3% čime je 2015. godina zabilježena kao godina malog porasta plaća, ali ipak porasta. Nažalost istovremeno je upravo u gradovima na zapadnom dijelu Istre porasla i stopa nezaposlenosti. Žene čine većinu nezaposlenih. Statistički podaci gori su u odnosu ne prethodnu godinu, posebno u evidenciji starije radne snage u strukturi koje žene nakon pedesete godine života rijetko silaze s lista nezaposlenih.
U komunalnim poduzećima Montrakeru iz Vrsara, Puntici iz Funtane, Neapolisu iz Novigrada Sindikat je uspio zadržati prava radnika na postojećoj razini. U Odvodnji iz Poreča, međutim, ta su prava upitna, bez obzira na Kolektivni ugovor koji je na snazi. Radnici još uvijek vjeruju da poslodavac misli na njih i da njihova stečena prava nisu upitna. Nažalost, bez obzira na dobro poslovanje tvrtke za radnike nema pomaka u povećanju primanja iako su njihove plaće daleko ispod plaća radnika u sličnim poduzećima u okruženju. (Rovinj, Pula, Buzet, Umag).
Kod isplate božićnica vladala je šarolikost: negdje nisu isplaćene, negdje je isplaćena simbolična svota, a u visini neoporezivog iznosa isplaćene su u Laguni Novigrad i Plavoj Laguni.
Za petnaestak članova Elektro servisa 2015. godina bila je nažalost godina koja je donijela poslovno uvjetovane otkaze zbog gubitka dugogodišnjeg ugovora o održavanju. Zahvaljujući Sindikatu članovi su ostvarili zakonska prava.
U porečkoj Javnoj vatrogasnoj postrojbi kolektivni pregovori su se jako odužili i traju i danas. To je jedina vatrogasna postrojba u Istri koja nema kolektivni ugovor. Problematika je dugotrajna, a Sindikat je suočen i s nejedinstvom u samom članstvu.
Podružnice dječjih vrtića Umaga, kao i podružnice Gradske knjižnice i Pučkog učilišta imaju Kolektivne ugovore na neodređeno vrijeme; uz zadržavanje dogovorenih prava, na inzistiranje sindikalne strane učinjeni su i pozitivni pomaci u segmenitima nekih prava ( npr. napredovanja u struci i sl.).
U Gradu Buje organizirana je sindikalna podružnica u djelatnosti proizvodnje ECS, vlasništva poslodavca iz Italije.
Specifičnost ove podružnice je što je organizirana u uvjetima kada su okolnosti rada bile stabilne i sigurne, što je danas rijetkost jer se većinom radnici „sjete" sindikata kada je već dosta kasno za rješavanje problema.
U većini podružnica s poslodavcima je dogovorena provedba zakonske obveze održavanja skupova radnika, što u nekim društvima predstavlja pomak u sindikalnom djelovanju.
Što se tiče poštivanja prava i obveza iz Kolektivnih ugovora ona se uglavnom poštuju, no potrebna je stalna prisutnost i kontrola i veliki trud i intervencija sindikata kako bi se stečeno realiziralo i zadržalo. Većih poremećaja na sindikalnoj sceni na ovom području nije bilo. Gospodarske teškoće donose na ovom području još otvorenih mogućnosti sindikalnog djelovanja i većeg sindikalnog organiziranja. Uočena se određena poboljšanja u pogledu članske svijesti odnosno angažmana većeg broja aktivista u podružnicama, u kojima se rad nerijetko svodio na povjerenika i pokojeg člana IO uz koordinaciju voditeljice ureda. Redovitom radu i komunikaciji s podružnicama treba dodati angažman i učešće voditeljice ureda u zaštiti interesa žena i dijela radništva koje se izravno i neizravno diskriminiraju i dovode u nepovoljniji položaj u odnosu na ostale zaposlenike. U tom kontekstu za spomenuti je suradnju sa Centrom za građanske inicijative iz Poreča, s udrugama Mobbing i Roda te aktivnost u sekciji ŽENA HURS-a, što je pridonijelo prepoznatljivosti cijelog Sindikata kao faktora pozitivnih promjena u segmentu ljudskih i ženskih prava na hrvatskom društveno-socijalnom prostoru.
Prisutnost na seminaru povjerenika i članova IO i Radničkog vijeća u Krapinskim toplicama pokazala je daleko veći interes u odnosu na ranija razdoblja.
Krajem godine, uz podjelu prigodnih božićnih poklona članovima, održane su skupštine u svim sindikalnim podružnicama.
Na području ureda u tijeku je samo jedan radni spor; članovi zbog straha od poslodavca ne žele pokretati sudski spor ako smatraju da će i dalje ostati u tvrtki, bez obzira na veliku vjerojatnost pozitivnog ishoda i dobivanja spora.
URED LABIN-RIJEKA (voditeljica Marina Cvitić)
TURIZAM
Turizam je unatoč mnogobrojnim negativnostima jedina djelatnost u kojoj se plaće isplaćuju redovito i gdje se plaće takve kakve jesu svake godine korigiraju, odnosno povećavaju za 1 do 3%. Tako je bilo i ove godine, unatoč tome što su rezultati poslovanja takvi da je bilo prostora i za veće povećanje. Međutim, u okolnostima loše gospodarske situacije, u okruženju i pasivnosti turističkih radnika, smatramo to pozitivnim pomacima. Posebno, što se gotovo u svim kompanijama isplaćuju i regres za godišnji odmor i božićnice, dar u naravi, kao i jednokratni dodaci s plaćom za srpanj. Stoga se radnici zadovoljavaju bilo kakvim povećanjem plaće i nisu spremni na radikalnije aktivnosti. Ono čime nismo zadovoljni u ovoj djelatnosti jest nepostojanje propisa kojim su utvrđeni standardi rada, zbog čega se radnici maksimalno iskorištavaju, do te mjere da se mnogi sezonski radnici, posebno u dobi iznad 50 godine, zbog nemogućnosti zadovoljavanja zahtjevima poslodavca, ne prijavljuju za rad. Nekoliko puta smo o tom problemu razgovarali s bivšim ministrom turizma, međutim nismo naišli na razumijevanje u smislu da se to zakonski utvrdi. Međutim, nećemo odustati, već ćemo nastojati argumentirano obrazložiti i ovom Ministru turizma. Kritički smo se osvrtali na mnogobrojnim konferencijama za medije i vezano za menegerske ugovore koji se sklapaju s radnicima koji niti su menegeri niti rukovodeći kadar, za koje smatramo da nisu niti zakoniti. Ono što se pokazalo u prethodnoj godini, a još će se više iskazati u ovoj godini, jeste nedostatak radnika i to ne samo kvalificiranih i stručnih radnika, već i pomoćnog osoblja. I upravo će nam to biti argument u predstojećim pregovorima da se bez dobro plaćenog radnika ne može odraditi sezona.
I dalje je, kad je u pitanju turizam najnegativnija kompanija Liburnia riviera hoteli iz Opatije radi koje je SIKD imao sukob i s predsjednikom Gradskog vijeća Opatije, koji se usprotivio da se na Vijeću raspravlja o položaju radnika u LRH i ponovno najavljenim otkazima. Naime, zbog rezerviranih 5,8 milijuna kuna za zbrinjavanje radnika, SIKD se oštro usprotivio te, na još jednoj u nizu konferencija za medije, i upozorio da se planira otpustiti još 80-tak radnika. Do toga ipak nije došlo, a Liburnia se suočila i s problemom radne snage, pa je koncem godine počela zapošljavati radnike na neodređeno vrijeme.
Radnici u Novom resortu d.o.o. Novi Vinodolski suočili su se sa stečajem, a potraživanja radnika su riješena samo iz Fonda za zaštitu potraživanja radnika u slučaju stečaja, a većim djelom ostala su nepodmirena. Međutim, svi radnici imali su mogućnost prelaska u novu kompaniju (istog vlasnika) Hoteli Novi d.o.o, na istim radnim mjestima s istom plaćom, te je veći dio radnika to i prihvatio. Sklopljen je i Kolektivni ugovor kako bi se zaštitila prava radnika, što se pokazalo kao uspjeh, tim više što su ove godine objekti Hoteli Novi dani u zakup novoj kompaniji Valtur International na rok od 6 godina, pa se radnicima ugovor o radu prenio na novog poslodavca, a Kolektivni ugovor se nastavio primjenjivati. U Clubu Adriatic d.d. Zagreb agonija oko predstečajne nagodbe još uvijek nije završena iako je predstečajni postupak otvoren u listopadu 2014. godine, a u svibnju 2015. na ročištu na FINI vjerovnici prihvatili plan predstečajne nagodbe baziran na ponudi Prosperus Investa. Sukob s Upravom nastao je zbog odbijanja Uprave da Tarifni prilog koji je sastavni dio Pravilnika o sistematizaciji, stavi u KU čime bi se dugoročno zaštitila prava radnika, zbog čega smo pokazali otvorenu sumnju da se pogoduje novom vlasniku koji će moći smanjiti koeficijente radnih mjesta, a time i plaće radnika i otpremnine za radnike koje će morati zbrinuti. Novi Kolektivni ugovor potpisan je u Hotelu Split u Splitu, gdje je SIKD većinski sindikat, a pregovore je u ime SIKD-a vodila HURS-ova pravnica Darka Todorić.
Potrebno je napomenuti da su SIKD-ovi predstavnici (Bruno Bulić i Marina Cvitić) aktivno učestvovali u donošenju novog Kolektivnog ugovora ugostiteljstva i njegovog Dodatka, te aktivnostima radi proširenja primjene Kolektivnog ugovora na sve poslodavce iz te djelatnosti. Kolektivni ugovor odlukom je Ministra rada proširen na sve poslodavce 20. svibnja 2015., a dodatak I od 11. prosinca 2015. godine.
U travnju 2015. godine predsjedanje Socijalnim vijećem za turizam ponovno je preuzela sindikalna strana, a Marina Cvitić izabrana za potpredsjednicu Socijalnog vijeća za turizam. Socijalno vijeće donosi prijedloge i inicijative za zakonsko uređenje, preporuke poslodavcima, te primjedbe na prijedloge zakona.
Također je imenovana od strane SIKD-a u Tijelo za tumačenje Kolektivnog ugovora ugostiteljstva koje je od sklapanja Kolektivnog ugovora ugostiteljstva dalo već nekoliko tumačenja.
URED LABIN
Na području labinštine, s jedne strane, pozitivni pomaci u materijalnim pravima napravljeni su u Holcimu (Hrvatska) Koromačno, Holcim mineralni agregati Nedešćina, ITV-u Most Raša i Rockwoolu Adriatic Podpićan, dok, s druge strane, imamo zatvaranje pogona Benettona u Labinu, te otpuštanje radnika u P.P.C.-u (Cimosu). Nakon pet godina negativnog poslovanja Holcim Grupe u Hrvatskoj, sukladno donesenom Planu 2015.plus, u 2015. godini ostvareni su pozitivni rezultati što je omogućilo lakše pregovore i dogovor oko povećanje mase plaća za 2% u 2016. godini. Posebno treba napomenuti velike pomake u materijalnim pravima radnika u Rockwoolu gdje je sa 01.04.2015. g. Kolektivni ugovor dopunjen novim pravima radnika (dopunsko zdravstveno osiguranje, otpremnine za odlazak u mirovinu, potpore za novorođenu djecu, povećanje iznosa za dar djetetu, dodataka za rad u posebnim uvjetima, božićnice, bonusa i sl). Benetton Tekstil, tvrtka u vlasništvu grupacije Benetton zbog restrukturiranja donosi odluku o zatvaranju pogona u Labinu, a 130-tak radnika ostalo je bez posla. Poslodavac je pokazao izuzetnu osjetljivost i u pregovorima smo uspjeli povećati otpremnine i produžiti otkazne rokove, a iz donacije Sindikatu, članovima SIKD-a uplaćena je solidarna potpora. U P.P.C.-u Buzet zbog restrukturiranja svakih nekoliko mjeseci dešavaju se reorganizacije. Nažalost svaka promjena u organizaciji za posljedicu ima i višak radnika. Srećom do sada tek rijetki su ostali na ulici, obzirom da većina radnika kojima je otkazan ugovor ili koji su u programu zbrinjavanja viška radnika, ostvaruju pravu na mirovinu. Međutim, ukoliko se ubrzo ne povećaju narudžbe, upitno je do kada će zaposlenost ostati na ovom nivou. Ni u susjednoj tvrtki Labinprogres-TPS nije puno bolje, a poslodavac je koncem godine zatražio od SIKD-a sporazumno otkazivanje Kolektivnog ugovora, što je SIKD naravno odbio pa će isti ostati važeći do konca 2016. godine. Radnici su pozvani da se odupru otkazivanju većim sindikalnim organiziranjem, a poslodavcu je nedvosmisleno poručeno da će SIKD braniti KU raspoloživim zakonskim sredstvima. Sugestijama direktoru u Žminjskom Crimppiu, radnicima je isplaćen određeni iznos za božićnicu kao neoporezivi iznos, a dogovoreno je da će se i u 2016 godine voditi briga da se maksimalno iskoristi neoporezivi iznos.
URED RIJEKA
U opatijskim Parkovima, nakon dvije godine stagniranja u pravima, ponajviše radi povećanja produktivnosti, došlo je do povećanja plaća, a u KD Kozali Rijeka jednostranom odlukom Uprave plaća je smanjena. Takva odluka Uprave KD Kozala bila je u potpunosti nepotrebna pa je od rujna plaća vraćena na staro. Kolektivni ugovor ponovno je potpisan u istovjetnom sadržaju bez koeficijenta radnih mjesta i najniže osnovne plaće, zahvaljujući SSKH koji je većinski sindikat u Društvu. Poslodavac raznoraznim pritiscima utječe na članove SIKD-a da se iščlane, zbog čega je pokrenut inspekcijski nadzor u tom Društvu. Nažalost, i u ovom slučaju vidljiva je sporost državne administracije jer još uvijek prijava nije riješena. Poslodavac je pokrenuo postupak da sindikalnom povjereniku KD Kozala, zbog njegovog sukoba s drugim radnikom, izvanredno otkaže ugovor o radu; nakon uskrate suglasnosti sindikata predmet rješava sud. I u Zračnoj luci Rijeka d.o.o. Omišalj pokrenut je postupak za otkazivanje ugovora o radu sindikalnom povjereniku i nekolicini radnika, ali je nakon intervencije SIKD-a nađeno drugo rješenje, a radnicima dana prilika da svojim radom opravdaju nastavak rada. Nakon što je zbog zakonskih razloga dio poslovanja i radnika iz Vrela preneseno na Dundovo d.o.o. Rab, bitno je povećan broj članova Sindikata koji su do konca godine ostvarivali plaću koju su imali u prethodnoj tvrtki. Nova organizacija koju je donio novi direktor bit će povod i za izmjenu Kolektivnog ugovora, o kojem će pregovori započeti, a nadamo se i završiti u travnju 2016. godine.