Prava svih uljanikovaca moraju biti ista

U procesu kolektivnih pregovora koji u Uljaniku traju već nekoliko mjeseci, prema dogovoru pregovarača, početkom travnja otvorit će se ono što vjerojatno najviše zanima radnike - pitanje plaća. Nakon više krugova pregovara koji su obilovali sindikalnom neslogom u Pregovaračkom odboru i prijeporima u odnosima pregovaračkih strana, uspjele su se usuglasiti te parafirati izmjene načina obračuna naknade za bolovanje. Sindikalna strana do svog je stava na kraju morala doći glasovanjem, provedenim na inicijativu SIKD-a čiji su predstavnici, koje predlagač nije uvjerio da su izmjene u interesu radnika te se nisu složili s prijedlogom, preglasani od predstavnika SMH-IS, Jadranskog sindikata i Sindikata 3. maja. Po novoj odredbi radnik koji je na bolovanju dobivat će za prvih 10 dana bolovanja 70%, od 11 do 20 dana 75%, od 21 do 30 dana 80%, a nakon 31 dana 85% prosječne tromjesečne plaće radnika. Do sada je poslodavac za bolovanje do 42 dana imao obvezu isplaćivati naknadu 85% plaće radnika isplaćene u prethodnom tromjesečju. Parafirane izmjene primjenjivat će se nakon potpisivanja Kolektivnog ugovora.
Odvojeno od kolektivnih pregovora, između sindikata i poslodavca otvoreno je i pitanje dodatka uvjeta za rad koje bi poslodavac htio mijenjati. SIKD je jasno dao do znanja da ne želi sudjelovati u izradi akta kojim se mijenjanju dodaci za uvjete rada jer ovu stručnu problematiku smatra odgovornošću i obvezom poslodavca, a za sve što se bude mijenjalo tražit će obrazloženja. S druge strane, za razliku od poslodavca, glede uvjeta rada ne smatra nužnim donošenje novog akta za ispravak odredbe u postojećem Kolektivnom ugovoru, po kojoj dodatke za uvjete rada sada nemaju radnici 3.maja, a to bi pravo stekli tek kad se na razini Uljanika usklade metodologije i donesu potrebni akti. S takvom je, naime, odredbom koja nažalost, kad je uočeno njeno problematično značenje, nije bila dovedena u pitanje, potpisan sadašnji Kolektivni ugovor koji obuhvaća i pulsko i riječko brodogradilište. Za njegovo potpisivanje riječki sindikati ( osim SIKD-a) očigledno su tražili da se za radnike 3. maja, ipak zadrže neke odredbe iz Kolektivnog ugovora 3. maja kakve nije imao Uljanik ( obračun putnih troškova, statua brodograditelja radnicima 3. Maja za 25 godina vjernosti, različiti kriteriji za sindikalni profesionalizam nevezano na ostatak Uljanika). Vjerojatno tijekom tog procesa na izvjestan način posebnih dogovora u koje nije bio uključen SIKD „prošla" je i odredba po kojoj će trećemajci na dodatke uvjeta za rad, po svemu sudeći, morati pričekati dok se ne izradi jedinstveni dokument za oba brodogradilišta.
Radi osiguranja jednakih prava svih radnika Grupe Uljanik SIKD će tražiti da se iz Kolektivnog ugovora izbace sve razlike u pravima u Puli i Rijeci pa tako i navedene.