Promjene u ocjenjivanju teških uvjeta rada u Uljaniku

dizelice otok

Usporedo s kolektivnim pregovorima koji u Uljaniku traju već nekoliko mjeseci, s predstavnicima sindikata poslodavac je otvorio i razgovore o prijedlogu novog modela dodataka za uvjete rada (tzv. OTUR). Inzistirajući na stavu da je utvrđivanje stanja i eventualnih promjena stanja na mjestima rada stvar struke, predstavnici SIKD-a tražili su od poslodavca da pismeno obrazloži sve prijedloge koji bi donijeli promjene, posebno one koji bi značili smanjivanje prava radnika. U nekim slučajevima, po argumentiranom mišljenju SIKD-a, štoviše, trebalo bi postojeća prava i povećati. Nakon bezuspješnih pokušaja (na nekoliko sastanaka) da se takvi pogledi uvaže, predstavnici SIKD-a odlučili su da više neće sudjelovati u tom poslu. Ostali sindikati su s poslodavcem parafirali predloženi novi model, nove tabele dodataka i novi naputak za utvrđivanje teških uvjeta rada, što je SIKD odbio učiniti.

 

O svojem se stavu poslodavcu, sindikatima i svim radničkim vijećima očitovao i u pisanoj formi nakon što su tabelu bodovnih dodataka i dodatnih dana godišnje odmora za radna mjesta na poslovima s otežanim uvjetima rada, Uputu za utvrđivanje poslova koji se obavljaju pod otežanim uvjetima rada te odgovor poslodavca raspravili svi izvršni odbori Uljanikovih podružnica. Njihov je zaključak da je iz dostavljenih dokumenata razvidno kako izmjene koje su praktički uvedene nisu nastupile zbog činjeničnih promjena uvjeta rada na mjestima rada pojedinih radnika, već je izmjena nastala u samom pristupu ocjenjivanja uvjeta rada na temelju zanimanja, a u kojem se potpuno zanemaruje stanje i uvjeti rada na mjestima rada. Po mišljenju SIKD-a takav pristup zapravo čini nebitnim same uvjete u određenim sredinama i onemogućava utjecaj poboljšanja, odnosno pogoršanja uvjeta u vrednovanju rada u tim uvjetima. Sada zapravo nestaje mogućnost da se radnici iz određene sredine požale na pogoršane uvjete rada i zatraže preispitivanje njihovog vrednovanja. U tom kontekstu SIKD podsjeća na nedavni primjer izrade tankova u Strojogradnji, kad je došlo do velikog povećanja zadimljenosti, zaprašenosti i izloženosti potencijalno štetnih plinova i u dijelu strojne obrade. Po novom modelu koji se donosi Strojna obrada može raditi u kontaminiranim uvjetima koji ne proizlaze iz njihovog radnog procesa i na temelju toga ne mogu tražiti nikakvo vrednovanje. Uz ovaj, u svom očitovanju SIKD navodi da bi mogao navesti niz primjera gdje radnici raznolikih zanimanja rade u istim prostorima, s potpuno drugačije ocijenjenim uvjetima rada i dodatcima za rad u takvim uvjetima, a koji su sasvim sigurno isti.
U konačnici, SIKD ustraje u stavu da to, kao stručno pitanje koje se treba odraditi u skladu sa stručnim normama, nije smisao ocjenjivanja uvjeta rada i naknade za rad u određenim uvjetima rada i da ponuđeno rješenje nije utvrđivanje stanja već promjena pristupa s kojim se na slaže.
Također, upozorava na mogućnost učinjene proceduralne greške s pravnim posljedicama, odnosno upozorava na činjenicu da je predloženi akt koji se počinje primjenjivati po svim kriterijima akt s obilježjima pravilnika, bez obzira što je dogovoren s nekim sindikatima i parafiran kao dogovor. Takav akt trebao je, po mišljenju SIKD-a, proći proceduru usuglašavanja s radničkim vijećima.
SIKD svakako pozdravlja odluku poslodavca da naknadu za OTUR počne isplaćivati i radnicima u Rijeci koji su radnicima Uljanika postali bez prava na nju, a po Kolektivnom ugovoru dobili bi je kad poslodavac izradi jedinstveni model za cijeli Uljanik.