Odborom za predškolsku djelatnost za bolja rješenja u vrtićima

Nakon što je Predsjedništvo Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, temeljem više razgovora sa svojim povjerenicima u vrtićima, u svibnju ove godine donijelo Odluku o osnivanju Odbora za djelatnost predškolskog odgoja, u četvrtak su se u pazinskom vrtiću „Olga Ban", prvi put kao članice Odbora, na sastanku našle sindikalne povjerenice iz vrtića u Fažani, Puli, Pazinu, Umagu, Kastvu. Odbor inače obuhvaća predstavnike iz vrtića u kojima djeluje SIKD, a to je trenutno 11 vrtića u Istarskoj županiji (uz nevedene, još u Medulinu, Vodnjanu, Ližnjanu, Buzetu, Brtonigli) i jednom vrtiću u Primorsko-goranskoj županiji. Cilj je, dakako, da se u ovoj djelatnosti koju se u SIKD-u procjenjuje izuzetno značajnom za zajednicu, članstvom obuhvati što veći broj vrtića.
O motivima za osnivanje Odbora te programskim planovima i ciljevima u četvrtak, 30. lipnja su na konferenciji za novinare, održanoj poslije sjednice Odbora, govorili voditelji ureda SIKD-a Rajko Kutlača i Darko Vidmar. SIKD smatra važnim osnivanje Odbora jer je riječ o djelatnosti koja, po njegovoj ocjeni, nije odgovarajuće priznata, odnosno lokalna se vlast, kao osnivač ustanova predškolskog odgoja, često s omalovažavanjem odnosi prema djelatnicima u vrtićima.
Prema postojećim iskustvima ima sredina gdje je gotovo nemoguće razgovarati s osnivačima iako su problemi na koje bi se željelo ukazati veliki: od lošeg standarda samih vrtića, do lošeg materijalnog položaja djelatnika. U odnosu na ono što propisuje Državni standard i koliko se vrednuje u vrtićima se radi više od dozvoljenog, zbog nedostatka radnika odgajateljice često ne mogu koristiti ni zakonsko pravo na bolovanje jer ih nema tko zamijeniti, a nova zapošljavanja praktički je zbog financijskih razloga nemoguće realizirati. Radnici u vrtićima svakako ne bi trebali trpjeti i biti žrtvom što neki neodgovorni lokalni čelnici ne prepoznaju vrijednost ove djelatnosti pa će se sindikalci SIKD-a organizirani kroz Odbor pokušati kvalitetnije i organiziranije tome suprotstaviti..
Odbor još nema predsjednika jer je prvi cilj popuniti ga predstavnicima što većeg broja predškolskih ustanova iz ovog područja. Neki od ciljeva rada ovog odbora će biti usmjereni i na izjednačavanje primanja djelatnika u vrtićima s primanjima djelatnika javnih uprava jedinica lokalne samouprave u kojima ti vrtići djeluju. Naime, prema saznanjima Sindikata, usprkos činjenici što im stručna sprema često nadilazi spremu radnika u javnim upravama, vrtićki djelatnici po plaćama jako zaostaju, a trebali bi biti barem izjednačeni. Odbor svoju aktivnost namjerava usmjeriti i na privatne vrtiće u kojima su problemi još izražajniji jer su u njima odgajateljice gotovo u pravilu istovremeno i spremačice i kuharice, što zasigurno negativno utječe na kvalitetu usluge ali i cijenu rada u struci.