Pregovori u Uljaniku

dizelice otok

Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije u raspravama o temama pregovora koji su u Uljaniku u tijeku organizira zajedničke sastanke svih izvršnih odbora na kojima se analizira, komentira i po potrebi odlučuje. Tako su donesene smjernice i zaključci i po pitanjima koja se trenutno otvaraju.
Više puta ponavljani stav SIKD-a je nužnost izrade novog, jednostavnijeg i pravednijeg modela plaće. Takav bi model trebao radniku omogućiti da izračuna plaću i da maksimalno utječe na nju, a poslodavcu da, bez pretenzije da njime vlada, zaista stimulira radnika. Po mišljenju predstavnika SIKD-a istaknutog u svim razgovorima na temu, model bi se trebao temeljiti na satnici, s kontroliranim stimulativnim dijelom koji mora biti znatno manji od sadašnjeg. Također bi se trebao bitno smanjiti broj ugovornih plaća koje bi trebale biti obuhvaćene kolektivnim ugovorom. SIKD-u je kao loš i nepravedan neprihvatljiv sustav u kojem postoje plaće koje nisu kontrolirane, a isplaćuju se iz iste mase plaća za radnike. Njegov je zahtjev i da se pod zajedničku kontrolu stave troškovi kooperacije, odnosno da se postigne optimalna i jedino moguća pravedna situacije u kojoj radnici kooperanti za isti posao i jednaku kvalitetu neće imati ni veću ni manju plaću od Uljanikovaca. SIKD očekuje da će njegovi stavovi u pregovorima naići na podršku te da će se dogovoriti nova rješenja koja će život i rad i Uljanikovaca i kooperanata učiniti jasnijim, boljim i interesno privlačnijim za mlade radnika.

Sindikatu nažalost pristiže sve veći broj žalbi radnika na gubitke i nepopravljene uvjete rada temeljem novih rješenja plaćanja OTUR-a
( otežani uvjeti rada). Uglavnom je riječ o radnicima izvan Brodogradilišta (iako su i oni zakinuti u pravima u odnosu na ranija prava) koji se žale na manje naknade za bolovanje u odnosu na one ranije. SIKD je, treba reći, bio protiv novih rješenja i odbio je sudjelovati u njihovoj izradi, a neka od njih i potpisati, ali ga je na potpis nekih primorala odluka sindikalne većine. Obistinile su se tako njegove strepnje da će nova rješenja izazvati navedene probleme. Odgovore na brojna pitanja nezadovoljni radnici morat će potražiti kod sindikata koji su zagovarali današnja rješenja.

Predstavnici SIKD-a razišli su se s kolegama iz tri Uljanikova sindikata i po pitanju reguliranja prekovremenog rada, iznad zakonske norme od 180 sati, u Kolektivnom ugovoru. SIKD tako jedini nije potpisao Aneks kolektivnog ugovora i Sporazum kojim se omogućava prekovremeni rad do 250 sati. Uz uvažavanje svih problema vezanih za nedostatak kvalificiranih radnika i imperativ realizacije ugovorenih programa, mišljenje je SIKD-a da se sindikatima onemogućuje potrebita kontrola nad tim procesima budući da poslodavac nije obvezan dostaviti podatke o opravdanosti prekovremenog rada u samom postupku odlučivanja. Iako bez potpisa jednog od sudionika pregovora, što se u SIKD-u ocjenjuje nezakonitim, potpisnici imaju namjeru pokušati ozakoniti potpisane dokumente.